TARIM FUARI

‘AHMET ATAÇ SAYESiNDE’

Okunma: 692
Videoyu Aç ‘AHMET ATAÇ SAYESiNDE’
A
a

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu görkemli bir törenle sona erdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Sempozyumun Ahmet Ataç sayesinde Türkiye’ye duyurulduğunu söyledi.

Eti Eski Fabrika alanında düzenlenen kapanış törenine, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, sempozyuma katılan sanatçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sempozyum boyunca 11 sanatçı 20 tane eser verdi.
Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Türkiye’nin Başkan Ataç’ın gayretleri ile dünyada pişmiş toprak üzerine çalıştaylar gerçekleştirilen yegane ülke konumuna geldiğini belirterek, “Pişmiş toprak aslında çok eski bir sanat. Türkiye’de de unutulmuş bu sanat. Geçen yıl İran gezisi sırasında gördüm ki seramik, toprak ve pişmiş topraktan seramik, mimarinin çok önemli unsurlarından biri olarak bu ülkelerde gelişmiş vaziyette. Eskişehir sanatçılarımızın elbirliği ile yalnızca kiremit, tuğla değil aynı zamanda güzel sanatlar eseri olarak anıtlar, heykeller gibi dekoratif süsleme sanatlarına imkan veriyor” şeklinde konuştu.
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun kendisi için bayram niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, “11 ay boyunca Eylül ayının ve sempozyumun gelişini bekleriz. Şimdi ise kapanışı yaşıyoruz. Toprak hepimizi bir millet gibi birleştiriyor ve yoğun üretimin sonunda kentimiz güzelliklere kavuşuyor” dedi. Toprağı sanata dönüştürmenin mutluluk verdiğini belirten Başkan Ataç, “Kentin kimliği olarak bildiğimiz toprağı sanata dönüştürmek bizi çok mutlu etmişti. Bugün 150 adet heykele ulaştık. Bunların büyük bir kısmı yeşil alanlarda. Tepebaşı bölgesi açık hava müzesi oldu. Biz bu bölgeye gözümüz gibi bakıyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Prof. Bilgehan Uzuner, 11. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu anısına yaptıkları eseri sanatçılar adına Başkan Ataç’a takdim etti. Programda daha sonra sanatçılara ve sponsorlara plaketleri sunuldu ve hatıra fotoğrafları çektirildi. Kapanış töreni, Müzik Kutusu konseri ile son buldu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi