“ASLA VAZGEÇMEYİN”

Videoyu Aç “ASLA VAZGEÇMEYİN”
A
a

Türkiye’nin ilk profesyonel kadın Akrobasi Pilotu Semin Öztürk, uçmaya nasıl başladığını ve kariyerini Follow Dergisi’ne anlattı. Öztürk, “Karşınıza çıkacak zorluklara rağmen asla vazgeçmeyin, aşkla ve azimle çalışmalarınıza devam edin” dedi.

Türkiye’de bir ilk
Semin Öztürk, Türkiye’nin ilk profesyonel kadın Akrobasi Pilotu olma unvanına sahip. Öztürk, ilk akrobasi uçuşunu 12 yaşında, babası Milli Akrobasi Pilotu Ali İsmet Öztürk ile birlikte yaptı. Üniversitedeyken Hususi Pilot Lisansı’nı aldı, daha sonra Amerika’da akrobasi uçuş eğitimini tamamladı. İlk yalnız akrobasi uçuşunu 21 yaşında Pitts S-2B uçağıyla yaparak, bu tip uçakla ilk yalnız uçan Türk Hanım Pilotu unvanını kazandı. İlk hava gösterisini 2015’te SHG Airshow’da gerçekleştiren genç pilot, 2017’de “10 Kasım Atatürk’ü
Anma” reklam filminde rol aldı. 2016’da Özel Helikopter Pilot Yetiştirme Kursu’nu
tamamlayıp Türkiye'nin İlk Sivil Kadın Helikopter Pilotu oldu.
 
İlklere imza attı
Ülkemizin ilk MD-500 lisansına 2017 yılında sahip olan kadın helikopter pilotu Semin Öztürk, ayrıca, Boeing Stearman E-75 ve Mustang P-51 gibi çok özel uçaklarla uçmuş ve uçuş tecrübesini geliştirmiştir. Öztürk, henüz çok genç olmasına rağmen, ülkemiz havacılığı için birçok ilki gerçekleştirmiş, azmi ve mücadeleci ruhuyla Türk gençliğinin medar-ı iftiharı olmuştur. Başarılı akrobasi pilotu Semin Öztürk, uçuş merakının nasıl başladığını ve kariyer yolculuğunu Follow Dergisi’ne anlattı. Hayallerini gerçekleştirdiğini belirten Semin Öztürk, kendisi gibi olmak isteyen gençlere de tavsiyelerde bulundu.
 
“Sekiz yaşında babamla uçtum”
Semin Öztürk, uçmaya nasıl başladığını şöyle anlattı; “Babam, Ali İsmet Öztürk, çok uzun senelerdir havacılık sektörünün içerisinde. Annemin de pilot lisansı var. Dolayısıyla kendimi bildim bileli havacılığın içindeyim. Uçak ve helikopterlerin arasında büyüdüm diyebilirim. 8 yaşındayken babamla birlikte 1942 model Boeing Stearman ile uçmuştum. Çift kanatlı, üstü açık, benim için masallardan fırlamış dev gibi bir uçaktı. Pedallara basmak için boyum yetmiyordu. Ancak lövyeyi babamla birlikte tutmuştuk. İlk defa o zaman bir hava aracını uçurmanın keyfine vardım. 21 yaşındaHususi Pilot Lisansımı aldım.”
 
ABD ve İngiltere’de eğitim aldı
Öztürk, Özel Helikopter Pilot Yetiştirme Kursu’nu tamamladıktan sonra Türkiye’dekiilk Sivil Kadın Helikopter Pilotu olduğumu öğrendiğini belirterek, “Amerika’da bulunan Tutima Academy of Aviation Safety’de sadece akrobasi üzerine eğitim gördüm. İlk gösteri uçuşumu Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nde düzenlenen SHG Airshow 2015’te gerçekleştirdim. 2016 yılında Özel Helikopter Pilot Yetiştirme Kursu’nu PPL (H) tamamladım. Kursu bitirdikten sonra ülkemizdeki İlk Sivil Kadın Helikopter Pilotu olduğumu öğrendim. Geçen sene ise İngiltere’de MD-500 helikopteri ile tip eğitimi aldım” dedi.
 
“Hayalim bayrağımızı dalgalandırmaktı”
“Kadınların araba kullanışına bile önyargıyla yaklaştığımız bir toplumda yaşıyoruz” diyen Öztürk, sözlerine şöyle devam etti; “Benim pilot, bir de akrobasi pilotu olduğum ele alınırsa tabii ki eleştirenler var, ‘Sen git tarhana yap’ gibi. Ancak destekleyenler çoğunlukta. Yurtdışında Türk Bayrağımızı dalgalandırmak hayalimdi. Bunu gerçekleştirme fırsatını yakaladığım için çok mutluyum. Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için her zamankinden daha çokçalışıyorum. Hazırlıklarımızıtamamladık, Romanya’ya gitmek için heyecanla bekliyoruz.”
 
“Prensipler ön plandadır”
Öztürk, gösteriye çıkmadan önce ya da gösteriye karar verme noktasından uygulama noktasına uzanan süreçte yaptığı hazırlıkları şöyle anlattı; “Gösteri uçuşlarına hazırlanırken, sağlığımıza özen gösterdiğimiz, bol antrenman uçuşlu, sıkı çalıştığımız iki aylık kamp dönemlerimiz oluyor. Bu süreçte konsantrasyon ve disiplin büyük önem taşır. Bütün akrobasi uçuşları yerde planlanarak gerçekleştirilir. Havada yapılan her manevra önceden hesaplanıp, programlanır ve bunun dışına çıkılmaz. Akrobasi Pilotu için prensipler her zaman ön plandadır.”
 
“Benim için bir tutku”
Gökyüzünde olmanın kendisine neler hissettirdiğini de anlatan Öztürk, “Uçmak benim için bir tutku. Eğer uzun zaman uçmazsam kendimi eksik hissediyorum. Her uçuşuma giderken istisnasız heyecanlanırım. Uçak yerden kesildiği an her şeyi unuturum. Uçuş dışında her şey aşağıda kalır. Gökyüzünde huzur doluyorum. Her sene yeni bir ‘Sequence’ planlıyoruz. Tumble manevraları görsel olarak ihtişamlı olduğu için çok ilgi çekiyor. Ayrıca seyirciler genelde alçak geçiş talebinde bulunuyorlar. 180 mil ile ucan uçağı yakından görmek ve sesini duymak çok heyecan verici oluyor” dedi.
 
“Yurt dışında büyük ilgi var”
‘Yurt dışında nasıl karşılanıyorsunuz, ülkemizdeki kadar yoğun bir ilgi görüyor musunuz?’ sorusuna Öztürk, “Yurtdışında da büyük bir ilgi var. Havacılığa gönül vermiş birçok yabancı arkadaş edindim. Zaman zaman birbirimizin tecrübelerindenyararlanıyoruz” dedi. Öztürk, ‘Hayranlarınızla buluştuğunuzda neler hissediyorsunuz?’ sorusunu ise “Uçuştan sonra yanıma gelip ‘Ben de senin gibi akrobasi pilotu olmak istiyorum’ diyerek benimle tanışmak isteyen yüzlerce gencimiz oluyor. Hepsi pırılpırıl, havacılıkla ilgileniyorlar. Gençlerimizin hayalleri beni motive ediyor. Onlara layık olmak için daha çok çalışıyorum” ifadeleriyle yanıtladı.
 
Aşkla ve azimle yapıyor
Başarılı pilot, kendisi gibi akrobasi pilotu olmak isteyenlere de bazı tavsiyelerde bulundu. Öztürk pilot olmak isteyenlerin asla vazgeçmemesini, aşkla ve azimle devam etmelerini önererek, “Gençlerden oldukça fazla mesaj alıyorum. Her zaman yüreklerinin sesini dinlemelerini söylerim. Hayallerine ulaşmak için çok çalışmaları gerektiğini hatırlatırım. Bu yolda yürürken karşılarına çıkacak sayısız zorluğa rağmen asla vazgeçmemelerini, aşkla ve azimle çalışmalarına devam etmelerini öneririm, insan hiçbir zaman ‘ben oldum’ dememeli bence. Kendimi geliştirmek için daima çaba göstereceğim” şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi