TARIM FUARI

‘BELKİ DE AT ETİ YİYORUZ?’

Okunma: 768
Videoyu Aç ‘BELKİ DE AT  ETİ YİYORUZ?’
A
a

Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler; “Bugün belki de kaçak olarak kesilen yerlerden gelen tüberkülozlu et yiyoruz, belki de at eti yiyoruz. Kentte gerçek anlamda legal mezbaha bir tane olduğu için etlerin hiçbirisi kontrol edilmeden tüketiliyor” dedi.

RÖPORTAJ: MELTEM KARAKAŞ

Büyükşehir Belediyesi’ni eleştiren Kızılinler, “Günlük en fazla 30 tane hayvan kesimi yapan bir mezbahadan bahsediyoruz. Haftada bir defa et tüketseniz bile en azından yüzde 60 et ile alakalı soru işareti var kafamda. Yüzde 60’lık etin nereden geldiğini ben bilmiyorum” dedi.

Hayvan Koruma Kanunu ile ilgili yakın zamanda değişiklikler yapılacağı söylenmişti. Bu kanun şu an ne durumda? Hayvanseverlerin beklentilerini karşılıyor mu?
Normal şartlar altında 5199 No’lu kanun çerçevesinde hayvanları koruma kanunu yapılmış. Bayağı uzun zaman önce yapılmış. O zaman için de belki gerçek anlamda yeterli olmayan bir kanun. Fakat özellikle hayvanları koruma kanunu ile ilgili değişiklik yapmak çok kolay bir şey değil. Çünkü ciddi bir hayvanları koruma lobisi var. Hem onların çalışmaları hem de yapılması gereken şey yerel yönetimlerle alakalı, devletle alakalı çok yere dokunduğu için var olan kanunun devam etmesi en uygun görülüyor ya da buna dair çalışmalar hep uzuyor. Yıllar evvel Avrupa hayvanlarla alakalı problemi var olan sokaktaki hayvanların öldürülmesi ve bir kısmını da sahiplendirmesi ve sahipsiz kalanları da uyutulması ile çözmüş. Ciddi şekilde sahiplendirilme yapılmış. Bütün köpekler çiplendirilmiş. Biz 5199 No’lu kanunla kendimize yakışanı yapmışız aslında. Var olan kanunda da her şey çok açık. Ama yaptırım olmayınca kimse sorumluluğunu yerine getirmiyor. Hapis cezası, para cezası getirilmesi önemli ama var olan kanunla alakalı sorumluluk sahiplerinin görevlerini yerine getirmesi sağlanmalı.  2000’li yıllarda bu kanun çıktığından itibaren bütün yerel yönetimler var olan kanunla alakalı vazifelerini yerine getirmiş olsaydı bugün sokakta hiç hayvanımız kalmıyor olacaktı. Tabi kanunun sahiplendirmeyle alakalı ve yasaklı ırklarla alakalı kısmı da var. Fakat bunların hiç birinin yaptırımı yok. Diyor ki hayvanları kaydettirin belediyeye. Bugün Eskişehir’e baktığımızda sanıyorum 5’i geçmez belediyelerde kayıtlı köpek.

KANUN VAR YAPTIRIM YOK
Mesela Eskişehir’de yaşıyoruz. 14 tane belediyemiz var. Aslında bütün belediyelerde buna dair kısırlaştırma merkezi yapılması gerekiyor. Özellikle bütün şehir yasası geçtikten sonra bununla alakalı Sivrihisar da olsa Han da olsa Mihallıççık da olsa sorumluluk Büyükşehir Belediyesi’nde. Ama Büyükşehir Belediyesi Başkanı özellikle konuyla alakalı hiçbir sorumluluğu olmadığını düşünüyor. Kanun var belediyeye sorumluluk veriyor. Ama insanların konuyla ilgili kendini sorumlu hissetmedikten sonra yapılabilecek bir şey yok. Aslına bakarsanız kanunla alakalı pek çok şey yeterli ama yaptırımla alakalı ciddi sıkıntılar var. Mesela sokağa köpeği terk eden insanlarla ilgili çok ciddi yaptırımlar uygulanmalı. Bunun dışında özellikle sorumluluğunu yerine getirmeyen yerel yönetimlerle ilgili insanlar tepkilerini dile getirmeli. Biz 2015 yılında Türkiye’de modern şehir dediğimi şehirde maalesef bir insanın sokak hayvanlar tarafından öldürülme hadisesini yaşadık. O günden bugüne bile belediyeler sorumluluklarını yerine getirseler şu an bize tehdit oluşturan sokak hayvanı kalmayacaktı.

Yani yerel yönetimlere bu konuda çok büyük iş düştüğünü mü söylüyorsunuz?
Ben çok net söylüyorum başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm yerel yönetimlerin konuyla alakalı sorumlulukları var. Sağlıkla alakalı çok ciddi sorunlar var. Bir çöplüğümüz var bizim. Modern şehirlerde çöplükler artık kaba atıkların değerlendirileceği şekilde yapılıyor. Yani artık yığma şeklinde çöplükler yok. Bunlar alınıyor. Tekrar geri dönüşüme kazandırmak üzere yapılıyor sistem. Biz de maalesef böyle bir sistem de yok. Yığma sistem devam ediyor. Şehrin hemen dibinde ve etrafında bir sürü sokak hayvanı var. Bunu söylerken sokak hayvanlarını suçlar şekilde söylemiyorum. O hayvanların hiç kabahati yok. O hayvanlar sahipli köpeklerin yavruları, açlar. Onlar kendi hayvanlıklarıyla alakalı şeyleri yapıyorlar. Biz insanlığımızla alakalı belediye başkanlarımızla alakalı sorumlulukları yerine getiremediğimiz için çok ciddi problemle karşı karşıyayız.Peki, Eskişehir’deki barınaklar yeterli mi sizce?
800 bin kişilik bir şehirden bahsediyoruz. 14 tane ilçesi var. 2 tane barınağı var. Ne kadar yeterli olmaya çalışsa da ne kadar iyi niyetle çalışsa da bu barınaklar çok yeterli değil. Sit alanı bölgesine bir Odunpazarı barınağımız var. Oldukça eski. Oradaki veteriner hekimi arkadaşlarımız çok iyi niyetli çalışıyor fakat olanakları kısıtlı. Aynı masada iki hayvana operasyon yapıldığı zamanlar oluyor. Bir parça Büyükşehir’in sorumluluğunu üstlenebilmek adına Odunpazarı Belediyesi’nin özellikle kırsal ilçelerle yaptığı protokoller var. Bu faydadan çok zarar verdi. Bir taraftan Büyükşehir Belediyesi yapması gereken yatırımı Odunpazarı ile protokol imzalandığı için gerçekleştirmedi. Tepebaşı barınağı daha yeni bir proje. Kocaman bir Tepebaşı’nı düşündüğünüzde o da anca kendi kendine yetebiliyor. Bizim özellikle beş – altı tane barınağa, kısırlaştırma merkezine ihtiyacımız var.

Eskişehir’de hayvanlarla ilgili en çok hangi konuda şikâyet geliyor?
En çok şikâyet trafik kazası geçiren hayvanlarla ilgili oluyor. Onun dışında da özellikle Fevzi Çakmak Mahallesindeki sahipsiz atlarla alakalı şikâyetler geliyor.

Biz bugüne kadar birçok farklı meslek grubunun sorunlarını dinledik fakat veterinerlerin sorunlarını dinlemedik. Veteriner hekimlerin sorunları neler?
Ciddi şekilde özlük haklarıyla ilgili problemlerimiz var bizim. Çünkü veteriner hekimlik fedakârlık gerektiren bir meslek grubu. 7/24 çalışıyor arkadaşlarımız. Ama söz konusu emeklilik olduğu zaman normal mesai mefhumu olan mesleklerle değerlendiriliyor. Bazı Tarım Bakanlığı’nın ya da farklı Bakanlıkların uyguladığı normlar sıkıntı yaratabiliyor. Mesela Tarım Bakanı 2 ay evvelinde aşı ve küpe paralarının vatandaş alınmaması ile alakalı açıklamada bulundu ama bu açıklamanın arkasında sahada görev yapan kamuda çalışan arkadaşlarımızın mağduriyeti söz konusu oldu. Bütün bunların dışında sosyal anlamda veterinerler bir türlü çağdaş ülkelerde olan karşılığını bulabilmiş değil. Çok fazla veterinerlik fakültesi var, çok fazla mezun var.

Son zamanlarda Sırbistan, Bosna Hersek gibi ülkelerden et ithalatı yaptık. Bu çok da tartışıldı kamuoyunda. Siz ne düşünüyorsunuz?
Ülke hayvancılığı çok ciddi şekilde değerlendirilmesi lazım. Köylerde yaşayan insanlarla alakalı ciddi sosyal problemler var. Aslında Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu zamanlar ‘köylü milletin efendisidir’ demiş ama biz bir türlü köylümüzü, bize besin üreten insanları efendi haline getirememişiz. Önce sosyolojik açıdan bunun değerlendirilmesi lazım. Bizim çok ciddi meralarımız var. Ama değerlendiremiyoruz. Bu yüzden de sürekli artan nüfusa bağlantılı olarak da gıda ihtiyacımız, et ihtiyacımız artıyor. Bunu karşılamak için özellikle devletin sosyal devlet yanı var vatandaşına ucuz et tükettirmekle alakalı. Ama bizim dışarıya bağlı olmadan çok ciddi politikalar üretmemiz lazım.KONTROLLÜ YERDEN ET ALSINLAR
800 bin kişilik şehirde yaşıyoruz. Bir tane mezbahamız var resmi olarak kesim yapan. Bunun dışında bir çırpıda Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatılan sağlıksız olduğu için kapatılan ama yerine hiç bir şey koymayı düşünmeden kapatılan mezbahalar var. Bugün Seyitgazi’deki, Han’daki, Sivrihisar’daki üreticimiz ürettiği hayvanı kesebilecek yer bulamaz vaziyette. Tüm bunlar yerel yönetimlerin kabahati. Bugün belki de kaçak olarak kesilen yerlerde biz Eskişehir’de tüberkülozlu et yiyoruz, belki de at eti yiyoruz. Bununla alakalı gerçek anlamda legal mezbaha bir tane olduğu için etlerin hiçbirisi kontrol edilmeden tüketiliyor şehirde şu an. O anlamda daha evvel ifade ettim bu durumu. Bu yüzden insanlar veteriner hekimi kontrolünün olduğu yerlerden et almalılar. Hele hele ki Eskişehir’de. Bunun altındaki sebep de altı yedi tane mezbahamızın yerine yenisi düşünülmeden kapatılmasından kaynaklı. Bir an evvel yeni mezbahalar yapılmalı, ilçelerde özellikle. Ve insanların etlerin legal kesiminin yapıldığı yerlerden tüketmesi sağlanmalı. Bir mezbahamız var. Çok komik rakamlar kesiliyor. İstanbul, Bursa gibi şehirlerdeki parçalama merkezlerinde geldiğini düşünürseniz, etimizin yüzde 60’ının kaçak olma riski var. Yani kaçak et illa sağlıksız olacak diye bir şey yok. Yani kontrol edilmeyen bir et. Belki gebe hayvan ya da tüberkülozlu, brusellalı hayvan kesiliyor. Hem hayvancılıkla alakalı hem de insanların tükettiği etlerle ilgili sıkıntı var ve bunun Eskişehir için çözülmesi gerekiyor.

İNSANLAR TEPKİ VERMELİ
Yani insanlar değişik şeylere farklı şekilde tepki veriyorlar. Bugün 1980’li yıllardan kalma fotoğraflarla hepimiz termik santralin kocaman kocaman billboardlarda fotoğraflarını görüyoruz. Çok da yargılamadan, neyin ne olduğunu bilmeden tepkiler veriyoruz. Doğrudur yanlıştır konumuz o değil ama. Öbür taraftan da sokak hayvanları, çöplük, mezbaha hakkında konuştuk. Konuyla alakalı ciddi sıkıntılar var. Ama bir kısım tarafından görmemezlikten geliniyor.

İTHAL ETE KARŞIYIM
800 bin nüfusu olan bir şehir. Ve günlük en fazla 30 tane hayvan kesimi yapan bir mezbahadan bahsediyoruz. 100 ya da 200 gr bile tükettiğini düşünseniz haftada bir defa tüketseniz bile en azından yüzde 60 et ile alakalı soru işareti var kafamda. Yüzde 60’lık etin nereden geldiğini ben bilmiyorum. Yetkililer de bilmiyor. İthal etten bahsetmiyorum. Ama kocaman bir tarım, hayvancılık ülkesi et ithal etmemeli. Uzun politikalarla bunun önüne geçilmeli. İthal ete karşıyım. Ama farklı bir şey söylüyorum. Kasaplarda, lokantalarda tükettiğimiz etin nereden geldiğine dair sıkıntılarımız var. Legal olmayan yerlerde kesiliyor belki. Legal olmayan hayvanları tüketiyoruz belki de. Bunun en önemli sebebi de mezbaha eksikliği.
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi