‘ÇOCUKLAR GÜLSÜN TÜM İNSANLIK GÜLSÜN’

Videoyu Aç ‘ÇOCUKLAR GÜLSÜN  TÜM İNSANLIK GÜLSÜN’
A
a

5 yıl önce tanıdığım ve tanımaktan keyif aldığım muhteşem insanın muhteşem derneğini konu almak istedim. Çocuklar benim için de her zaman ayrı bir yerde olduğu için Korunmaya Muhtaç Erkek Çocuklarını Destekleme ve Geliştirme Derneği Başkanı Ferhan Yalaman ile dernek hakkında sizler için keyifli bir röportaj yaptım. Korunmaya Muhtaç Erkek Çocuklarını Destekleme ve Geliştirme Der

Derneğiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Korunmaya Muhtaç Erkek Çocuklarını Destekleme ve Geliştirme Derneği 12-18 yaş grubu çocuklarından ve toplam 35 üyeden oluşuyor. Dernek 30 yıllık köklü bir dernektir. ‘Çocuklar gülsün diye yaşayalım, çünkü insanın ana vatanı çocukluğudur. Çocuklar gülerek, oynayarak büyürse sonunda tüm ülke, tüm insanlık güler’ sloganıyla hepimizin amacı topluma çocuklarımızı faydalı bireyler olarak yetiştirebilmektir.
Bayramlarda, anneler günü, yılbaşı gibi özel günlerde çocuklarla birlikte oluyoruz. Üyelerimizle bir araya gelip, çocuklarla birlikte zaman geçiriyoruz. Çocuklarımıza birçok etkinlik düzenliyoruz.
Çocuklar yurtta mı kalıyor?
Eskiden çocuklarımız bir yurt binasında toplu olarak yaşıyorlardı. 2 yıl önce Sosyal Hizmetler Bakanı’nın Çocuk Evler projesi başladı ve Odunpazarı evleri tarzında dubleks evler yapıldı. Böylelikle çocuklar ev ortamının sıcaklığında yaşıyor. Arkadaşlarını evlerine davet edip, televizyon izleyebiliyorlar. Yemek yapıp, bahçede keyifli dakikalar yaşıyorlar.
Çocukların ne gibi ihtiyaçları oluyor?
Fiziksel ihtiyaçları karşılanıyor ama onların en çok ihtiyacı olan şey sevgi ve ilgi ihtiyacıdır. Bizler dernek üyeleri olarak, çocuklarımıza anne şefkatini ve sıcaklığını hissettirmeye çalışıyoruz. Yaz mevsimi geldiği için çocuklar dışarıda daha fazla vakit geçirmek istiyorlar. Onlar için şu anda bahçemize bir spor kompleksi yaptırmayı istiyoruz. Halı saha maçları yaptıkları zaman kendilerini daha iyi, daha aktif hissediyorlar.
Eskişehir kamuoyu bu konuda destek oluyor mu?
Giderlerimizi, etkinliklerimiz dışında üye aidatları ve bağışlarla karşılıyoruz. Halkımız bu konuda çok duyarlı. Hatta geçenlerde bir vatandaşımız evinin kira gelirini derneğimize bağışlayarak destek olmak istedi. Ben ve üyelerim böyle bir davranışta bulunulmasından dolayı çok mutlu olduk. Onun gibi yurt dışında yaşayan bir vatandaşımız da, mirasını derneğimize bağışlayarak katkıda bulunmak istedi. Üniversite öğrencileri de çocukların sosyal faaliyetlerinde ve derslerinde yardımcı oluyorlar. Bu tür destekler olduğunda bizler de çocuklarımıza daha fazla yardımda bulunabiliyor, onların mutlu olmasına daha çok destek olabiliyoruz.
Kamu kurumu ve kuruluşlarının desteği oluyor mu?
Eskişehir’imizin Valisi, her bayramda çocuklarla bayramlaşmaya gelerek onlara bayram harçlığı veriyor. Onlarla keyifli vakit geçirerek mutlu olmalarını sağlıyor. Eski Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı ve şehrimizin milletvekilleri de bayramlarda ziyaret ederek, çocuklarımızı mutlu etmeyi ihmal etmiyor.
Derneğin destek verip başarılı olduğu çocuklar var mı?
Doğuştan ayakları olmayan bir çocuğumuz Ramazan Güven, iki yıl önce başladığı yüzmede Türkiye 2.si oldu. Aynı zamanda birçok çocuğumuz Türkiye çapında spor dallarında dereceye girip madalyalar aldı. Bazı çocuklarımız deri çantalar yapıyor, bazıları ebru sanatıyla uğraşıyor. Onların sanat alanında başarı olması da bizleri gururlandırıyor.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi