‘Eğitimde Atatürk tasviye ediliyor’

Okunma: 268
Videoyu Aç ‘Eğitimde Atatürk tasviye ediliyor’
A
a

Eğitim İş ve Eğitim Sen’den müfredat değişikliğine tepki geldi. Sendika yöneticileri eğitimde Atatürk’ün tasviye edildiğini ifade etti.
Yeni müfredat değişikliğine Eğitim İş Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Bayraktar sendika olarak her zaman çağdaş, laik ve Atatürkçü eğitimin savunucusu olacaklarını söyledi. Müfredattan örnekler veren Bayraktar, “Yeni programın Türk Dili ve Edebiyatındaki 68’inci sayfasında 7’nci ünitede geçen ‘Söylev’ konusunda iki örnek verileceğinden bahsedilmiştir. Söylev türünün dünyadaki en önemli örneklerinden olan ‘Nutuk’ ve yazarı Mustafa Kemal Atatürk’ten ise söz edilmemiştir. Programın hiçbir yerinde Atatürk adı yoktur. Bugün bu karanlık eğitim tablosuna ses çıkarmayan herkes, yarın yaşayacağı cehennemi onaylamış olacaktır. Eğitim İş’li eğitimciler olarak Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak Cumhuriyet’in değerlerini, Atatürk ve yol arkadaşlarını, bilimin ana konularını yavrularımıza öğretmeye devam edeceğiz” dedi.
 
‘MEYDAN OKUNUYOR’
Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri Erkan Er ise, “Yeni müfredatın eğitim sisteminin ihtiyaçlarından çok, büyük ölçüde siyasal iktidarın “2023 vizyonu”na, eğitimin ve toplumsal yaşamın bütün alanlarında etkisini hissettiren siyasal-ideolojik çizgisine göre yapılmak istendiği açıktır” dedi. Eğitim müfredatının laik, bilimsel, çağdaş eğitim anlayışından yana olması gerektiğini vurgulayan Er, “Laik, bilimsel eğitim anlayışına açıkça meydan okuyan, din – toplum ilişkisini konu alan ve laikliği de içeren sekülerizmi ‘satanizm’ ile aynı kefeye koyarak ‘sakıncalı düşünce’ ilan eden çağ dışı zihniyete karşı eğitim ve bilim emekçilerinin örgütlü gücü Eğitim Sen olarak bütün imkânlarımızla mücadele edeceğimiz bilinmelidir” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi