‘Hayatımızla oynuyorlar’

Okunma: 507
Videoyu Aç ‘Hayatımızla oynuyorlar’
A
a

Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu öncülüğünde Çatalağzı ve Çan’daki termik santrallerin olduğu bölgeyi gezen köylüler izlenimlerini aktardı. “Hayatımızla ve sağlığımızla oynuyorlar” diyen köylüler, Alpu Ovası’na kömürlü termik santral istemediklerini söyledi.

Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu (ESÇEP) öncülüğünde Zonguldak Çatalağzı ve Çan’daki termik santrallerin olduğu bölgede yaşayan insanlarla görüşen köylüler, gazetecilere izlenimlerini anlattı. Bahçecik Mahallesinde yaşayan Hatice Çiftçi, “Oradaki köylülerle konuştuk. Dediler ki, ‘Gelip bize topraklarınız değerlenecek dendi ama ilk iki kişiye yüksek miktarda para verdiler sonradan satılanlara çok daha düşük fiyatlarla satıldı.’ Görseniz kül depolama alanlarını her yer ziyan edilmiş. Toz, çamur halinde. Nefes aldığında gırtlağınız yanıyor. Bu bile zararlı olduğunu gösteriyor. Ne gerek var sağlığımızla, hayatımızla, ovamızla oynuyorlar. Üreten toplumken tüketen toplum mu olmak istiyorlar? Ben çiftçi kızıyım. Bununla da gurur duyuyorum. Ama hayatımızla, her şeyimizle oynuyorlar. Alpu’nun verimli arazilerine kömürlü termik santral istemiyoruz” dedi.

KÖYLÜYÜZ AMA CAHİL DEĞİLİZ
Topraklarının heba olmasına göz yummayacaklarını belirten Emine Topçu, “Çan’daki termik santral her yeri işgal etmiş. O kül sahası o kadar büyük ki. Eskişehir’deki Çan’dakinin dört katı büyüklüğünde olacak diyorlar. Bahçecik’e kadar uzayacak. Köyümüzün, verimli topraklarımızın kül sahası olmasını istemiyoruz. Biz köylü insanız ama asla cahil değiliz. Son sistem, filtre diyorlar ama bunlara inanmıyoruz. Bütün köylüler mücadele edeceğiz” diye konuştu. Çan’daki köylülerin ektiklerinin çıkmadığını öğrendiklerini anlatan Ayşe Çiftçi ise, “Verimli topraklarımızın kirlenmesini istemiyoruz. Oradaki halkı dinledik. Armutlarımız kuruyor, fasulyemiz olmuyor dediler. Çamaşır serdiklerinde kapkara oluyormuş. Gündüz değil ama gece bacalardan tozlar çıkıyormuş” şeklinde konuştu.
HAYRET EDİYORUM
Çatalağzı ve Çan’ın yaşanacak yer olmaktan çıktığını söyleyen Rıfkı Aksu, “Ben iki santrale de gittim. Çanakkale’ye olur tarafından gittik. Biz istemiyoruz ama olur grubunun içindeydik. Çok itibar gördük, olur tarafıyla gittiğimiz için. Çanakkale’ye baktık, ben pek bir şey anlayamadım. Santrali uyutmuşlar. Ne dumanı var, ne isi var. Çalışmada yok… Çan’daki hizmetle Çatalağzı’ndaki hizmet hiç birbirini tutmuyor. Zonguldak yaşanacak veya durulacak bir yer değil. İnsanla kendi söylüyor… Ona soruyorsun; ‘hastayız.’ Buna soruyorsun; ‘kanserliyiz.’ ‘Üzümümüz olmuyor’ diyor. Zonguldak yaşanacak bir yer değil. Devlet nasıl bir düz ovaya bunu yapacak ben hayret ediyorum. Alpu Ovası bildiğime göre 14’üncü büyük ovaymış. O kadar verimli topraklarımız var. Ben çok üzülüyorum. Devlet bunu nasıl görmüyor? Nasıl ısrar ediyor ben anlamadım” ifadelerini kullandı.
SAĞLIK ARAMAYIN
“Termik santralin olduğu yerde sağlık diye bir şey aramayın” diyen Şerif Karaman, “Eğer bizim burada böyle kurulursa, yapılacak santral bizim bu Alpu Ovası tamamen duman üzerinde kalacak. Yaşanacak bir durum yok. Ne hayvancılık kalır, ne çiftçilik kalır. Yer altı sularımız gider… İçilecek sularımız, içilmeyecek duruma gelecek. Bunların bunu düşünmesi lazım. Arazimiz mahvoluyor. Cennet gibi Eskişehir’imiz mahvoluyor. Bizim bilim adamlarımız var. Üniversite de dekanlarımız var, profesörlerimiz var… Çevre müdürümüz var. Eskişehir’in bunlar. Tarım il müdürümüz var. Ziraat Odaları başkanlarımız var. Eskişehir milletvekillerimiz var. Devlet Su İşleri Müdürlerimiz var. Bunlar bir toplantı yapıp da ‘iyi mi, kötü mü’ bize izah etseler… Niye bir araya gelmiyorlar? 5,6 tane milletvekilimiz var. Hiçbirinin sesi çıkmıyor. Bunlar bir araya gelse, bir yer toplantı yapsak, ‘iyi mi, kötü mü’ bunu anlatsınlar bize” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi