‘Her alanda çalışıyoruz’

Okunma: 254
Videoyu Aç ‘Her alanda çalışıyoruz’
A
a

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından hayata geçirilen Vizyon Toplantıları’nın üçüncüsü gerçekleştirildi. Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bilgi Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin’in katılımıyla gerçekleştirilen konferans Tasigo Otel’de düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, “7/24 Eskişehir sanayisi için ürettiğimiz projeleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Ortaya bir vizyon koyduk ve Eskişehir sanayicisinin gücüyle, onların geleceği için her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 
Yerli ve milli üretim meselesini çok önemsediklerinin altını çizen Küpeli şunları söyledi; “Hem yerli otomobil hem de milli hızlı tren üretimi konusunda çalışmalarımızı azami düzeyde yürütüyoruz. Lojistik imkânlarımızın gelişmesi için, özellikle limana bağlanma konusunda bakanlığımızla farklı projeler için görüşüyoruz. Havalimanın aktif hale getirilmesi ile önerilerimiz, şehir gündeminde... Bu konuda da gerek THY gerekse gerekli kurumlarla yakın temasımızı sürdürüyoruz. Proje ve çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz. E-ihracat ve dış ticaretin online yapılması için sanayicimize gerekli alt yapıyı hazırlıyoruz. Yurt dışında açmayı planladığımız ihracat ofisleri için ön protokol imzaladık. Yeni kümeler açarak, uluslararası rekabeti geliştirme (Ur-Ge) destekleri ile özellikle pazarlama konusunda çalışmalarımızı 2018 yılında hayata geçireceğiz. Ekonomi bakanlığı ile yurtdışından alım heyetlerinin Eskişehir’e gelmesi ve bu ziyaretlerin organizasyonu konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Sanayicimiz için Ankara’da teşvik ve destek ofisi açıyoruz. EOSB Akademi’nin eğitim takvimini oluşturmak için çalışmalarımıza başladık.”
ÇİN DENİZE YATIRIM YAPIYOR
Toplantıya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Kerem Alkin ise ‘Geleceğin Ekonomi Politiği, Yükselen Avrasya ve Türkiye'nin artan rolü’ üzerine bilgiler verdi. Toplantıda bir de sunum gerçekleştiren Alkin, yeni bir gelişme olarak ortaya çıkan Afro-Asya Hinterlantı hakkında konuştu. Kapitalist sistemde ABD, İngiltere sonrası yeni bir taşıyıcı kolonun Çin olabileceğine dair tartışmaların sürdüğünü anlatan Alkin, “Bu durumdan ABD hiç memnun kalmayacaktır. Zaten iki ülke arasında bir sürtüşme söz konusu. Özellikle Çin, okyanuslarda güçlü olmak ve kontrolü sağlamak için ciddi deniz gücü yatırımları yapıyor” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi