‘İKİNCİ PLANA ATILIYORUZ’

Okunma: 1554
Videoyu Aç ‘İKİNCİ PLANA ATILIYORUZ’
A
a

Eskişehir Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanlığına yeni seçilen Cafer Onası Alevilerin taleplerini ve sorunlarını anlattı. Türkiye’de ikinci plana atıldıklarını anlatan Onası, Eskişehir’de 200 bin Alevi vatandaşa rağmen, kent merkezinde bir tane Cemevi olduğunu ve ciddi mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

RÖPORTAJ: MELTEM KARAKAŞ

Cafer Onası yeni seçilen bir başkan. O yüzden biraz kendinizi tanıtır mısınız?
Ben Eskişehir Yeşilyurt köylüyüm. 1967 yılında doğdum. İlkokulu köyde okudum. Ortaokulu Yunus Emre Öğretmen Okulu’nda okudum ve Eskişehir Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdim. Askerden sonra Ankara’da Devlet Su İşleri (DSİ)’nde işe girdim. 18 yıl Ankara’da çalıştım. 2006 yılında annemin rahatsızlığından dolayı tayinimi Eskişehir’e aldırdım ve hala DSİ’de çalışmaktayım.

SİYASİ YARIŞ DEĞİL
Tüzük gereği iki dönem başkanlık yapan üçüncü dönem başkan olamıyormuş. Kamer Başkanımız aday olamayınca bazı arkadaşlarımız beni önerdiler. Görevden kaçamadık. Arkadaşlarımızla bir yola çıktık. Bu siyasi bir yarış değil, hizmet yarışıydı. Bizim burada olmamızın amacı toplumuzdaki birliği beraberliği sağlamak. Halkımıza en iyi hizmeti yapmak adına yönetim kurulumuzla birlikte yola çıktık. Bizden önceki yönetim birtakım hizmetler yapmış, hedefimiz o hizmetlerin üzerine bir şeyler katabilmek. Kadınlarımıza çok önem veriyoruz. Onlara daha çok görev vereceğiz.

Hacı Bektaş Veli Derneği ne zaman kuruldu?
Dernek 1991 yılında kuruldu. 27 yıllık bir mazisi var.

Yeni seçildiniz. İlerisi için planlarınız nelerdir?
Kendimize göre bir planımız programız var. Kadınlar ile ilgili çalışmalarımız olacak. Kadınlar toplumun birleştirici gücüdür. Bir araya getiricidir. En büyük görevler kadınlara düşüyor. Kadınlar burada kermesler, kahvaltılar düzenleyerek buralardan edindikleri gelirlerle bölgemizin yoksul insanlarına yardım ederek, en önemlisi sanki bir dağılmışlık var gibi ve bu dağılmışlığı ortadan kaldırarak Vakıf ile birlikte ortak hareket ederek bütünlüğü, birliği beraberliği sağlayacağız. Bizden önceki arkadaşlarımızın bir yurt projesi var. İnşallah onu devam ettireceğiz ve sonuçlandıracağız.CEMEVİ YETERSİZ

Eskişehir’de 200 bine yakın Alevi vatandaşın yaşamasına rağmen sadece bir Cemevi’nin olması mağduriyet oluşturuyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili?
Şu anda büyük, aktif olan bir tane Cemevi var. O da şu an içinde bulunduğumuz Gültepe’deki Cemevi. Çamlıca’ya kurulma aşamasında. Bir de Eskişehir Anadolu Kültür Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (ESAS-DER) var. Gündoğdu Mahallesinde bulunan vergi dairesinin orada. Yeri de alındı. Aynı Gültepe’deki gibi kültür merkezi yapılacaktı. Fakat kentsel dönüşüme girdiği için çivi çakılamıyor. Aslında 200 binlik nüfusa bu yakışmıyor. Biliyorsunuz burada cenaze işlemleri de yapılıyor. Cenaze işlemleriyle belediyeye yardımcı da olmuş oluyorsunuz. Belediyenin yükünü sırtından alıyorsunuz bir nevi. Cenazeden sonra yemekler, mevlitler veriliyor. Cemler yapılıyor. Çok zor oluyor. Takkalı’dan, Gündoğdu Mahallesinden buraya gelmesi sıkıntılı gerçekten. Bir tane de o bölgede Cemevi olmuş olsa, sorunlar, sıkıntılar asgariye inmiş olur. Mesela görgü sorgu cemi yapılıyor. Yer olmadığında insanlar Gültepe’deki Cemevi’ne geliyorlar. Burada yer yoksa köylere gidiyorlar. Köylere kış günü ulaşım sıkıntı oluyor. Isınma da, barınma da sıkıntı.

Eskişehir’deki Alevilerin en büyük isteği Cemevi mi yani? Başka talepleri var mı?
En büyük sıkıntı Cemevi’nin azlığı. Cenaze işlemleri için bir tane Cemevi, Gültepe’de olduğundan Gültepe’ye geliniyor. Bir tane Çamlıca ve Takkkalı’da olsa sorunlar aza inecek. Eğitimle ilgili yetersizlik var. Biz burada 250 kişiye kurs veriyoruz. Gönüllü öğretmenlerimiz var. Çocuklara İngilizce, matematik, fen, tarih, Türkçe alanında dersler veriyor. Ama burada yeterli alanımız olsa 250 değil de 500 kişiye eğitim veririz. Kursların hepsi ücretsiz.

ALEVİ GENÇLER KÜLTÜRÜNÜ BİLMELİ

Aleviliğe sadece yaşlı kesim mi sahip çıkıyor? Eskişehir’deki Alevi gençlerinin kültürlerine sahip çıkıp çıkmadığına dair ne söylersiniz? Gençler Aleviliği biliyor mu?
Gençler aslında çok hevesli, istekli. Bizim hedeflerimizden biri de bu. Gençlerin bu isteğine cevap verebilmek için burada Vakıf bünyesinde Alevilik dersleri veriliyor. Gençlerimize daha fazla görevler, sorumluluklar vererek burada 48 hafta cemleri yapılıyor. Biz de 48 hafta cemi vardır. Her Perşembe gecesini Cumaya bağlayan gece, cem yaparız. Ve bu cemlerde Dedeler üzerine düşeni yaparlar ve gençleri daha çok toplayarak, çekerek bu cemleri izlemeleri, buralarda anlatılanları, tarihimizle, Alevilikle ilgili konuları dinlemelerini sağlarlar. Sırf bu günlerde değil her zaman gençlerimize kültürümüzü anlatacak eğitimlerin verilmesini arzu ediyoruz. Böyle düşüncelerimiz var. Bizim altyapımız yok. Ama gençlere semah dersi verebiliyoruz.

ÖZÜMÜZ, SÖZÜMÜZ BİR

Siz Eskişehirli bir Alevi vatandaşısınız. Fakat Dersim, Varto, Sivas, Erzincan gibi kentlerde yaşayan Alevilik ile ilgili ne düşünüyorsunuz. Arada farklılıklar var mı sizce?
Alevilikte böyle bir ayrılık yoktur. Alevi, Alevidir. Dersimli, Erzincanlı, Erzurumlu, Çorumlu, Ankaralı. Alevilik bir mozaik. Böyle farklı değildir. Alevilik birdir. Ama ufak tefek şekil itibariyle uygulama farklılıkları olabilir sadece. Bizim amacımız tek yumruk olabilmek. Çünkü bizim özümüz, sözümüz, gönlümüz birdir her zaman. Birleşmek, Aleviliği en iyi şekilde anlamak ve anlatmak hedefimiz bu.

EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ

Türkiye’nin geçmişten geldiği süreç ile birlikte günümüz şartlarına da bakarsak, Alevileri Türkiye’de nereye koyuyorsunuz? Aleviler Türkiye’de önünü görebiliyor mu?
Cumhuriyet’ten önce de Cumhuriyetten sonra da Aleviler her zaman devletin yanında olmuştur. Bence Aleviler devletin ve demokrasinin temel taşıdır. Fakat günümüzde ben Alevilere çok fazla değer verildiğini düşünmüyorum. Çok sözler verildi Alevilere, çalıştaylar yapıldı ama sözler yerine getirilmedi. Alevilerin isteklerine cevap verilmedi. Az önce söyledik. Cemevi eksikliğimiz var. İnsanlarımızın ihtiyaçları karşılanamıyor. Bizler vergimizi ödüyoruz, askerliğimizi yapıyoruz ama bir tane Alevi kaymakam ya da vali yok. Ve ihtiyaçlarımıza da cevap verilmiyor, öteleniyoruz. İkinci plana bırakılıyoruz. Bizler de eşit yurttaş olmak istiyoruz. Taleplerimize cevap verilsin. Eşit muamele görmek istiyoruz. Biz tolerans toplumuyuz. Daha fazla değer görmek istiyoruz. En ön planda olmak istiyoruz demiyoruz ama eşit şartlarda yaşamak istiyoruz. Aleviler demokrasinin, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz savunucularıdır.

BİZE SAYGI GÖSTERİLSİN

Alevilerin siyasi anlamda CHP’ye yakın olduğu söylenir. Eskişehir’de merkezde bulunan üç belediye de CHP’li. Bunun artısını görüyor musunuz?
Tabi CHP Alevilere sıcak bakıyor. Ama bu bir inanç merkezi. Siyaset fark etmez. İnanç merkezinde önemli olan sizin yolunuzdur. Bizim ihtiyaçlarımızı karşılayan herkes bizim kardeşimizdir. Biz zaten ayrımcılığı ortadan kaldırmak istiyoruz. Eşit yurttaşlıktan bahsediyoruz. Biz Aleviyiz diye ayrıcalık istemiyoruz. Biz günlük hayatımızda sünni kardeşlerimizle iç içe yaşıyoruz. Hiçbir sorunumuz, sıkıntımız yok. Özel bir hizmet beklemiyoruz. Sadece eşit yurttaşlık hakkımızı istiyoruz. Sadece ibadetimizi yaptığımız Cemevlerimiz tanınsın, sahip çıkılsın, saygı görsün istiyoruz. Biz nasıl saygı gösteriyorsak, sünni vatandaşlarımız da bizim ibadet yerlerimize ve ibadet önderlerimize saygı göstersinler.

Peki, sizce Aleviler belli bir kesimin oy deposu olarak görülüyor mu?
Muhakkak. Türkiye’de her bölgede olduğu gibi bizde de var. Seçim zamanı bütün insanlar hatırlanır, siyasiler gelirler giderler. Seçimden sonra uzaklaşırlar. Bütün toplumda var bu.

ESKİŞEHİR’DE ŞANSLIYIZ

Anlattıklarınıza bakarak, ‘Aleviler Türkiye’de hak ettikleri yerde değiller’ diyebilir miyiz?
Kesinlikle hak ettikleri yerde değiller. Az önce dedik ya eşit yurttaşsak bir insan camiye gidip rahatça ibadetini edebiliyorsa, biz de rahatça gelelim Cemevi’nde ibadetimizi edelim. Burada eğitimlerimizi verelim. Cemevi’nin tüm ihtiyaçları karşılansın. Elektrik, doğalgaz, su parası karşılansın. Nihayetinde burası ibadet yeridir. Burada su paramızı belediye karşılıyor ama başka yerde karşılamıyor. Biz Eskişehir’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin Alevilere destek olmasından kaynaklı şanslıyız. Bazı ihtiyaçlarımızı rahatça iletebiliyoruz. Ama başka kentlerde öyle değil. Eskişehir, birçok yere oranla Alevilerin daha rahat yaşayabileceği bir kent.BAZI KÖYLER ASİMİLE OLMUŞ

Eskişehir’in Alevi köylerinde Alevi kültürü devam ediyor mu? Yoksa bir asimilasyon söz konusu mu?              
Aynen devam ediyor. Ben Yeşilyurtluyum. Biz geçen hafta görgümüzü sorgumuzu yaptık. Biz bu konuda şanslıyız Yeşilyurt Köyü olarak. Çok güzel bir Cemevimiz var. Köyde kalan insanlarımız var. Cemlerimizi yaptık. Kendi köyümüzde kültür devam ediyor. Ama yozlaştırılmış, mecburen baskılardan kaynaklı uzak kalmış yerler var. Bazı köyler geleneklerinden kopmuş. Cemlerini yapmıyorlar, bilmiyorlar. Günün koşullarına uymuşlar ve uzaklaşmışlar. Cem yapılmayan köylerimiz var.

Siz dernek olarak böyle köyler ile ilgili bir çalışma yapacak mısınız?
Biz iletişim kurmaya çalışıyoruz. Zaten hedeflerimiz arasında var. Derneklerle konuşacağız. Bizden önceki arkadaşlar yaptılar, köylere gittiler, cemler yaptılar. Biz bunu araştırıp soracağız. Bölge halkı tarafından uygun görülürse neden olmasın. Köy dernekleri ile görüşeceğiz.

Eskişehir’de kaç tane Alevi köyü var?
38 – 40 arasında Alevi köyü var Eskişehir’de.

Bu köylerin hepsinin Cem Evi var mı?
Hepsinin yoktur. Tahminime göre yüzde 40’ının Cemevi yoktur.


 
 
 
 
1000
icon
Ali Riza Güven 12 Şubat 2018 13:36

Çok güzel açıklamalar yapmışsın başkanım Başarılar diliyorum

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi