“Lozan bu ülkenin tapusudur!”

Okunma: 230
Videoyu Aç “Lozan bu ülkenin tapusudur!”
A
a

Lozan Barış Konferansı ve Antlaşmasının 94. Yıldönümü nedeniyle Heybeliada’da düzenlenen etkinliklere konuşmacı olarak davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen yaptığı konuşmada Lozan Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olduğunu söyledi.
Heybeliada’da Lozan Barış Konferansı ve Antlaşması’nın 94. yılı sebebiyle İnönü Vakfı, ÇYDD ve Adalar Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe siyasiler, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını İsmet İnönü’nün kızı ve İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker yaptı. Toker’in ardından ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ve Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’da Lozan hakkındaki görüşlerini ifade ettiler.
ÇOCUKLARA İYİ ANLATILMALI
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel’in de katıldığı etkinlikte vatandaşlar Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e büyük ilgi gösterdi.  Başkan Büyükerşen yaptığı konuşmasında Lozan’ın Türkiye için bağımsızlık simgesi olduğunu ifade ederek “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından başlatılan ve büyük mücadeleler ile kazandığımız bağımsızlığımızın simgesi Lozan Antlaşmasıdır. Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur. Büyük mücadeleler verilerek kazandığımız Kurtuluş Savaşı’nı ve Lozan’ı bu ülkenin yarınları olan çocuklarımıza çok iyi anlatmalıyız” dedi.
TARİH BİLMEZLER İFTİRA ATIYOR
Tarih bilmezlerin iftiralar ile yakın tarihimizi genç nesillere yalan yanlış anlattığını ifade eden Büyükerşen, “12 adalar İnönü tarafından Lozan’da Yunanlılara bırakıldığına dair bilgiler ile İnönü’ye iftiralar atıyorlar. 12 ada Lozan’dan tam 10 sene önce Uşi Antlaşması ile Osmanlı Hükümeti tarafından İtalyanlara bırakılmış, İtalyanlar da Yunanlılara vermişlerdir. Asıl sorun ve sorulması gereken hesap, Türkiye’ye bırakılan ve Ege Kıyılarında 3 ile 6 mil arasında uzaklıkta bulunan 20 civarı ada veya adacık 7 aydan beri devamlı olarak Yunanlılar tarafından işgal ve iltihaka tabi tutularak kara, deniz ve hava üssü kurmalarına karşın Türkiye’nin hiç ses çıkaramamasıdır” diye konuştu. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi