“MİHALIÇÇIK TURİZME AÇILMALI”

Okunma: 763
Videoyu Aç  “MİHALIÇÇIK TURİZME AÇILMALI”
A
a

Mihalıççıklılar Derneği (MİYAD) Başkan Yardımcısı Eğitimci Vedat Ulubağ ile MİYAD ve Mihalıççık hakkında konuştuk. Ulubağ, MİYAD’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Başkan Ulubağ, dağlık bir alanda bulunan ve tarihi eserlere sahip olan Mihalıççık ilçesi ve köylerinin mutlaka turizme açılması gerektiğini vurguladı.

- MİYAD ne zaman kuruldu? Kimler görev yaptı?
Kısa adı MİYAD olan Mihallıççıklılar Yaptırma Yaşatma Yardımlaşma Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği 1990’da kuruldu. Kurucu Başkan Muzaffer Solakoğlu... Daha sonra İnşaat Mühendisi-Müteahhit Nurettin Kaba, İsmail Can ve tekrar Nurettin Kaba başkan olarak görev yaptı.

‘TANITIM KİTABI HAZIRLIYORUZ’
- Mihalıççıklılar Derneği şimdiye kadar hangi çalışma ve etkinlikleri gerçekleştirdi?
Üyelerimize ve Mihalıççıklara yönelik olarak geziler düzenliyoruz. Yunus Emre Anma Etkinlikleri kapsamında Yunusemre Beldemize ücretsiz geziler gerçekleştirdik. Ayrıca Çanakkale’ye, şehitlerimizi de anmak amacıyla iki kez gezi düzenledik. Anıtkabir’e de bir gezi gerçekleştireceğiz, üyelerimi götüreceğiz. Tanışma, dayanışma amaçlı yemekler organize ediyoruz. Anneler Günü, Öğretmenler Günü, Dünya Kadınlar Günü gibi özel günlere yönelik kutlama etkinlikleri de düzenledik. Mihalıççık Kiraz Festivali’ne destek veriyoruz. Festivali Mihalıççık Belediyesi ve Kaymakamlığı birlikte yürütüyor. Eskiden bunu dernek olarak biz üstlenmiştik. Belediyenin ve Kaymakamlığın çalışmaları festivalin daha güzel gerçekleşmesini sağlıyor. Mihalıççık Belediye Başkanı ve Kaymakamına teşekkür ederiz. Festivale destek vermeyi sürdüreceğiz. Bir de 24 Ağustos’ta Eskişehir’in unutulmayan Belediye Başkanı Selami Vardar’ı anma etkinliğimiz var. Hem dernekte hem de Vardar’ın mezarı başında onu anıyoruz. Mevlüt okutuyoruz... Tüm bunların yanı sıra ‘MİYAD Kültür Yayınları’ adı altında bir projemiz var. Mihalıççık ilçemizi tanıtan bir kitap hazırlığı içindeyiz. Ben kitabı hazırladım. Fotoğraflar derneğe destek veren şair ve aynı zamanda ödüllü bir fotoğrafçı olan Erdoğan Ekiner tarafından çekilecek. Güzel, içeriği dolu bir kitap olacak. Bir dergi çıkarmayı da amaçlıyoruz. Dergimizde Mihalıççık, üyelerimiz, Mihalıççıklılar, köylerimiz ile ilgili, haber ve yazılara yer vereceğiz.

- MİYAD binası bir ara yanmıştı. Yeniden yaptırmak zor olmadı mı? Bunu nasıl başardınız?
Evet, 24 Temmuz 2014 yılında dernek binamızda yangın çıktı. Binamız tamamen yandı. Mihalıççıkların, üyelerimizin, Mihalıççıklı iş adamlarının yardımı ile binamızı yeniden yaptırdık. Tescilli bir bina olduğu için Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile görüştük. Eski yapıya uygun bir proje sunduk. Kurul onay verdi ve binamızı yaptık. Üst katlar ile ilgili çalışmalarımız halen sürüyor. Üst katımızda kültürel etkinlikler ve düzenlediğimiz yemekler için kullandığımız çok amaçlı bir salonunuz var. İç dekorasyon çalışmaları yapılıyor.

ANKARA BAĞLANTILI YOL YAPILMALI
- Mihalıççık ilçesinin sorunları ve bu sorunların çözümü için neler yapılmalı sizce?
Öncelikle Mihalıççık-Ankara bağlantılı bir yol yapılmalı. Bunun için dernek başkanımız Nurettin Kaba, Mihalıççıklı iş adamları, iş adamı Mustafa Sakallı, kardeşi Odunpazarı eski belediye başkanı Burhan Sakallı girişimde bulunabilir... Mihalıççık ilçemizin tarımsal ürünleri ve diğer ürünlerin tanıtım konusunda çaba göstermemiz gerekli. Mihalıççık’ın kirazı, Sorkun köyündeki pişmiş toprak ürünleri, çömlek, saç gibi insanların emek verdiği ürünlerin daha çok vatandaşa ulaşması için çalışmalıyız... Bir de, ki bu önemli, Mihalıççık ve köylerinin turizme açılması mutlaka sağlanmalı. Bilidiği gibi Yunusemre Beldemizde büyük halk ozanı Yunus Emre’in mezarı, türbesi ve heykeli bulunmaktadır. Yanı sıra Mihalıççıkta ve Çalçı Köyü’nde de Yunus Emre heykelleri bulunuyor. Çalçı Köyü’ne bu heykeli ve Atatürk heykelini, lokal ve muhtarlık binasını kazandıran hemşerimiz, Çalçı köyü kökenli eğitimci ve iş adamı Halil Kılıç’a da sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum... Çalçı Köyü’nde ayrıca Fatin Sultan Mehmet döneminde yapılmış ve Osmanlı kayıtlarında ‘Gür Baba Türbesi’ olarak geçen (Kühut Baba Türbesi) ve Kanuni döneminde yapıldığı sanılan tarihi bir cami bulunmaktadır. Çalçı’daki türbenin bulunduğu yer ‘Tekke’ olarak adlandırılıyor. Bunun dışında başka bazı köylerde de ‘Tekke’ olarak adlandırılan yerler var. Ayrıca Beylikova beldemizde Hasan Baba ve Naydar Baba türbeleri var, sanırım yılda iki bin kişi ziyaret ediyormuş… Gürleyik Köyü’nde ise Gürleyik Çayı var. Buraya elektrik santrali yapılmaması için bir arkadaşımız mücadele etti. Doğal yapının korunması gerekli. Diğer köyler de ormanları ve dağlık alanları ile görülmeye değer. Eskişehirliler ve çevre kentlerdeki dostlarımızı Mihalıççık, belde ve köylerini görmeye, gezi düzenlemeye çağırıyoruz. Bu gezilerden hoşnut olacaklarına da inanıyoruz.

BAŞKANLAR HİÇ UĞRAMADI
- Belediyeler ile ilişkileriniz nasıl? Onlardan destek alıyor musunuz?
Ben, dernek yöneticisi Vedat Ulubağ olarak değil ama eğitimci-emekli Vedat Hoca olarak belediye başkanlarımızın çalışmalarını beğeniyorum. Ama belediye başkanlarımız derneğimize hiç uğramadılar... Onları derneğimizde görmek isterdik. MİYAD Odunpazarı’na bağlı olduğu için özellikle Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Kazım Kurt’u derneğimize bekliyoruz… Belediye başkanlarımıza çalışmalarında başarılar dileriz.

-Açıklamalarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim...

VEDAT ULUBAĞ KİMDİR?
Emekli öğretmen ve yönetici. 1954 Mihalıççık doğumlu. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü mezunu ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni. 2 yıl da Anadolu Üniversitesi’nde aynı dalda lisans eğitimi aldı. Babası aynı ilçeye bağlı Obruk Köyü’nden. Annesi ise Çalçı Köyü’nde doğmuş. Vedat Ulubağ kendini daha çok Mihalıççıklı ve Çalçı köylüsü olarak tanımlıyor. Yaz aylarının bir bölümünü Mihalıççık ve Çalçı köyünde geçiriyor. Ortaokul ve liselerde 16 yıl Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalıştı, 15 yıl bu kurumlarda yöneticilik de yaptı. Salih Zeki Anadolu Lisesi’nde görev yaparken emekli oldu. Eğitimci Vedat Ulubağ’ın gazete ve dergilerde öyküleri yayımlandı. Kitaplaşmayı bekleyen bir öykü dosyası var. Ulubağ ayrıca Mihalıççık ilçesi ile ilgili bir kitap hazırlığı içinde. Bu kitapta yer alacak fotoğraflar Şair-ödüllü fotoğrafçı Erdoğan Ekiner tarafından çekilecek. Ulubağ evli ve bir kız çocuğu babası. Eşi Zeliha hanım da emekli öğretmen..
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi