‘MİLLİ TREN’ SEFERBERLİĞİ

Okunma: 276
Videoyu Aç ‘MİLLİ TREN’ SEFERBERLİĞİ
A
a

Ülkenin en büyük projelerinden olan Milli Yüksek Hızlı Tren TÜLOMSAŞ’ta yapılacak. TÜLOMSAŞ yetkililerinden bilgi alan ESO Başkanı Savaş Özaydemir projeye maksimum katkıyı vermek için “Ortak Çalışma” yapılması konusunda hem fikir olduklarını söyledi.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) ve Raylı Sistemler Kümesi (RSC) yönetim kurulu başkanları tebrik etmek için TÜLOMSAŞ’ı ziyaret etti.TÜLOMSAŞ yetkililerinden YHT projesi ve geleceği konularında bilgi alan ESO Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, projeye maksimum katkıyı vermek ve süreci yakından takip etmek için “Ortak Çalışma” yapılması konusunda hem fikir oldu. ESO Başkanı Savaş Özaydemir, Milli YHT’lerin Eskişehir’de üretilecek olmasının hem şehre hem de ülke ekonomisine büyük kazanç sağlayacağının altını çizdi. 

‘ÜRETİCİMİZ KATILACAK’
3 etaptan oluşacak projenin ilk etabında 20 adet üretileceğini ifade eden Özaydemir, “Sürecin ikinci etabında 60, üçüncü etabında ise 16 adet MYHT Eskişehirli sanayiciler başta olmak üzere yerli üreticilerimiz sürece aktif katılımı sağlayacak. Bunun için ilk adımı atarak TÜLOMSAŞ, Odamız, EOSB ve Raylı Sistemler Kümemiz bir araya gelerek Ortak Çalışma konusunda neler yapabiliriz onu detaylandıracağız” dedi.

İLERİYE TAŞIYACAK
Üretilecek MYHT’lerin teknoloji transferi ile başlayıp sonrasında büyük bir yerli katkı ile yapılacağını anlatan EOSB Başkanı Nadir Küpeli, TÜLOMSAŞ’ın bu konuda çok önemli bir adım attığına vurgu yaptı. Eskişehir OSB olarak projeye destek verdiklerini belirten Küpeli, “Başlattığımız Ortak Çalışma anlayışını çok önemsiyoruz. Bu konuda atılacak adımlar ise şehrimiz sanayisini daha da ileriye taşıyacaktır. Tüm bunlarla birlikte yazılımından kumandasına, cer sisteminden montajına kadar tüm haklarının yerli olması ve bizlerin üretecek olması müthiş bir adımdır” diye konuştu. 

STRATEJİK SANAYİLEŞME
Raylı Sistemler alanında Eskişehir’in stratejik sanayileşme modeli içinde yer aldığını hatırlatan RSC Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık, bu süreçte verilecek her türlü göreve küme olarak hazır olduklarını bildirdi. Türkiye’de ilk defa Sanayi İşbirliği Programı kapsamında projenin TÜLOMSAŞ tarafından yapılacağını dile getiren Işık, katma değeri çok yüksek, teknolojik bir değişime şahit olunacağına işaret etti. TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı YHT üretim süreci ile ilgili gelişmeler hakkında gerekli paylaşımların yapılacağını belirtti. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi