‘TANK MOTORUNU BİZ YAPACAĞIZ’

Okunma: 390
Videoyu Aç ‘TANK MOTORUNU BİZ YAPACAĞIZ’
A
a
Altay Ana Muharebe Tankı'nın yerli motorunun üretimine Eskişehir talip oldu. ESO Başkanı Özaydemir, “Bu motor Eskişehir'den çıkar” dedi.
Altay Ana Muharebe Tankı'nın yerli motorunun üretimine Eskişehir talip oldu. ESO Başkanı Özaydemir, Eskişehir'de ilk milli otomobil Devrim’i üreten TÜLOMSAŞ ile TEI’nin milli tank Altay'ın yerli motorunu üretme kabiliyetine sahip olduğunu söyledi. Özaydemir, “Bu motor Eskişehir'den çıkar” dedi. Konu ile ilgili açıklama yapan ETO Başkanı Metin Güler de “Eğer Türkiye yerli üretim tankını yapacaksa bunun motorunu üretecek şehir Eskişehir olmalıdır” dedi.
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir’de yerli tank motorunun imal edilmesinin, verilecek en isabetli kararlardan biri olacağını belirterek, “Eskişehir’in İnönü ilçesinde kurulu Ford Otosan firmasında kamyon motorları yapılmakta. Bunlar 400-500 beygirlere kadar çıkabiliyorlar. Ancak bin beygir gücünde motor üreten TÜLOMSAŞ var. Diğer taraftan elektrikli motorlar da yapıyor. Bunun yanında jet motorlarını yapan TEI var. TEI'nin imkânları ve kafa yapısı dizayna çok yatkındır. Tasarım bakımından kalemi kuvvetlidir. TÜLOMSAŞ'ta da birikim var. İki şirket bir araya gelirse milli tank motorumuz Eskişehir'de rahatlıkla üretilebilir. Devrim otomobilini 145 günde yapan bir milli hissiyat bu motorun da kısa sürede yapılmasına destek olacaktır" diye konuştu.

ESKİŞEHİR BİÇİLMİŞ KAFTAN
Bu projede önemli teknik imkânlara ihtiyaç olduğuna işaret eden Özaydemir, şöyle devam etti: "Her ne kadar tasarım önemliyse de Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde bir firmamız BMC'nin motorlarını yapıyor. Dökümünü, işlemesini yapıp komple motorunu gönderiyor. Bunlar bizim milli araçlarımızda kullanılan motorlar. Bugün motor konusunda hem tecrübe hem de birikim derseniz Eskişehir bu konuda biçilmiş kaftandır. Döküm, üretim kapasitesi ve tasarım birikimi olarak. Odamıza kayıtlı çok sayıda yan sanayi de bulunmakta. Buradan Almanya’ya parça gönderiyorlar. Bunun yanı sıra komşumuz Bursa’dan da yararlanabiliriz. Bu motor Eskişehir'den çıkar."

TÜRKİYE'NİN LİDERİYİZ
TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit de pistonlu motorlar teknolojisi ile tasarım konusunda ülkede lider durumda olduklarını belirterek, ocak ayında şirketin özgün tasarımlarından ilk yerli İHA dizel motorunu çalıştırdıklarını kaydetti. Bu motorun tamamıyla TEI mühendislerinin tasarımı, analizi ve geliştirmesiyle ortaya çıktığını anlatan Akşit, şöyle devam etti: “Ağır dizeller konusunda da Türkiye'deki tek yetkin komple imalat ve test altyapısı olan yer TÜLOMSAŞ'tır. Söz konusu kuruluş 2400-2500 beygirlik motorları şu anda üretiyor. Bu altyapı Türkiye'de benim bildiğim kadarıyla başka bir yerde yok. Ağır dizel konusunda TÜLOMSAŞ'ın altyapısı tamam. Bu milli tankımızı en kısa sürede Türkiye’ye kazandırmak için en uygun yer Eskişehir. TÜLOMSAŞ'ın imalattaki, TEI'nin de tasarımdaki bilgi, beceri ve gücünü bir araya getirerek, bu milli tank motorunu en hızlı ve en uygun şekilde yapacak olan yerin Eskişehir olacağını düşünüyorum. TÜLOMSAŞ ile birlikte yerli tank motoru üretimine talibiz." AA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi