‘TERMİK’E İKİNCİ DARBE

Okunma: 190
Videoyu Aç ‘TERMİK’E İKİNCİ DARBE
A
a

Alpu Ovası’na kurulması planlanan kömürlü termik santrale yargıdan ikinci darbe geldi. Danıştay 14. Dairesi, Sevinç Mahallesinde açılacak kömür madeni için 2. İdare mahkemesi tarafından verilen ‘ÇED Raporu gerekli değildir’ kararının iptalini onayladı.


 
SEVİNÇ MAHALLESİ’NDE
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Alpu Ovası’na kurulması planlanan kömürlü termik santralde kullanılmak üzere Sevinç Mahallesinde açılacak kömür madeni için 28 Aralık 2017 tarihinde ‘Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararı vermişti. Büyükşehir Belediyesi de bu karara karşı dava açmıştı. 2. İdare Mahkemesi 6 Nisan 2018 tarihinde verdiği kararla kömür madeni için ‘ÇED raporu gerekli değildir’ şeklindeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kararını iptal etmişti.
 
BİR FREN DAHA GELDİ
Eskişehir Valiliği bu karar üzerine Danıştay’a temyiz davası açmıştı. Danıştay 14. Dairesi, 2. İdare Mahkemesi’nin kararını onadı. Bu kararla raporun düzenlenmesi zorunlu hale geldi. Böylece kömürlü termik santralin kurulmasına yargıdan bir fren daha gelmiş oldu.  Eskişehir’in havasının kirletilmemesi için termik santralin kurulmasını istemeyenler yargıda bir zafer daha kazandı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi