‘TOKİ’ye baskı yapın’

Okunma: 277
Videoyu Aç ‘TOKİ’ye baskı yapın’
A
a

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Erenköy Mahallesinde bulunan Göknebililer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde vatandaşlarla buluştu. Mahalledeki imar sorunundan söz eden Başkan Kurt, “TOKİ zorlanırsa önümüz açılır” dedi.

Erenköy Mahalle Muhtarı Abdil Bulut’un da yer aldığı toplantıda Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Erenköy’ün imar problemleri ve TOKİ ile ilgili açıklamalar yaptı.
TÜM SORUN İMAR
Erenköy’ün yıllardır hizmet almadığını belirten Başkan Kurt, “İmar sorunu çözülürse Erenköy’ün bütün soruları çözülür. Burada mahallenin büyük bir bölümü Karapınar 2. Etap adı altında TOKİ tarafından gecekondu önleme bölgesi olarak ilan edilmiş. TOKİ, bu bölgelerde mülkiyeti ve imarı ben düzenleyeceğim siz karışmayın demiş, kanunen bu mümkün. TOKİ de yetkisini kullanarak Karapınar’ın 1. Etabı tamamlandı. Onun devamında Huzur, Erenköy’ün bir kısmı ve Karapınar’ın da bir kısmı olmak üzere 50 hektara yaklaşık yani bizim 500 dönüm civarında bir alanı gecekondu önleme bölgesi olarak ilan etmiş. Şu anda hala yetki TOKİ’de, TOKİ burada bizim gönderdiğimiz planları onaylayıp evet başlıyoruz diyecek ya da ben yapmıyorum kardeşim vazgeçtim diyecek. Yetkiyi de belediyelere devredecek. Belediyelere diyorum çünkü burada hem Büyükşehir’in hem Odunpazarı’nın yetkileri olacak” dedi.
ÖNÜMÜZ KAPALI
TOKİ’nin Erenköy ile ilgili karar ve yetkiyi 2012 yılında aldığını belirten Kazım Kurt, o tarihten itibaren de belediyelerin bu sorununun çözümü için yapacağı bir şeyin kalmadığını söyledi. Başkan Kurt, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz protokole göre planları yaptık gönderdik. Beğenmedim projeleri, şurasını düzeltin de diyebilir, demediği için de Erenköy’ün imar işi muallakta kalıyor. Muhtar ve bir kısım Erenköylüler de; bizim TOKİ’deki gecekondulaştırma bölgesi dursun, sen bu tarafı yap, diyor. Biz bu tarafı oradan ayrı yapar isek hak kaybınız oluyor. Bölüm bölüm imar planları yaparsak, her bölüm için sosyal donatılar dediğimiz dini alan, spor alanı, yeşil alan gibi yerleri ayırmamız lazım. Bunu ayırdığımız zaman da vatandaşın hakkı küçülüyor. O nedenle bekliyoruz. Siz de bu arada bol bol TOKİ’ye baskı yapabilirsiniz. Dilekçe, mektup yazabilirsiniz. TOKİ zorlanırsa önümüz açılır, şu an önümüz kapalı.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi