23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

48 YILLIK BİRİKİM

Videoyu Aç 48 YILLIK BİRİKİM
A
a

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) 2018-2019 akademik yılı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Programda konuşan ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, 48 yıllık birikimle saygın bir araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlediklerini söyledi.


Vali Özdemir Çakacak, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son yıllarda hızlı bir büyüme ve gelişme ivmesi yakaladığını, ülkenin büyümesindeki lokomotif illerden birinin de Eskişehir olduğunu söyledi.
DONANIMLI EĞİTİM
Çakacak, üniversitelerde gençlerin donanımlı şekilde yetişecekleri eğitim ortamlarının oluşturulmasının büyük önem taşıdığını, öncelikli hedeflerinin bilgiye erişimi kolaylaştırmak, yenilikçi ve uygulanabilir projeler üretmek olduğunu aktararak şöyle devam etti: “Öncelikle düşünebilen, sorgulayabilen, demokrasiyi özümsemiş, etkin ve üretken olabilen, kendini geliştiren, değerleri ve tarihi ile barışık, paylaşmayı bilen nesiller yetiştirmeliyiz. Gençlerimizi milli ve manevi değerlerine sahip olacak ve küresel sorunlara küresel çözümler üretecek şekilde yetiştireceğinize inanıyoruz.”
EN ÖNEMLİ KURUM
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca da üniversitelerin bilimsel araştırmalar yapan kurumlar olduğunu, sanayiye ve ülkeye hizmet edip katkı sağladığını anlattı. Akarca, ekonomik yaşamı, sosyal ve kültürel değerleri biçimlendiren en önemli kavramın doğru ve güvenilir bilgi olduğunu belirterek “Bilginin güç, bilimsel üretimin üstünlük ve bilgi paylaşımının esas olduğu günümüzde üniversiteler bilgiye erişimi kolaylaştıran en önemli kurumların başında yer alıyor. Akla ve bilime dayalı olarak özgür düşünce çerçevesinde bilgi üreten üniversiteler çağdaş ve uygar toplum düzeyine erişme amacının gerçekleştirilmesinde en etkili güce sahip kurumlar arasında yer almaktadır” ifadelerini kullandı.
48 YILLIK BİRİKİM
ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ise 48 yıllık bilimsel birikimi ve kurum hafızasıyla topluma, bilime ve milli kalkınmaya katkı sağlamak için çalışan, değer üreten ESOGÜ’nün ulusal ve uluslararası ölçekte tanınır, tercih edilir ve saygın bir araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlediğini kaydetti. Şenocak şunları söyledi: “Her zaman olduğu gibi bugün de tek ihtiyacımız çalışmak çalışmak ve daha çok çalışmaktır. Üniversitemizin bu akademik yılda da her anlamda daha iyiye ulaşacağımıza inanıyorum. Yeni öğretim yılının sevgili öğrencilerime, değerli meslektaşlarıma ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” 
Konuşmaların ardından ESOGÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Cingi, ‘tıp ve sanat’ konulu akademik yılın ilk dersini verdi. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi