50 YILLIK HAYALİMİZİ ESKİŞEHİR’DE YAPTIK

Videoyu Aç 50 YILLIK HAYALİMİZİ ESKİŞEHİR’DE YAPTIK
A
a

İlimizde hizmete girecek olan iki caminin açılışına katılan AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “Türkiye’nin 50 yıllık hayali olan ilk hızlı treni Eskişehir’e getirdik” dedi.


AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, bir takım ziyaretlerde bulunmak için geldiği Eskişehir’de yapımı tamamlanan İbrahim Rukiye Demirel Camii açılış törenine katıldı. Açılışa, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti  Milletvekilleri Nabi Avcı ve Harun Karacan, MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Vali Özdemir Çakacak, İl Müftüsü Bekir Gerek ve davetliler katıldı.
HAK ETTİKLERİ
CEVABI VERDİK
Açılış programında konuşan Yıldırım, “Camiler bulundukları beldenin, bulundukları illerin alametifarikasıdır. Alametidir. O beldeye gittiğinizde belde hakkında size fikir verir. Camilerin bir anlamda istiklalimizin de timsali olduğunu biliyoruz. Ne diyoruz ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebediyen yurdumun üstünde inlemeli.’ Biz bunun ne kadar geçerli olduğunu ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz hain darbe gecesinde gördük, şahit olduk. O ezanlar, o selalar ve milletimizin iman dolu göğsü alçak darbecilere hak ettikleri cevabı vermiş ve o gece ezanlar dinmemiştir. Millet bu demokrasimize karşı yapılan alçak saldırıyı püskürtmüştür. Bayrağımız dalgalanmaya devam etmiştir" dedi. 
HOCALARA TAVSİYE
Konuşmasına hocalara nasihatler vererek devam eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Müslümanlar her zaman emredildikleri gibi dosdoğru olmalıdır. Yaratılış istikametini unutmamalı ve her zaman kendileri gibi olmalıdır. Peygamberimiz Müslüman’ı feraset sahibi olarak tarif etmiş ve Müslüman’ın aynı delikten iki defa sokulmayacağını ifade etmiştir. İnsanlığın felaketini hazırlayan oyunlara karşı çok uyanık ve basiretli olmak mecburiyetindeyiz. Dinimizi, inancımızı her türlü hurafeden uzak en güzel şekilde öğrenmeli ve yavrularımıza da öğretmeliyiz. Korkutarak din öğretilmez, sevdirerek din öğretilir. Şimdi okul tatili, yavrularımız kuran öğrenmek için camilerimize gidiyor. Tabii ki burada hocalarımız onlarla çok büyük mesai harcıyor, gayret gösteriyor. Ancak onların çocuk olduğunu daima hatırlamalı ve belirli bir hoşgörü içerisinde onları gittikleri bu yerlerden uzaklaştırmadan sevdirerek verecekleri mesajı öğretmeleri şüphesiz geleceğimiz açısından da dinimizin iyi şekilde algılanması bakımından da önem arz ediyor.”
ESKİŞEHİR BENİM İÇİN ÖZEL
Eskişehir’in kendisi için özel bir şehir olduğuna vurgu yapan Yıldırım, “Eskişehir benim için özel bir şehir, zaten güzel bir şehir. Biliyorsunuz AK Parti iktidarı göreve başladığında ben de Ulaştırma Bakanı olarak göreve başladım ve uzun yıldan bu görevi devam ettim. Türkiye'nin 50 yıllık hayali olan ilk hızlı treni Eskişehir'e getirdik. Eskişehir’in yollarını böldük gönülleri birleştirdik. Eskişehir'in yollarını böldük hayatları birleştirdik. Ama bir şey yapmadık. Yolları böldük, Türkiye’yi bölmedik. Eskişehir’e 12 tane alt üst geçit yaptık. Komşu illerle bağlantılarını yaptık. Sayın vekillerimizle yine Başbakan olduğum hükümet döneminde Bakan olan Nabi Avcı hocamızla beraber güzel hizmetler yaptık. İnşallah bundan sonra da Eskişehir başta olmak üzere ülkemizin her köşesine hizmetler yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
BİN 200 KAPASİTELİ CAMİ
Camilerin toplumun merkezi olduğunu kaydeden Vali Özdemir Çakacak, “Bir beldeden geçerken minare görüyorsanız, o beldenin Müslüman olduğunu anlarsınız. Allah camilerimizden ezanı eksik etmesin. Bunun önemini en çok 15 Temmuz hain darbe girişiminde anladık” dedi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür ederken İl Müftüsü Bekir Gerek cami hakkında bilgi verdi. Caminin yapımına 2018’de başlandığını söyleyen Gerek, caminin kapasitesinin bin 200 kişilik olduğuna dikkat çekti.
Konuşmaların ardından açılış duası yapılarak kurdele kesildi. Binali Yıldırım, açılışı gerçekleştirilen camide Cuma namazını kıldı. ESRA ÜNLÜ

Kahve teklifini
geri çevirmedi
İbrahim Rukiye Demirel Camiinin açılışına katılan Binali Yıldırım’ın yanına gelen ilkokul öğrencisi Ceylin İmdat, Yıldırım’ı eve kahveye davet etti. Minik kızın isteğini kırmayan Yıldırım, kılınan Cuma namazı sonrası İmdat ailesinin evinin bahçesine konuk oldu. İmdat, Yıldırım’ın yanına oturarak okulda aldığı belgelerini tek tek gösterdi.
Evin bahçesinde kısa bir sohbet sonrası ise Yıldırım Batıkent’te açılışı gerçekleşen Hacı Selim Üçler Camii’nin açılış programına katıldı. Burada düzenlenen programa, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti  Milletvekilleri Nabi Avcı ve Harun Karacan, MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,  Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Vali Özdemir Çakacak, İl Müftüsü Bekir Gerek katıldı. Burada da açılış duasının ardından kurdele kesildi. ESRA ÜNLÜ
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi