ADALETİ YOK ETTİ

Okunma: 283
Videoyu Aç ADALETİ YOK ETTİ
A
a

Baro Başkanı Rıza Öztekin, ittifak düzenlemesinin milli iradeyi ve temsilde adaleti yok ettiğini belirterek; “Seçim güvenliği stresi yoktu şimdi herkeste böyle bir endişe var” dedi.

Kamuoyunda ‘seçim ittifakı’ olarak bilinen düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu söyleyen Baro Başkanı Rıza Öztekin, bu düzenlemenin eşitlik ve temsilde adalet ilkesine uymadığını söyledi. 13 Mart 2018 tarihinde gece yarısı Meclis’ten geçirilen ve kamuoyunda ‘seçim ittifakı’ olarak bilinen düzenleme ile ilgili Baro Başkanı Rıza Öztekin ve beraberindeki avukatlar açıklama yaptı. İttifak düzenlemesinin milli iradeyi ve temsilde adaleti yok ettiğini vurgulayan Öztekin, “Seçim güvenliği stresi yoktu şimdi herkeste böyle bir endişe var. Aslında yurttaşın sandığı koruma gibi bir görevi yoktur, bu devletin görevidir. Fakat referandumda bu sıkıntı başladı şu anda da devam ediyor. Anayasasında hukuk devleti ve demokrasi yazan bir ülkenin böyle bir sorunu olmaması gerekiyor. Bakın yüzde 0,1 alan bir parti yüzde 9,99 alan bir partiyle ittifak yaptığında Meclis’e girebilecek. Ama yüzde 9,99 oy alan bir parti hiç kimseyle ittifak yapmadığında Meclis’e giremeyecek. Temsilde adalet, milli irade yok olmuş durumda. İttifak koalisyonların bitmediğini gösteriyor aslında ama bunlara gerek yok. Yüzde 10 barajını kaldırırsının sorunları çözersiniz. Bir partiyi Meclis’e taşımak için tüm seçim kanunu allak bullak edilmiş durumda” dedi.

AMAÇ UMUTSUZLUĞU KALICI KILMAK
Yurttaşların şimdiden seçimlerin meşruiyetini tartışmaya başladığını belirten Öztekin, “Nüfus kayıtlarında sağ gözükenlerin sayılarının milyonlarla ifade edildiği ve bunlara oy kullandırılacağı endişesi bulunmaktadır. İç İşleri Bakanlığı seçimlere kadar ölmüş olan kişileri nüfus kayıtlarından silmeli ve böylece endişeleri ortadan kaldırmalıdır” diye konuştu. Amacın umutsuzluğu kalıcı kılıp seçime katılımı aza indirmek olduğuna dikkat çeken Öztekin, “Kimse umutsuz olmasın. Tüm yurttaşlarımız sandığa gidip oyunu kullanmalı” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi