ES TV Frekans Güncellemesi destek hattı açıldı

Adını dünyaya duyurmak istiyor

Videoyu Aç Adını dünyaya duyurmak istiyor
A
a

Osmangazi Üniversitesi Boks Takımı oyuncusu Canberk Ertan, geçimini sağlamak için yaptığı asansör ustalığından arta kalan zamanda ringlere çıkarak başarıdan başarıya koşuyor. Ertan, daha profesyonel şartlar altında çalışarak adını dünyaya duyurmak istiyor.

Fenerbahçe adına yarışıyor
Evli ve 2 çocuk babası Canberk Ertan, ailesine bakabilmek için asansör ustalığı yapıyor. 28 yaşında olan Ertan, mesaisinin ardından boks ringlerine çıkarak antrenmanlarını sürdürüyor. Son olarak Rize’de düzenlenen Lütfü Okuyucu Büyük Erkekler Ferdi Türkiye Boks Şampiyonasında Fenerbahçe adına ikinciliği elde eden Ertan, çalışması için bazen boks eldiveni bulmakta bile güçlük çekiyor. Kısıtlı şartlar altında çalışarak büyük başarılara imza atan Canberk Ertan, gelecek desteklerle sadece boks sporuna yönelerek daha fazla başarı elde etmek istiyor.
 
“İmkan sağlanması lazım”
Canberk Ertan ile birlikte antrenmanlarını sürdüren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Boks Takımı Kurucusu ve Antrenörü Yılmaz Ayar, yetenekli sporcularla çalıştığını dile getirdi. Birçok başarılı sporcuyla çalışmalarına rağmen şartlarının son derece kötü olduğunu aktaran Ayar, “Aslında asansör işçiliği, Canberk’in işi olmaması lazım. Onun sadece bu sporu yapması gerekiyor. Ona her türlü imkanın sağlanması ve verilmesi lazım. Ama biz, çok zor şartlar altında sporcular yetiştiriyoruz” diye konuştu.
 
“Salona ihtiyaç var”
Ayar, “Hem ailesine bakmakla yükümlü hem çalışmakla yükümlü hem de sporunu yapmak ve ülkesini en iyi şekilde temsil etmek zorunda. Biraz daha bizlerin görülmesini istiyoruz. Bizim tam teşkilatlı spor salonuna ihtiyacımız var. Ringimiz yok, malzeme eksiğimiz var. Çok yetenekli sporcularımız var, onlarla çalışıyoruz. Üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorum. Amacımız yetenekli, başarılı sporcular yetiştirerek ülkemize kazandırmak” dedi.
 
Mesai sonu çalışıyor
Osmangazi Üniversitesi ve aynı zamanda Fenerbahçe oyuncusu olan Canberk Ertan, çok zor şartlar altında şampiyonalara hazırlandığını dile getirdi. Başarılarına rağmen hem kendisine hem de diğer sporculara desteklerin çok az olduğunu söyleyen Ertan, "Türkiye içinde birçok derece sahibiyim. 10 yıldır çok fazla derece aldım. Şampiyonluklar, ikincilikler, üçüncülükler mevcut. Boks hayatıma da aktif olarak devam ediyorum. Tüm bunlara rağmen desteğimiz çok az. Çalışabileceğimiz bir boks ringimiz yok” dedi.
 
“İhtiyaçlarımız var”
“Çok kısıtlı imkanlarla çalışıyoruz” diyen boksçu, “Bazı şeylere ihtiyacımız var. Mesela boks ayakkabısını bile zor temin ediyoruz. Boksu elimizden geldiğince, azmimizle devam ettirmeye çalışıyoruz ama çok daha profesyonel yapmamız gerekiyor. Çünkü olimpiyatı hedefliyoruz. Orada her şey eksiksiz bir şekilde, profesyonel yapmamız gerekiyor. Çok fazla sporcumuz var. Bu şekilde destek geldiği sürece Türkiye başarılara daha fazla ulaşabilir. Ama ben dediğim gibi 2 çocuk babasıyım. Zaten kısıtlı imkanlarla çalışıyorum. Gün boyu antrenman yapmam gerekirken ben işe gidiyorum. Asansör ustasıyım “diye konuştu.
 
 
“Dünyanın zirvesini hedefliyorum”
Boksçu Canberk Ertan, “Çalışmalarımı da mesai çıkışında ilk olarak eve geliyorum. Önce çocuklarımla ilgileniyorum. Sonrasında yatmadan önce çalışıyoruz. Fırsat buldukça, vakit oldukça çalışıyoruz yani. Bu şekil çalışmayla olimpiyatı hedeflemek biraz hayal olur. Şu anda bir alt yapımız, gücümüz ve azmimiz var. Ama yeterli zaman, profesyonel çalışmamız gerekiyor. Dünyanın zirvesini hedefliyorum. Bunun için de herkesten fazla ve iyi çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
“Teşvik edilmesi gerekiyor”
Canberk Ertan’a destek veren Sürer Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sürer ise şunları dile getirdi: "Bireysel bazlı sporlara maalesef yeterli ilgi ve destek gösterilmiyor. Bunun da ölçüsünü şampiyonalara gittiğimizde görüyoruz. Eskiden gösterilen başarılar bugün aranır hale geldi. Federasyon bazında, amatör bazda çok eksikliklerimiz var. Milli takım düzeyinde eksikliklerimiz var” dedi.
 
“Tabandan başlamak gerekiyor”
Murat Sürer, “Boksun Türkiye’de yayılması için tabandan başlamak gerekiyor. Bu işe gönül vermiş sporcuların buna teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Ancak boks böyle kurtarılır ve üst seviyelere çıkarılır. Diğer türlü yarışma programlarında, eğlence programlarında izleyici kitlesini çekmekten ve hoş vakit geçirmekten başka bir işe yaramıyor. Bu spora önem verilecekse federasyonun en alt kademeden, alt yapılardan başlaması gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi