AFFEDİLEMEZ!

Videoyu Aç AFFEDİLEMEZ!
A
a

TBMM gündemine yeniden giren çocukların cinsel istismarı suçunun failinin, mağduruyla evlenmesi halinde ceza indirimi almasıyla ilgili Baro’dan sert tepki geldi. Yapılan açıklamada böyle bir düzenlemenin yeni failler için özendirici olacağı ve yeni mağdurlar yaratacağı vurgulandı.


Çocukların Cinsel İstismarı suçunun faili ile mağdurun ‘evlenmesi’ halinde cezada indirim, cezanın ertelenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi fail lehine hükümlerin uygulanmasını öngören düzenlemenin yeniden TBMM gündemine girmesine Eskişehir Barosu’ndan tepki geldi.

MAĞDUR ETMEYİN
Kadın Hakları Komisyonu, Çocuk Hakları İzleme Komisyonu ve İnsan Hakları Komisyonu adına Betül Duman’ın yaptığı açıklamada, çocukları istismar edenlerin “mağdur” ilan edilmesi olduğu vurgulandı. Bu düzenleme ile birlikte, cezaevlerinde bulunan pek çok çocuk istismarcısının serbest ve cezasız kalacağını söyleyen Duman, “Bu durum yeni failler için özendirici olacaktır. Yasalarımız ve tarafı olduğumuz Uluslararası Sözleşmeler gereğince 18 yaşını doldurmamış kişi çocuktur. Türk Ceza Kanunu’nda ‘İnsanlığa karşı suçlar’ arasında sayılan ‘çocuğun cinsel istismarı’nın evlilik yolu ile meşrulaştırılmaya çalışması yalnız çocuk haklarına değil, insan haklarına da aykırı bir durum” ifadelerini kullandı.  

KAYGILANDIRIYOR
Ülkemizde cinsel istismar vakalarının her geçen gün arttığının altını çizen Duman, “Bu durumun önlenmesi ve yaptırımların etkinleştirilmesi gerekmekte iken, çocuklarla ilgisi bulunmayan evlilik hukuku ile çözüme ulaşmak hukuk mantığına, hakkaniyete ve evrensel insan haklarına apaçık aykırıdır. İktidarın çocuk istismarcılarını affetmeye yönelik bu düzenlemede gösterdiği ısrarcı tutum, ahlak, vicdan ve hukuk adına bizleri kaygılandırmaktadır. İnsanlık suçu niteliğindeki bu düzenlemenin derhal geri çekilmesini istiyoruz, bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi