ALPU OVASI DELİK DEŞİK

Videoyu Aç ALPU OVASI DELİK DEŞİK
A
a

Alpu Ovası’na kurulması planlanan kömürlü termik santral için yapılan sondaj çalışmalarına tepki gösteren yöre halkından Fikret Baykır, “İnsafsızca ve acımadan verimli ovamızın kalbine girip, tarım topraklarımızı pervasızca delik deşik ediyorlar” dedi.


Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu (ESÇEP) Üyeleri, Alpu Ovası üzerinde başlatılan sondaj çalışmalarını yerinde incelemek için Alpu’ya gitti. İlk olarak Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller’i ziyaret eden ESÇEP Üyeleri, Başkan Güller’e yeni görevinde başarılar diledi. Alpu’ya yapılması planlanan kömürlü termik santrale karşı olduğunu söyleyen Güller, “Eylemse eylem, mücadeleyse mücadele. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Bu termik santralin Alpu’ya bir yararı yok” dedi. Ayrıca belediyenin borçlarını binanın girişine asan ve yıkık bir belediye aldıklarını anlatan Güller, beş yıl içerisinde borçları temizleyip mükemmel bir Alpu yaratacaklarını da sözlerine ekledi.
SİYAH SUYUN SEBEBİ KÖMÜR
Ziyaret sonrasında sondaj çalışmalarının yapıldığı yere giden Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, ESÇEP Üyeleri ve yöre halkı, şantiyeyi inceledi. Yaklaşık bir haftadır sondaj çalışmasının devam etiğini söyleyen ve inceleme için gelenlerle kısa bir tartışma yaşayan Şantiye Şefi Mustafa Akar, 350 metre yerin altına indiklerini ve çıkan suyun siyah olduğunu, bunun sebebinin de kömürden kaynaklandığını ifade etti. Yaptıkları sondajın toprağa zarar vermediğini iddia eden Akar, “Mühim olan termik santral yapıldıktan sonra çevreye zarar verecek etkilerin azaltılması. Bu sondaj zaten termik santralin yapılacağı anlamına gelmiyor. Sadece kömürün rezervinin tespiti amaçlı yapılıyor. 350 metreden kömürün çıkartılması ekonomik mi değil mi buna da bakılacak” diye bilgi verdi.
OVAMIZA KIYMAYIN
Ellerindeki dövizlerle sondaj kuyularının önünde ESÇEP adına açıklama yapan yöre halkından Fikret Balkır, “Sondaj kuyularından çekilen çamurlar, Beyazaltın Mahallesi’nin yakınındaki dere yatağına Alpu-Bozan arasında izinsiz atık depolama alanına kaçak olarak dökülmektedir. Bizler açılan kuyuların en kısa sürede kapatılmasını istiyoruz. Yapılan bu işlemler doğa ve çevre katliamıdır” diye konuştu. Alpu Ovası için seçim öncesi verilen sit alanı ilan edildiğine dair sözlerin tutulmasını istediklerini vurgulayan Balkır, “Alpu Ovası’na kıymayın. Kömürlü termik santral tarımı bitirecek ve bizleri ekmeğimizden edecek” dedi.
SONDAJA İMZA VERMEDİK
Kızılcaören Mahallesinden Muammer Vurucu, sondaj için kendilerinden imza istediklerinin fakat vermediklerini söyledi. Komşu köylerden bilmeden imza verenler olduğunu belirten Vurucu, “126 kuyunun 66 tanesi benim köyümde. 4 bin dekarlık alan var. Biz imza vermedik. İmza alırken kömür rezervini tespit edeceğiz. Bizim termik santralle alakamız yok diyorlar” diye konuştu. Beyazaltın Mahallesinde yaşayan Süleyman Özsak da sondaj için imza vermediğini söyledi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi