Antiserum üretecekler

Videoyu Aç Antiserum üretecekler
A
a

Kamu-sanayi-üniversite iş birliğinde, 40 ‘melek yatırımcı’nın desteğiyle kurulan ALBİLA’da, akrep ve yılan zehirlenmelerine karşı yerli antiserum üretilecek.

Ülkenin önde gelen iş kadınlarından 40 melek yatırımcı ve KOSGEB desteğiyle Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (EOSB) 20 milyon lira yatırımla kurulan ALBİLA Serum Biyolojik Ürünler Sanayi ve Ticaret AŞ’de yerli antiserum için hummalı bir çalışma yürütüyor.
İLK SAĞLIK YATIRIMI
ALBİNA’nın kentin ilk sağlık yatırımı olduğunu belirten Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve ALBİLA şirketinin danışmanı Doç. Dr. Figen Çalışkan, şöyle konuştu: “Üniversitemizde benim çalışmalarım temelinde 20 yıllık bir Ar-Ge ve bilgi birikimi vardı. ‘Akademiden ekonomiye’ diyerek, üniversitemizin mottosu, 40 hissedarın bir araya gelmesi ve destekler sonucu ALBİLA doğdu. Buradaki amaç ülkemizde ve dünyada zehirlenmeler nedeniyle ortaya çıkan ölümleri indirgemek.”
KURU ÜRÜN OLACAK
Çalışkan, 2 binden fazla akrepten zehri, elektriksel sağım yöntemiyle aldıklarını ifade ederek, “Zehir birinci ham maddemiz. İkinci bileşenimiz ise atlar. Mahmudiye’de üniversitemizin yüksekokulunda 28 atımız var. Akrep zehrini miktarı artan dozlarda bu hayvanlara uygulayarak bağışıklık yaratıyoruz” dedi. “Antiserumumuz, oda ortamında kuru halde bir ürün olacak” diyen Çalışkan, şöyle devam etti: “Özellikle askerlerimizin yanlarında taşıyabileceği bir ürün planlıyoruz. Gelecek yılın ilk aylarında ülkemiz için yerli bir antiserum üreteceğiz.” AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi