ARIKÖY BALLARI RAFLARDA OLACAK

Videoyu Aç ARIKÖY BALLARI RAFLARDA OLACAK
A
a

Odunpazarı Belediyesi’nin hayata geçirdiği ARIKÖY Projesi’nde ilk ders gerçekleşti. İlk derse katılan Başkan Kazım Kurt, “ARIKÖY balları kısa süre içerisinde raflardaki yerini alacak” dedi.


Odunpazarı Belediyesi, ARIKÖY Projesini tamamladı. Konunun uzmanları, demokratik kitle örgütleri ve akademisyenler ile iş birliği yapılarak hayata geçirilen ARIKÖY’de, ilk ders yapıldı. Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) gerçekleşen arıcılık eğitimine, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Kovan Üreticiler Dernek Başkanı Tahir Şener, Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet İnci, Uzman Biyolog ve Televizyon Programcısı Yalçın Sezer, Ziraat Mühendisi Fatih Uçak, ARIKÖY Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Söğütkıran ile ARIKÖY Projesi içinde yer alan diğer usta arıcılar ve ARIKÖY’de çırak–öğrenci olmaya hak kazanan vatandaşlar katıldı.
DUAYENLERDEN DERS
Yaklaşık 350 kişinin katıldığı eğitimde 65 yılını Türkiye’de arıcılık faaliyetlerinde bulunarak geçiren Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet İnci, ana arı yetiştiriciliği hakkında bilgi verdi. Uzman Biyolog ve Televizyon programcısı Yalçın Sezer erken bahar bakımı ve var olma mücadelesi hakkında eğitim verirken, Ziraat Mühendisi Fatih Uçak arı ırkları konusunu anlattı. ARIKÖY Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Söğütkıran, ARIKÖY eğitim sistemini anlatırken, kurulmakta olan kooperatif hakkında bilgi verdi. Kovan Üreticiler Dernek Başkanı Tahir Şener’in arıcılıkta kovan standartları hakkında bilgilendirme yaptığı eğitimde, Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Rafet Burak Özen ARIKÖY’ün ortaya çıkışı, işletme modeli ve projenin vizyonu hakkında bilgi verdi.
BÜYÜK BİR AİLEYİZ
Eğitime katılan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Akpınar Köyü’nün arka tarafında ayırmış olduğumuz 35 dönümlük araziyi ARIKÖY için tahsis ettik. Orada kurmuş olduğumuz tesislerde kovanlarımızı koruyabilecek, muhafaza edebileceksiniz ve uygulamaya geçebileceksiniz. Orada ayrıca zaman içerisinde bir de eğitim tesisini oluşturacağız ve arıcılık yapmak isteyen hemşerilerimizle birlikte çalışacağız. Eskişehir’de daha kurumsal bir hale gelerek farklı bir nitelik alacak bir etkinlik ve uzun vadeli olması en büyük dileğimiz” diye konuştu. ARIKÖY’de bir sene boyunca Türkiye’de örneği olmayan bir sistem ile çıraklar yetiştireceklerini söyleyen Başkan Kurt, Eskişehir’de kendi markalarını yaratacaklarını söyledi. ARIKÖY ballarının kısa süre içerisinde raflardaki yerini alacağını dile getiren Başkan Kurt, “Büyük bir aileye dönüştük. Tarım için diğer faaliyetlerimizde de iddialı projelerimizi yürütmeye devam ediyoruz” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi