Arşiv sürgün yeri olmaktan çıktı

Okunma: 297
Videoyu Aç Arşiv sürgün yeri olmaktan çıktı
A
a

Odunpazarı Belediyesi’nin 75. Yıl Mahallesi’nde inşa ettiği arşiv binası tanıtımında konuşan Kazım Kurt, “Amacımız daha düzenli, daha derli toplu belediye yaratmak. Artık arşiv sürgün yeri olmaktan çıktı. Arşivde çalışmak daha rahat bir ortam haline gelecek” dedi.

Odunpazarı Belediyesi,  evraklarının sağlıklı bir ortamda toplu olarak arşivlenebilmesi için 75. Yıl Mahallesi Selami Vardar Bulvarı’nda arşiv binası inşa etti. Arşiv binasını basın mensuplarına tanıtan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Belediyesi’nin yıllardır süren arşiv sorununu bu bina ile beraber çözdüklerini söyledi. 20 yıllık süreci rahatlıkla götürebilecek bir mekân oluşturduklarına dikkat çeken Kurt, “Burada temel amacımız her şeyin kayıt altına alınabilmesini sağlamaktır. Daha sonra da bunu arayınca bulmaktır. Zaman zaman, geçmişte fotoğraflarda gördüğünüz gibi çok zor şartlar altında çalışan arşiv görevlisi arkadaşlarımızın sıkıntı çektiğini biliyoruz. Ve o sıkıntılar içerisinde de pek çok evrakın bulunamadığı yolunda bir beyanla iade edildiğini biliyoruz. Artık bu ortadan kalkacak” dedi. “Artık arşiv sürgün yeri olmaktan çıktı” diyen Başkan Kurt, “Şimdiye kadar bütün dosyaların taranma işlemleri başladı. Sanırım birkaç müdürlüğün ki bitti ama yılsonuna kadar tüm belediyenin arşivi dijital ortama aktarılmış olacak. Burada amacımız daha düzenli, daha derli toplu belediye yaratmak. Bunu da kısa bir süre içerisinde gerçekleştiren arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Artık arşiv sürgün yeri olmaktan çıktı. Arşivde çalışmak daha rahat bir ortam haline gelecek. Burası Eskişehir’e de yararlı işler yapacak. İnşallah Türkiye’deki bütün belediyelere de örnek olur. Türkiye’de bu nitelikte arşivin olmadığı söyledi arkadaşlar” diye konuştu.
Arşiv binası hakkında bilgi veren ve binanın tamamen dolapla dolduğunda 240 bin klasör alma kapasitesine sahip olduğunu belirten arşiv çalışanı Aylin Tekin ise, “1994 yılından bu yana hizmet veren Odunpazarı Belediyesi’nin 24 yıllık evrakını çeşitli yerlerde birimlerin çeşitli yerlerinde bulunan depolarından kurtararak yeni bir arşiv binası oluşturduk. Arşiv binamız 2000 metre kapalı alana sahip olup şu anda mevcut haliyle 120 bin klasör alıyor” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi