ATANMIŞLAR BÖYLE İSTEDİ

Okunma: 624
Videoyu Aç ATANMIŞLAR BÖYLE İSTEDİ
A
a

İl Toprak Koruma Kurulu Toplantısında Eskişehirlilerin değil de atanmışların dediği oldu. Alpu’da termik santralin yapılması planlanan 1225 hektarlık arazinin tarım dışında kullanılmasına izin verildi.

O araziye termik santral yapılması için burasının tarım vasfından çıkarılması gerekiyordu. Tarım arazilerinin tarım dışı kullanılması için İl Toprak Koruma Kurulu Üyeleri’nin üçte ikisinin çoğunluğu gerekiyordu. 2 Ocak 2018’de yapılan ilk toplantıda ‘6 Evet 4 Hayır’ oyu çıkmıştı. Üçte iki çoğunluk için 7 oy gerekiyordu. Araziyi tarım vasfından çıkarmak isteyenler bu sayıya ulaşamadı.  Bunun üzerine Yönetmelik değiştirildi. ‘Üçte iki çoğunluk  şartı’ yerini ‘Oy çokluğu’ şartına bıraktı. Yönetmelik değişikliiğinden sonra bu yer ile dün Valilik’te oylama yapıldı. Eskişehir Valiliği, DSİ, Tarım İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Defterdarlık, ESOGÜ Ziraat Fakültesi ‘Evet oyu’ kullandı. Büyükşehir Belediyesi, TEMA ve Ziraat Mühendisleri Odası temsilcileri ‘Hayır oyu’ verdiler.   Yapılan oylamada 6 Evet oyu, 3 Hayır oyu çıktı.  Odunpazarı Ziraat Odası Temsilcisi oylama çağrılmadı. Böylece atanmış bürokratların verdiği oylarla 1225 hektarlık alan ‘tarım dışı amaçla kullanıma’ açıldı.  Böylece birinci derece tarım arazisi olan Alpu Ovası, tarım arazisi kapsamından çıkarılarak termik santralin yapılması için ilk adım atılmış oldu.
MASKELİ EYLEM
Toprak Koruma Kurulu Toplantısı öncesinde yüzlerine maske takarak Valilik önünde protesto gösterisi yapan vatandaşlar, “Havamı, suyumu, kirletme” diye haykırdı. Valilik’te saat 14.30'da yapılacak olan Toprak Koruma Kurulu Toplantısı öncesi Valilik çevresinde geniş güvenlik önemleri alındı. Valilik ve çevresi polis barikatlarıyla kapatıldı. Geçiş noktalarına polisler görevlendirildi. Valilik binası önünde yüzlerine maske takarak, Toprak Koruma Kurulu toplantısı öncesinde toplanan vatandaşlar sıkı sık “Termik santral istemiyoruz, Eskişehir kül yutmaz, havamı suyumu kirletme” sloganları attı. Bir süre Valilik çevresine yerleştirilen barikatların kenarlarında toplanan vatandaşlar daha sonra Büyükşehir Belediyesi önüne geçerek burada protestoyu devam ettirdi.   Burada bir açıklama yapan ve Eskişehir’in tarım arazilerinin ve insanlarının ranta peşkeş çekildiğini söyleyen CHP İl Başkanı Sinan Özkar, “Eğer bir bölgede insanların hayatını etkileyecek, bir durum varsa insanların görüşlerinin alınması gerekiyor. Eskişehir halkının yüzde 95’i bu termik santrali istemiyor. Çünkü sadece kendi hayatlarını değil Eskişehir’de yaşamasını istediğimiz çoluğumuz çocuğumuz torunlarımız için de bunu istiyoruz. Çünkü Eskişehir bu termik santralden sonra yaşanabilir bir kent olmaktan çıkacak. Çevre kirlenecek insanlar zehirlenecek. Çeşitli hastalıklar olacak. Tarım arazilerinin üzerinde radyoaktif döküntüler olacak. Bunu biz istemiyoruz” dedi. MELTEM KARAKAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi