BARIŞ KÖPRÜSÜ KURUYORUZ

Videoyu Aç BARIŞ KÖPRÜSÜ KURUYORUZ
A
a

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Ombudsmanlık mahkemeye gitmeden ücretsiz başvurulabilecek, en önemlisi de idare ile insanımız arasında barış köprüsü oluşturabilecek bir müessesedir” dedi.


Malkoç, Anadolu Üniversitesi (AÜ) Atatürk Kongre Merkezi’nde verdiği ‘Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler’ konulu konferansta, kamu denetçiliğinin idarenin eylem ve işlemleriyle ilgili bir denetim ve kontrol mekanizması olduğunun altını çizdi. Vatandaş ile idare arasında var olan problemleri dostane şekilde çözmeyi amaçladıklarını ifade eden Malkoç, şöyle konuştu: “İş ihtilaflarının yüzde 80’i arabulucuyla mahkemeye gitmeden çözülmüş. Uzlaşmacılık mevzuata girdikten sonra uzlaşma konusu olan ceza ihtilaflarının da yüzde 80’i uzlaşmayla çözümlendi. Çözüm yollarından biri de ombudsmanlık. İdare ile ihtilafı olanlar dava açıp masraf etmesin, davalar da mahkemeler yoğun olduğundan uzun sürüyor, bizim kuruma başvursunlar. Biz harç parası, pul parası, bir şey almıyoruz. Bize sadece yapacağı bir müracaat yetiyor. İdareye karşı vatandaşın avukatlığını biz yürütüyoruz. Bize yapılan müracaatları 6 ay içinde çözüme kavuşturmak zorundayız.”
KALİTE ARTACAK
Malkoç, Türkiye’de idare hizmetlerinin daha kaliteli, kamu görevlilerinin davranışlarının da daha iyi olması gerektiğine işaret ederek, söz konusu durumun el birliğiyle yapılması gerektiğini vurguladı. Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan her müracaatın tavsiye kararlarıyla kamu hizmetlerinin kalitesini artırdığını anlatan Malkoç, “İnsanımızın hak arama kültürünü yaygınlaştırıyor. Toplumun demokratikleşmesini temin ediyoruz. Yerel ya da merkezi yönetimlere katkıda bulunmak istiyorsanız bize müracaat edin. Denetim yaparak idareyi şeffaf hale getiriyoruz. Kamu Denetçiliği Kurumunu hep beraber güçlendirirsek Türkiye’ye güçlendirmiş oluruz. Türkiye’de verilen kamu hizmetlerinin kalitesini artırmış oluruz” diye konuştu. Konferansa AÜ Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ve diğer ilgililer ile öğrenciler katıldı.
TANITACAĞIZ
Daha sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu’ndaki konferansta konuşan Malkoç, devletin yönetenlerin insanlık için her hizmeti verdiğini belirterek, şunları ifade etti: “Hizmetlerin sunumunda ya da hizmetlerden faydalanmada eksiklik, kusur ve hata görülürse veya hizmeti sunan kamu görevlilerince bir davranış bozukluğu ya da hizmetin kalitesine yakışmayan bir durum görülürse bunu Kamu Denetçiliği Kurumuna taşıyın. Kamu Denetçiliği Kurumu yani ombudsmanlık mahkemeye gitmeden kolayca, ücretsiz başvurulabilecek, kısa zamanda sonuçlanabilecek ve hepsinden önemlisi de idare ile insanımız arasında barış köprüsü oluşturabilecek bir müessesedir. 6 yıllık bir kurumuz. Ombudsmanlığı, Türkiye’de mümkün olduğu kadar yaygınlaştırmak ve tanıtmayı arzu ediyoruz. Ombudsmanlığı Türkiye’nin geleceği olan üniversitelerde tanıtmayı amaçlıyoruz. Üniversitelerde ombudsmanlık toplulukları oluşturuyoruz. Şu ana kadar 60 üniversitede bunu tamamladık. Hedefimiz önümüzdeki yıl bu rakamı 100’ün üzerine çıkartmaktır.” Etkinliğe Vali Özdemir Çakacak, AK Parti Milletvekili Harun Karacan, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ve diğer ilgililerle öğrenciler katıldı. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi