BAŞARI BAHANE ‘YAŞ’ ŞAHANE!

Videoyu Aç   BAŞARI BAHANE ‘YAŞ’ ŞAHANE!
A
a

TEOG’un kaldırılması sonrasında hayata geçirilen ‘Mahallinde Yerleştirme Sistemi’ kapsamında öğrenciler lise tercihlerini yaptı. Yeni sistemde tüm şartları tutan 2004 Kasım ve Aralık aylarında doğanlar istedikleri liseye girebilecek. 2004 Mart-Nisan-Mayıs aylarında dünyaya gelenler erken doğmalarından dolayı mağdur olacak.


 
HİÇE SAYILACAK
Öğrenciler tercih edecekleri liselere kayıt alanında oturmaları, kayıt alanındaki ortaokullarda bulundukları süre, tercih öncelikleri, okul başarı puanları, devam-devamsız  durumları ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecek. Okul Başarı puanlarında 80-100 arası puan alanlar tam sayılacak. Tercihlerde başarı puanı 100 olan öğrenci ile 80 olan öğrenci aynı sayılacak. Böylece başarı hiçe sayılmış olacak. Örneğin Ayşe’nin okul başarı puanı 100, Fatma’nın 80. Her ikisine de okul başarısında tam puan verilecek.
 
80 ALAN 100’Ü GEÇİYOR
Her ikisi de aynı kayıt alanında ikamet ediyor. Aynı ortaokulda dört yıl eğitim alıyorlar. Her ikisinin devamsızlığı 5 günden az. Ayşe 10 Temmuz 2004 doğumlu. Fatma 11 Temmuz 2004 doğumlu. Her ikisi de Fatih Anadolu Lisesi’ne gitmek istiyor. 100 Başarı Puanı alan Ayşe sadece bir gün önce doğduğu için, 80 Başarı Puanı alan Fatma’nın gerisinde kalıyor. 80 Başarı Puanı alan Fatma, Fatih Anadolu Lisesi’ne girerken, 100 başarı puanı olduğu halde sadece bir gün erken doğduğu için Ayşe dışarda kalıyor.
 
MAHKEMELİK OLUR
Tüm şartları tutturan 2004 Kasım ve Aralık aylarında doğanlar istedikleri okula girebilecek. 2004 Mart-Nisan-Mayıs aylarında doğanlar erken doğmalarından dolayı mağdur olacak. Sırf yaş  kriteri nedeniyle çocukları dışarıda kalan öğrenci velileri bu konuyu mahkemeye taşıyacak. Buda eğitimde yeni bir kaosa yol açacak.  Veliler ve eğitimciler, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan kucağında bulduğu bu sorunla ilgili mutlaka acil önlem almasını istiyor. Detaylar Ayhan Aydıner'in Görünüm adlı köşesinde.


 
 
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi