Bayram tatili 9 gün olacak mı? Açıklama geldi...

Okunma: 286
Videoyu Aç Bayram tatili 9 gün olacak mı? Açıklama geldi...
A
a

Basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile iftarda bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurtulmuş, bayram tatilinin 9 gün olup olmayacağı ile ilgili soruya da yanıt verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, aralarında İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın da olduğu basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile iftarda bir araya geldi. Kurtulmuş, iftar sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. “Acaba milletvekili listesinde olduğunuzu biliyor muydunuz, önden bir görüşme yaptınız mı? Gönlünüzde de milletvekilliği yatıyor muydu?” şeklinde soruya Bakan Kurtulmuş, “Şimdi ben önce şunu söyleyeyim kestirmeden, hiçbir şekilde hiçbir görüşme yapmadık. Bizden Sayın Başbakan dahil bütün Bakanlar Kurulu üyelerinin başvurularının uygun olacağı istendiği için başvurularımızı yaptık. Yoksa bizim siyasi hedefimiz bir yere başvuru yapıp ya ben şu pozisyonu istiyorum ya da başvuru yapmayıp ben başka bir pozisyon istiyorum demeye uygun değildir, sonuçta siyaset bir ekip işidir ve ekibin lideri olan da ekipteki insanlardan nasıl, ne şekilde istifade edeceğine karar verir, bundan daha doğal bir yol olmaz” diye cevap verdi. 

“Bakanların listede liste başı olarak yer alması büyük çoğunluğunun, beşi dışında yer almasının piyasalara hem değerli bakanlara hem de işte kamuoyuna, siyasete bir mesajı var mı? Bu mesaj nedir? Yani önce seçimi kazanın, sonra kabine konuşulur mudur ya da başka bir şey midir?” şeklinde soru üzerine ise Kurtulmuş şu karşılığı verdi: 

“Şimdi AK Parti kadroları bakımından kim milletvekili olacak, kim bakan olacak gibi bir niteliksel ve niceliksel bir kısıtlama olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla herhangi bir kısıt içerisinde davranılıyor değil, her pozisyon için birden fazla adayın olduğu bir siyasi hareketten bahsediyoruz. Şimdi hatta bazıları kampanyanın başlangıcında söylediler, sonradan vazgeçmeye başladılar; efendim tekrar eski sisteme geri döneceğiz, tekrar parlamentonun esas olduğu bir sisteme geri döneceğiz gibi bir şeyler söylemeye başladılar. Sanki yeni sistemde parlamento önemsiz bir yermiş ve siyaset parlamentoda yapılmayacakmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Aslında listelerin bu şekilde ortaya konulmasının önemli sonuçlarından birisi de; biz demiyor muyduk baştan beri, yani cumhurbaşkanlığı sistemi daha etkin, daha hızlı bir yönetim sistemini ortaya koyacak. Ama parlamento da siyasetin merkezi olarak, yasamanın merkezi olarak kendi fonksiyonunu daha etkili bir şekilde görecek. Şimdi çok daha nasıl etkili bir yürütmeden bahsediyorsak, çok daha etkili ve güçlü bir parlamento olacak, onu gösteriyor. Bu sadece bir retorik değil, işin gereği de böyledir. Hani diyoruz ya, checks in balances sistemi, onu kuracak olan yer neresi, güçlü parlamento, güçlü yargı ve güçlü yürütme organı. Zaten başkanlık sistemi dolayısıyla yürütme organı gücünü doğrudan sandık gecesinden itibaren gücünü alacak. Parlamento da sandıktan gücünü alan bir heyetten oluşacak. Ben güçlü bir parlamentonun Türkiye’nin geleceği bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Başta söylediğim gibi, yani hemen bugünden yarına sistem bütünüyle kurulacak değil. Yani bu sistem içerisinde bir sürü yeni düzenlemelere de ihtiyaç olacak, bunları yapacak olan da parlamentodur. Ama daha önemlisi.” 

MHP lideri Bahçeli’nin Çakıcı’yı ziyaretini hatırlatan bir gazetecinin af konusunu sorması üzerine ise Kurtulmuş, “Şimdi başından itibaren yanlış algılamalara vesile olan bir gelişme var. AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi birleşip tek parti olarak seçime girmiyor. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi, seçim programları da, parti programları da, siyasi öncelikleri de, stratejik bakış açıları da birbirinden farklılıklar içeren iki farklı siyasi parti. Demin onun için siyasi geleneklerden bahsettim. Ama son dönemde Sayın Bahçeli’ye bir kere daha teşekkür ediyoruz, Türkiye’nin temel meselelerinde iktidar partisiyle, AK Parti'yle yakın bir siyasi çizgide, örneğin işte referandum cumhurbaşkanlığı meselesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın parlamentodaki anayasa oylaması, onun parlamentodan geçme sürecinde, teröre karşı verilen amansız mücadelede kayıtsız şartsız desteği gibi konularda Milliyetçi Hareket Partisi AK Parti’yle bir ittifak içerisinde oldu. Şimdi bu bizim gittiğimiz uluslararası toplantılarda da soruluyor, iki parti birleşip bir koalisyona gitmiyor. Birbirinden farklı iki parti bir seçim ittifakı yapıyor. Bunu da yasal çerçevesini belirlemiş oldukları bir Cumhur İttifakı içerisinde yapıyorlar. Dolayısıyla olanın boyutları budur, bunun üzerinde farklı noktalara çekilmesinin yanlış değerlendirmelere neden olacağını düşünüyorum. Milliyetçi Hareket Partisi’nin kendi öncelikleri var, istediği gibi hareket eder. Şimdi Sayın Bahçeli bugün niye öyle bir fotoğraf verdi, tamamen kendisinin bileceği iş, kendisinin vereceği bir karar, buna bizim söyleyecek bir şey yok” diye cevap verdi. 

Bayram tatili 9 gün olacak mı?

Ramazan Bayramı’nın 9 gün olup olmayacağı sorusu üzerine Kurtulmuş, “Şu anda benim diyecek bir şeyim yok. Ben, Kültür ve Turizm Bakanıyım şu anda, bana sorarsanız insanların turizm faaliyetleri. Ama bir de bunun bir ekonomik şeyi var, bu biraz kolay değil yani” ifadelerini kullandı.

“Yunanistan’ın darbecileri iade etmesi gerekiyor” 

Yunanistan’a kaçan darbecilere iltica hakkı verilmesi kararını değerlendiren Kurtulmuş, “Ben kararı okumadım, ama çok yeni herhalde. Bir kere her halükarda komşuluk hakkına aykırı bir şeydir, komşuluk münasebetlerine uymaz. Hele bu komşu kendi siyasi hayatında, yakın siyasi geçmişinde darbelerden çok çekmiş, darbecilerin postalları altında ezilmiş bir komşuysa, hele hele onlara hiç yakışmaz. Darbelerin mağduru olan Yunanistan’ın yöneticilerinin derhal Türkiye’deki bu darbe müteşebbislerini Türkiye’ye iade etmesi kendilerinin birikimleri bakımından da en doğru olanıdır, bunu yapmalarını arzu ederiz. Aksi takdirde demokrasiyi değil darbeyi savunmuş olurlar. Demokrasiyi savunanları değil darbeyi destekleyenlere veya darbenin piyonu olanlara prim vermiş olurlar” dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi