Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

BELEDİYECİLİKTE DEVRİM YAPTIK!

Okunma: 441
Videoyu Aç  BELEDİYECİLİKTE DEVRİM YAPTIK!
A
a

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 4 yılda gerçekleştirdikleri çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Kurt; “15 yılda hizmet gitmeyen tüm mahallelere üst yapı hizmeti götürerek, Odunpazarı’nın kanayan bir yarasını iyileştirdik. Adeta devrim yaptık” dedi.

Turunç Otel’de dün düzenlenin toplantıda Belediye başkanlığa seçildi günden bugüne kadar yapılan ve yapılamayan projeler hakkında kamuoyuna hesap veren Başkan Kazım Kurt,  engellemelere rağmen halk ile birlikte başardıklarını söyledi.  Kurt dediğini yaparak, tüm engellemeleri kitap haline getirdi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekilleri Cemal Okan Yüksel, Utku Çakırözer,  Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, eğitimciler ve belediye meclis üyeleri katıldı. Toplantıda yapılanları ve yapılamayanları anlatan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Odunpazarlı hemşerilerimizle 4 yılda çok büyük işler başardık. Katılımcılığın, demokrasinin, örgütlenmenin ne olduğunu tüm Türkiye’ye gösterdik. Odunpazarı’nda sosyal demokrasiyi her alanda egemen kıldık. 2018 yılında belediyecilik, artık klasik belediyecilik olmaktan çıktı. Bizim amacımız sosyal demokrat,  toplumcu, katılımcı bir belediye yaratmak. Bunu yaratırken bütün demokratik kitle örgütleriyle işbirliği içindeyiz. Pek çok çalışmamızı demokratik kitle örgütleri ile birlikte yapıyoruz. 4 yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz çalışmaların hepsinde Odunpazarlı hemşerilerimizin sesine kulak verdik, çoğu zaman da onların sesi olduk” dedi. Kurt, hayata geçirilen projeler hakkında şu bilgileri verdi:
‘HİSSEDİLEBİLİR YÜZEY’
Görme engelli bireyler için bina girişi ve tüm katlara ‘hissedilebilir yüzey’ yerleştirdik. Gün Sazak Caddesi’nde 6 bin 985 metrekarelik bir alana Engelsiz Park yaptık. Engelli bireyler için hayata geçirmeye hazırlandığımız projelerden biri de “Engelsiz Kültür Sanat Merkezi”
AYDINLIK YARINLARIMIZA YATIRIM
Çocuklarımız ve gençlerimiz için Ihlamurkent Oyunpazarı Kreş ve Gündüz Bakımevi, Emek Oyuncak Kütüphanesi, Zeytindalı Çocuk Merkezi, Atiye Aykanat Çocuk Kütüphanesi ve Nar Tanem Oyun Evinde; çocukların sosyalleşmelerine, gelişimlerine katkı sağlayacak programlar uyguluyoruz. 
GENÇLER FİKİR ÜRETECEK
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi emanet ettiği gençler bir araya gelsin, birlikte fikir üretsin, araştırsın, okuyup yazsın diye projeler geliştirdik. Emek ve Büyükdere Mahallesi’nde Gençlik Merkezleri açtık. Odunpazarı Belediyesi’nin yeni projelerden biri de “Genç Durak”
KÜTÜPHANEDEN 20 BİN KİŞİ FAYDALANDI
Odunpazarı Belediyesi, kadınların sosyal ve ekonomik hayatta aktif olarak yer edinmeleri için Kadın El Sanatları Pazarı (OKEP), Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (OMEK), Halk Merkezleri’nde çalışmalar yürütüyor. Açtığımız Kütüphanelerimizde yaklaşık olarak 20 bin kişiye hizmet verdik.
YAŞLILAR İÇİN MERKEZ
Sağlık Odunpazarı ile Evinizde (SOBE) projesi ile Odunpazarı sınırlarında yaşayan 65 yaş ve üzeri bireylere yaşadıkları ortamda sağlık hizmeti veriyoruz. Yaşlıların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Emek Mahallesi’nde bulunan Zümrüt Park içine Koca Çınar Yaşam Merkezi inşa ettik.
784 HANE FAYDALANIYOR
Yardıma muhtaç hemşerilerimiz için “insan onuruna yakışır bir yardım modeli” olan ve açılmasından bu yana Türkiye’ye örnek olarak gösterilen Halk Market ve Halk Kart uygulamasını başlattık. Halk Marketten her ay 784 aile düzenli olarak yararlanıyor. Toplumsal dayanışmanın en iyi örneklerinden biri olan Aşevi ile Odunpazarı Belediyesi, günlük 2427 kişiye sıcak yemek yardımı yapıyor. Bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Odunpazarı Belediyesi kendi imkanları ile inşa ettiği Aşevinde, herhangi bir afet durumunda 15 bin kişiye aynı anda sıcak yemek çıkarabilecek.
DÜNYADA İLK
Dünya’da ilk olma özelliği de taşıyan Güvercinköy, 23 bin 600 metrekare alan üzerine inşa edildi. Örnek gösterilen çalışmalarımızdan biri de Solucan Gübresi Üretim Tesisi. Bir ilke daha imza atarak “ARIKÖY” projesini hayata geçireceğiz. Çavlum Mahallesine Fidan Üretim Merkezi yaptık. 
CAZİBE MERKEZİ OLDU
Hamamyolu Caddesi’nde bulunan Sebahattin Günday Parkı, uygulanan Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi sonrasında yenilendi. 2017’de Londra’da yapılan dünyanın en önemli mimarlık yarışmasında “Yılın Kentsel Tasarım Projesi” seçilen Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme Projesi ile Hamamyolu Caddesi şehrin yeni cazibe merkezi haline geldi. 28 Nisan’da açılışını yapacağız.
DEVRİM YAPTIK
Göreve geldiği tarihinden bu güne kadar geçen süreçte Odunpazarı’nın üst yapı sorununa el atarak adeta devrim yaptık. 15 yılda hizmet gitmeyen tüm mahallelere üst yapı hizmeti götürerek, Odunpazarı’nın kanayan bir yarasını iyileştirdik.
BİRÇOK FESTİVAL DÜZENLEDİK
4 yılda birbirinden başarılı kültür sanat çalışmalarına imza attık. 2016 yılında Odunpazarı Belediye Tiyatrosu’nu kurduk. Odunpazarı Belediyesi olarak Hasan Polatkan Kültür Merkezimizin arkasındaki alanı Sanat Galerisi’ne dönüştürdük. Odunpazarı Belediyesi olarak her yıl 3 uluslararası festivale imza atıyoruz. Ahşap Heykel Festivali, Cam Festivali ve Seramik Pişirim Teknikleri Çalıştayı, 2018 yılında da festivallerimiz devam edecek. 7-13 Mayıs’ta Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’ni gerçekleştireceğiz. Eskişehir’in marka değerlerinden lületaşının daha çok duyulması, bilinmesi için 21-24 Haziran arasında Lületaşı Festivali düzenleyeceğiz.
ÜCRETSİZ HALI SAHA
Gökmeydan Mahallesinde yıllardır kullanılmayan Açık Pazar Yerini çocukların ve gençlerin daha rahat spor yapabilmeleri için spor kampüsü olarak yeniden tasarladık. Eskişehirli şehidimiz Şehit Jandarma Üstçavuş Turgay Topsakaloğlu parkını yaptık. Türkiye’nin ilk ücretsiz halı sahası, Odunpazarı’nda. Selami Vardar Halk Merkezi içerisinde bulunan halı sahayı, gençler ve çocuklar olmak üzere herkes ücret ödemeden kullanabiliyor.
SPORA DESTEK
Farklı spor dallarında şehrimizi temsil eden spor kulüplerine destek veriyoruz. Basketbol Süper Ligi'nde Eskişehir’i temsil eden Eskişehir Basket'e, Hentbol Süper Ligi'nde Eskişehir’i temsil eden Selkaspor'a ve Eskişehirspor altyapı takımlarına otobüs desteği veriyoruz.  Belediye meclisimizden çıkan kararla Eskişehirspor ve Eğitim Vakfına Billboard ve CLP reklam alanlarını tahsis ederek Eskişehirspor Kulübüne önemli bir destek sağladık.”
TAŞERON SORUNUNU 4 YIL ÖNCE ÇÖZDÜK
AK Parti hükümetinin ‘Taşeronu kaldırdık’ sözlerini eleştiren Kurt, “AK Parti Hükümeti, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeronu kaldırdık dedi. Bu kararname ile belediyelerde çalışan işçilerin, çalıştığı anonim şirketi değişti. Daha önce Odunpazarı Belediyesi’nde çalışan 1250 taşeron işçi, başka anonim şirketlerinin işçisiyken, şimdi Odunpazarı A.Ş’nin işçisi oldu. Üstelik 150 işçi arkadaşımızı bu düzenleme yüzünden işten çıkarmak zorunda kaldık. Eğer taşeronun çözümü bu ise ben bunu Odunpazarı Belediyesi’nin yönetimine geldiğimde yaptım. Kısacası Odunpazarı Belediyesi’nde taşeron meselesi 4 yıl önce çözüldü” diye konuştu.
ESKİŞEHİRLİLER GEREKEN DERSİ VERECEK
Mahallelerde yapılan kazılar sonrası yol ve kaldırımların düzeltilmemesi ile ilgili eleştirileri yanıtlayan Kurt, “Kamu kurumlarının yöneticileri kendilerini kraldan çok kralcı zannediyor. Sanki il başkanı, sanki ilçe başkanı biz de yabancı bir ülkenin belediyesiyiz. Böyle bir anlayışla Eskişehirlileri cezalandırmak isteyen bir zihniyetle mücadelemizi sürdüreceğiz. 2019 bunun en önemli ayağıdır. Eskişehirliler gereken dersi verecektir. OEDAŞ’ın, Telekom’un ve BOTAŞ’ın çalışmalarının rezil olduğunu herkes biliyor. Bu işlerin yılbaşında tartışılması lazım ama yapılamıyor. İşin sebebi biz değiliz” ifadelerini kullandı.
2 YIL İÇİNDE DÖNÜŞTÜRMEYİ TAAHHÜT EDİYORUZ
En önemli projelerinden birinin Küçük Sanayi Çarşısının dönüşümü olduğunu vurgulayan Kurt, “En önemli projemiz ama yapamıyoruz. Sanayi çarşısı Eskişehir için Odunpazarı için vazgeçilmez bir dönüşüm. Bunu benden önce Büyükşehir Belediye Meclisi karar vermiş, karardan sonra Odunpazarı Belediyesi, AKP’li belediye başkanı buraya ben yapayım demiş ve Büyükşehir Belediyesi’nde CHP meclis üyeleri çoğunluk. Peki, buyur kardeşim sen yap demiş. 2013 yılının başında karar verilmiş. Şimdi diyorlar ya belediye başkanı iktidar partisinden seçerseniz işi kolay yaparız, o zaman öyleymiş. 2013’te hem Odunpazarı Belediyesi AKP’li hem bakanlık AKP’li iken yapılamamış. Gündoğdu Mahallesi de aynı. Gündoğdu Mahallesi 2012’de afet riskli ilan edilmiş. 2012’de belediye ve bakanlık AKP’li, bakanlar kurulu kararının altıda AKP’li Eskişehir milletvekili bakanın da imzası var. Ama yapılamamış, yapamamışlar. Cesaret edememişler. Bu kolay bir iş değildir. Onlarca hektarlık alanı yıkıp yerine yapmak. Üstelik rant olmadan bu işi yapabilmek. İstanbul’da TOKİ yapıyor. TOKİ yoksulları ev sahibi yapmak yerine milyon dolarlık konutlar yapıp satıyor. Buna alıştıkları için de Erenköy, Huzur ve Alanönü mahallelerinde yapılması gereken Karapınar 2’nci etap gecekondu engelleme projesindeki dönüşümü yapmayı karlı bulmuyor ve yapmıyor. Yereldeki AKP’liler de soruyor Karapınar’da ne yaptın? Karapınar’da bıraksanız yapacağım. Aynı sanayi çarşısında olduğu gibi. Sanayi çarşısında yetkiyi versinler 2 yıl içinde dönüştürmeyi taahhüt ediyoruz. Ama yapılamama nedenlerini de söylüyoruz” dedi.
ENGELLENEN PROJELER
Kurt engellendikleri projeler ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Kurt, engellendikleri projelerden şöyle söz etti: “Şehri Derya parkından çıkarıldık. 2012’de 5 yıllığına devredilen Şehri Derya Parkı, 5 yılın sonunda sözleşme yenilenmedi. Ve 14 Temmuz 2017’de Odunpazarı Belediyesi olarak parkı boşaltmak zorunda kaldık. Şehrimizin verimli ovasına kömürlü termik santral kurulmak isteniyor. Ancak doğaya hiçbir zararı olmayan Güneş Enerjisi projesine izin vermiyorlar. Bu konuda dava açtık kazanacağız. Orman fidanlığını halka açmak istedik. Bilimsel çalışmalar yapılacak denilerek kazandığımız ihaleyi iptal ettiler. Şimdi fidanlığa gidenler odunlarla karşılaşıyor. Belediyemiz tarafından Hoş geldin Bebek projesi kapsamında il genelinde bebek sahibi olan aileler ziyaret ediliyor. Ancak ilçede yeni doğan adres bilgilerini belediyeye vermekten vazgeçen Nüfus Müdürlüğü projede aksamalara neden oldu. Bu konuda da dava açtık kazanacağız. Botanik Park ve regülatörde bulunan birer dükkanın gelirleri hazineye devredildi. Önceden Odunpazarı Belediyesi alıyordu. DSİ, Şehri Derya Parkında olduğu gibi bu parkları da belediyenin elinden almak istiyor. DSİ ve Valilik bu konuda davalı.” ESRA ÜNLÜ
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi
Ahmet Ataç
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel