Belediyelerde tek adamlık!

Okunma: 934
Videoyu Aç Belediyelerde tek adamlık!
A
a

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre planlanacak olan yerel yönetimler taslağı ile ilgili konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Taslakta ilçe belediyelerinin yetkileri azaltılarak bütünşehire aktarılmaya çalışılıyor. Bu, tek adam mantığından kaynaklanan bir güç belirtisi” dedi.

HABER: MELTEM KARAKAŞ KAYA

AK Parti’nin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olarak tanımladığı yeni modelde, yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması için çalışan komisyon, taslak raporunu tamamladı. Taslağın mevcut halinin demokratik olmadığını vurgulayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Sadece yerel yönetimlerin küçültülmesi ya da sayısının azaltılması gibi bir hedefi var AKP’nin. Bütün belediyeleri tek hale getirip bütünşehir yapmak istiyor. Bütünşehir ile şu anda 30 ilde uygulanan büyükşehir yasası gibi bir model getirmeye çalışıyor bütün Türkiye’ye. Bunun anlamı şu: 1380 belediye var. Bunlar bunu sadece 81 belediyeye indirgeyebilir. Yani her ile bir belediye olsun yeter diyebilir. Ya da bizim gibi metropol ilçeleri kapattım diyebilir. Örneğin Han Belediyesi ile Çifteler Belediyesi’ni birleştirebilir” diye konuştu.
DEMOKRATİK YAPI OLMALI
Önemli olan demokratik yapının geliştirilmesi olduğunu söyleyen Başkan kurt, “İspanya’nın nüfusu bizden çok az ama 40 bin belediyesi var. CHP’nin programında kırsal belediyeler diye bir kurum var. Bu şu anlama geliyor: Şu anda kapatılan belde belediyeleri yeniden açılmalı. Hatta yeni yeni belediyeler oluşturulmalı. Günyüzü ilçesini düşünün. Eskişehir’e 130 kilometre uzaklıkta. Bazı büyükşehir belediyesi meclis üyelerimiz Günyüzü’ne hiç gitmedi. Ama şimdi Günyüzü’nün imar planı ile ilgili bir dosya geliyor ve Günyüzü’nü hiç görmeyen meclis üyesi tarafından şekillendiriliyor. Oysa bunu o yörenin insanı daha iyi bilir” şeklinde konuştu.
GÜÇ BELİRTİSİ
“Bu taslak Türkiye’nin yararına olmayacaktır” diyen Başkan Kurt, “Taslakta yetkilerin tamamı tek adama götürmeye çalışıyorlar. Zaten cumhurbaşkanlığı tek adam yönetimi başladığı için yerel yönetimlerde de aynı şey yapılmaya çalışılıyor. Bunun Avrupa Yerel yönetim özerklik Şartı ile uyuşmadığını düşünüyorum. Bunun için daha demokratikleşecek bir adım atılması lazım. Taslakta ilçe belediyelerinin yetkileri azaltılarak bütünşehire aktarılmaya çalışılıyor. Bu işte o tek adam mantığından kaynaklanan bir güç belirtisi. Ya da daha çok demokratik katılımdan rahatsız olma belirtisi. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Taslak tamamen hele bundan sonra daha da gerici bir hale gelir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi