TARIM FUARI

BİR İLKİ BAŞARDI(!)

Okunma: 433
Videoyu Aç BİR İLKİ BAŞARDI(!)
A
a

CHP Milletvekili Utku Çakırözer TBMM’de yaptığı konuşmada; Milli Eğitim Bakanlığı’nı alaycı bir üslupla eleştirerek; “Kendilerine bağlı okulların yüzde 90’ınını niteliksiz olarak damgaladı. Bu dünyada bir ilk. Ve sadece AKP iktidarına nasip oldu” dedi.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında TEOG yerine getirilen yeni eğitim sistemini eleştirerek, Liselere Giriş Sınavı Klavuzu’ndaki nitelikli okullar listesine tepki gösterdi. Hükümetin yeni sistem ile ‘Nitelikli okul dayatması’ adı altında yüzbinlerce öğrenci ve ailelerini mağdur ettiğine dikkat çeken Çakırözer, “Bu sistem ile öğrencilere imam-hatip ve meslek liseleri dayatması getirilerek, Anadolu liselerine giremeyen ve imam hatipler ile meslek liselerini tercih etmeyen öğrenciler özel okullara mahkum edilmektedir. Bunan adı çifti dayatmadır” dedi.
ÇİFTE DAYATMA
Yeni eğitim sistemi ve kılavuz ile başarılı öğrencilerin alternatifsiz bırakıldığını belirten Çakırözer, şöyle konuştu: “Tüm illerde imam hatip lisesi alternatifi birden fazla okul ile sağlanıyor. 61 ilde tercihe sunulan imam hatip lisesi sayısı Anadolu Lisesi sayısının önünde. AKP hükümeti bu sistem ile öğrencilerimiz ve ailelerine imam hatiplere ve meslek liselerini dayatmaktadır. Aynı zamanda, Anadolu liselerine giremeyen ve imam hatip liseleri ile meslek liselerini tercih etmeyen binlerce öğrenciye özel okulları çıkış noktası olarak göstermektedir. Bunun adı çifte dayatmadır.”
‘YÜZDE 90’I NİTELİKSİZ’
Konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın dünyada ilk kez kendisine bağlı okulları nitelikli ve niteliksiz olarak ayırdığına dikkat çeken Çakırözer, “Bakanlık kendisine bağlı okulların yüzde 90’ınını niteliksiz olarak damgaladı. Bu dünyada bir ilk. Ve sadece AKP iktidarına nasip oldu. Hükümet devlet okullarının yüzde 90 oranında niteliksiz olduğunu peşinen kabul etti” dedi.
BİR GECEDE NİTELİKSİZ
Bu sistem ile Türkiye genelinde pek çok şehirde en köklü, en başarılı liselerin liste dışı kaldığını belirten Çakırözer, Eskişehir’den örnekler vererek, “Eskişehir’imizde 15 okul nitelikli olarak açıklandı. 4 Fen Lisesi, 2 Sosyal Bilimler Lisesi, 2 Anadolu Lisesi, 5 Meslek Lisesi, 2 İmam Hatip Lisesi. İlimizdeki en başarılı  okullardan Fatih Anadolu Lisesi, Kılıçoğlu Anadolu Lisesi, Muzaffer Çil, Ahmet Kanatlı, Salih Zeki, 19 Mayıs ve Orhan Oğuz Anadolu Liseleri bu okullar içerisinde yok. Bu okulların hepsi bir gecede niteliksiz okul oldu” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi