BİRÇOK İLKE İMZA ATTIK

Okunma: 241
Videoyu Aç BİRÇOK İLKE İMZA ATTIK
A
a

Eskişehir Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından düzenlenen Vizyon Toplantıları'nın 2’incisi Anemon Otel’de gerçekleştirildi. Konferansta konuşan EOSB Başkanı Nadir Küpeli birçok ilke imza attıklarını söyledi.

EOSB tarafından 2'incisi düzenlenen Vizyon Toplantılarının konuşmacısı, sosyal medyada takip edilmesi gereken kişiler listesinde de yer alan fütürist-ekonomist Ufuk Tarhan oldu. Konferansın açılış konuşmasını yapan EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, bilgiyi yeni yüzyılın petrolü olarak nitelendirdi. Küpeli, dijitalleşmeye ayak uyduramayanın yok olmakla karşı karşıya kalacağı bir çağda olduğumuzu ifade ederek şunları söyledi, “2020 yılında 50 milyar makine birbiri ile konuşacak ve iletişim halinde olacak. 2030 yılında, yapay zekanın küresel ekonomiye sağlayacağı katkı 15,7 trilyon dolara ulaşacak. Robotların, sanayi ve üretim sahalarına girmesi ile birlikte yine 2030 yılında, dünyada 800 milyon insanın işsiz kalabileceği tahmin ediliyor. İş yapış biçimleri ve teknoloji değişiyor. Buna bağlı olarak da, insanın sahip olması gereken yetenekler de değişiyor Biz EOSB olarak, bu dönüşümü, sanayicimizin geleceği için planlı bir şekilde yönetmeyi hedefliyoruz.”
ÖNCÜ OLACAĞIZ
Eskişehir Sanayi Bölgesi’nin hızlı internet alt yapısından, Teknopark'a kadar birçok ilke imza attığını vurgulayan Küpeli, bu dönüşümde de Türkiye'ye öncü olmanın kendilerine yakışacağını sözlerine ekledi. Tasarım ve inovasyon konusunda Sanayi Odası ile temasta olduklarını anlatan Küpeli sözlerine şöyle devam etti: “Sanayicilerimizin, online teknolojilerin desteği ile ürünlerini e-ihracat aracılığı ile yeni pazarlara satabileceği bir uluslararası dış ticaret portalını 2018’de devreye alacağız. Kuracağımız meslek kazandırma ve geliştirme merkezi ile sürekli değişen ihtiyaçlara uygun insan kaynağını yetiştireceğiz. Gelecek için planlarımız var. Bunları yapacak bilgi birikimi ve deneyimimiz var.”
TÜRKLER GELİŞTİRİYOR
Fütürizm hakkında bilgi veren Tarhan, “Fütürizm gelecekçilik demektir. Gelecekte neler olabileceği üzerine tahminler yapabilirsiniz. Tarihin nasıl bilinmesi gerekiyorsa, gelecek hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Giderek belirsizliğin arttığı yürüyüşte bundan yararlanmak lazım. Türkler buluş yapma konusuna meraklı olmasalar da, icat edilen şeyleri çok çabuk benimseyip, onu geliştirme kapasitesine sahipler” dedi. HM


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi