ÇANAKKALE ÇIKARMASI

Videoyu Aç ÇANAKKALE  ÇIKARMASI
A
a

Tepebaşı Belediyesi düzenlediği kültür turları kapsamında yaklaşık bin Eskişehirli kadını daha Çanakkale Destanı’nın yazıldığı tarihi yarımadaya taşıdı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yaklaşık bin Eskişehirli kadın ile birlikte Çanakkale Zaferi’nin yaşandığı toprakları ziyaret etti.
KARIŞ KARIŞ GEZDİLER
Tepebaşı kafilesi, kültür turu ile Şehitler Diyarı Çanakkale ve tarihi yarım adayı rehberler eşliğinde gezdi. Gezide Eskişehirliler, binlerce vatan evladının şehit düştüğü ve Çanakkale Destanı’nın yazılarak düşmanın yurda girişinin engellendiği kutsal toprakları yerinde görme imkanı buldu. Sabahın erken saatlerinde Çanakkale iskelesinden feribotlarla tarihi yarım adaya geçen Tepebaşı kafilesi; Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tabyaları, Havuzlar Şehitliği, Soğanlı Dere Şehitliği, Mustafa Efendi Şehitliği, Şehitler Abidesi ve 57. Alay Şehitliği'ni gezerek Çanakkale Savaşları ile ilgili bilgiler aldı.
DESTAN YAZDIK
Şehitler Abidesi’nin önünde Eskişehirlilere hitap eden Başkan Ataç, Çanakkale’nin ziyaret edilmesine verdiği öneme dikkat çekerek, “Hep diyorum; her Türk’ün buraya gelip, görmesi lazım. Çünkü buradaki atmosferin insana nüfuz etmesi lazım ki bunu anlasın. Türk milleti iki büyük destan yazdı. Biri Çanakkale Destanı diğeri ise Kurtuluş Savaşı... Hatta bir tarih yazarı, Çanakkale Savaşları Kurtuluş Savaşı’nın önsözüdür, der. İki savaşı bir arada düşünmek gerekir. Buraya düşman gemileri geldiğinde, askerimiz ile Mustafa Kemal’in gücü birleşti ve düşmanın ayağını buradan kestiler” dedi.
120 BİN KİŞİ GELDİ
Konuşmasının devamında Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milleti için taşıdığı öneme de değinen Başkan Ataç, “Bu savaş yaklaşık 295 gün sürdü. Ama düşman ayağını buraya bastırmadılar. Ağustos ayından itibaren Mustafa Kemal ortaya çıktı ve ondan sonra savaşın kaderi değişti. Mustafa Kemal’i yok etmeye çalışanlar var, bunlara inanmayın. Eskişehir’e döndüğünüzde, buranın nasıl bir yer olduğunu eşinize, dostunuza anlatın, çok iyi bilsinler. Bakın Tepebaşı Belediyesi buraya yaklaşık 120 bin kişiyi getirdi; Çanakkale nüfusundan fazla bir rakam” diye konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi