ÇETELEŞMEYİ ÖNLEYECEĞİZ

Okunma: 517
Videoyu Aç ÇETELEŞMEYİ ÖNLEYECEĞİZ
A
a

Eskişehirli vatandaşlar Yılmaz Büyükerşen’e yapılan saldırıya tepki göstermek için Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya geldi. Binlerce vatandaşın destek vermek için geldiği belediye önünde konuşan Büyükerşen, “El birliğiyle şehirlerde bu tür çeteleşmelerin, mafyalaşmaların önüne geçeceğiz” dedi.

Cumartesi akşamı Hatboyu’ndaki kafelerin işletmecileri tarafından saldırıya uğrayan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e destek sürüyor. Dün CHP İl Örgütü’nün tertip ettiği ve binlerce vatandaşın katıldığı destek açıklamasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Milletvekili Cemal Okan Yüksel ve Utku Çakırözer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, partililer ve birçok vatandaş katıldı.
 
RANT KAVGASI
Sık sık ‘hak hukuk adalet’ sloganı atılan ve ‘Adı Yılmaz, kendi Yılmaz, bizi kimse yıldıramaz’ yazılı pankartın açılarak destek verilen eylemde konuşan Büyükerşen, “Bütün vatandaşlarım hepinize çok teşekkür ediyorum. Dün ki olay dünde kaldı. Ama bu olay bize yine ders alınacak bir sonuç ortaya koydu. Biliyorsunuz köylerde, ilçelerde rant kalmadı. Çünkü oralar büyüyemiyor, gelişemiyor. Şehir merkezlerinde rant toplandı. Yaptığınız her yatırım ister yerel yönetimlerin yaptığı yatırımlar olsun ister merkezi hükümetin yaptığı yatırımlar olsun rant yaratıyor. O yatırımların civarındaki taşınmazlar değer kazanıyor. Yeni iş yerleri imkânları doğuyor. Dolayısıyla şehrin diğer yatırım yapılamayan kesimlerine rantın da kaydırılması için belediyeler gayret ediyor. Şimdi bu olay da aslında bir rant kavgasıdır. Çünkü inşaatlarla, yatırımlarla her şey çok güzel de, doğal yatırımın kentlerin gelişememiş kısımlarına ve oradaki mülk sahiplerine imkân sağlaması lazım. Her yerde bu böyle olur. Bu olaydan sonra başta Genel Başkanımız olmak üzere, Başbakanımız, Bakanlar dahi geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Bu olaydan çıkarttığımız ders, bu doğal ranttan kanunsuz bir şekilde yararlanmak isteyenler var. Bu olay da aslında temelinde böyle bir arzu ile şehirlerde baş gösteren rant çeteleşmesi, rant için mafya bozuntuluğunun bir örneğidir” dedi.
 
EL BİRLİĞİYLE
El birliği ile şehirlerdeki bu çeteleşmelerin, rant kavgalarının önüne geçilmesi gerektiğini belirten Büyükerşen, “Bu kişiler tayfası Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağırlaştırılmış hapse mahkum edilmişler. Gazetelerin arşiv yazılarından öğrendik. Nasıl salınmış, nasıl çıkmış tabi bilemiyoruz. Onu daha sonra öğreneceğiz. Bu ve bunların bana yaptıkları saldırının hiç önemi yok. Önemli olan hepimizin el birliğiyle hangi partiden olursa olsun, iktidar ya da muhalefet olsun, halkımız olsun el birliğiyle şehirlerde bu tür çeteleşmelere, mafyalaşmaların önüne geçmek için tabloya bakmak lazım. Bunların nereden beslendiğini görmek lazım. Kanunlarda bir takım boşluklar var. Devlet Demiryolları’nın bize müracaatıyla oranın temizliği, bakımı için de bir gelir kaynağı oluşturmak amacıyla 100 metrelik mesafelerde 5 tane 20 metrekarelik büfeler yaptılar betondan. O büfeleri kiraya veriyor. Kiraya verince o dünkü saldırının muhatabı olan, daha doğrusu beni muhatap alanlar ve efradı, ayda 30 bin liraya Devlet Demiryolları’ndan kiralıyor. Eskişehir’in ikinci alt kiracıya 60 bin liraya yakın bir paraya kiraya veriyor. Görüyorsunuz rantlar aradan nasıl çıkarılıyor. Orayı hepiniz gördünüz kilometrelerce masa, sandalye, hatta görmeyenler için yapılan değnekle takip edilen yol izlerinin üstüne dahi masa ve sandalyeler yığılmak suretiyle açık kahvehaneler, hangar gibi çadırlar, şimdi buraya gelirken gördüm söküyorlar. Sandalyeleri filan da apar topar topluyorlar. Kanunsuzluğun farkındalar veya toplattırılıyorlar” diye konuştu.
 
TEPEBAŞI RUHSATI İPTAL ETTİ
Tepebaşı Belediyesi’nin ruhsatı iptal ettiğini de söyleyen Büyükerşen, “Bu olayda büfe diye aldıkları ruhsatın da iptal edilmesini sağlayan Ahmet Ataç kardeşime teşekkür ediyorum. 15 gün süreyle tahliye süresi vermişti ama bugün gördük ki bizim yediğimiz bir yumruk ile ve bir tehditle apar topar kaldırılıyor. Ne yapalım Türkiye burası, oluyor böyle şeyler ama ben sizlere güveniyorum. ‘Korumasız neden geziyorsun’ diyorlar, beni Eskişehirliler korur diyorum 18 senedir. Nitekim dün de öyle oldu. Hepinize çok teşekkür ediyorum, gözlerinizden öpüyorum” şeklinde konuştu.
 
OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ
Büyükerşen’in ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Eskişehir’imiz bir kültür kenti, Eskişehir’imiz bizim ülkemizin gözbebeği ve ilklerin yaşandığı kent. Çocukların parklarda rahatça oynayabildiği, gençlerimizin gezebildiği bir üniversite kenti Eskişehir’imiz ve hiç kimse Eskişehir’imizin huzurunu bozmaya çalışmasın. Buna gücü yetmez, çünkü Eskişehirliler buna izin vermez. Olayı kınıyoruz, suçluların da bir an önce cezalandırılmasının takipçisiyiz” dedi.
 
ORTAK YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDECEK
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da olayın yaşandığı yerin kendi bölgeleri olduğunu söyleyerek, “Peşimizde olduğunuz sürece biz bu doğru işlere devam edeceğiz. Ben tabi hocama büyük geçmiş olsun diyorum. Dün baya bir sıkıntılı günümüzdü ama Allah’a çok şükür bugün neşemiz yerinde. Hep beraber olduk ve bundan sonra bu ortak yürüyüşümüz devam edecek” ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE HOCA’YA SAHİP ÇIKTI
Odunpazarı Belediye Bakanı Kazım Kurt ise, Türkiye’nin Büyükerşen’e sahip çıktığını kaydederek, “Adaletin olduğu yerde kaos olmaz. Bir yerde kaos varsa, kargaşa varsa adalet yoktur. Eskişehir’de kaos olmaz, hiç kimse kendi infazını kendi yapmaya kalkmamalı. Hepimiz hocaya sahip çıkmalıyız, hepimiz adalete sahip çıkmalıyız. Türkiye dün Yılmaz Büyükerşen’e sahip çıktı. Sürekli de çıkacaktır, buna inanıyorum” dedi. MELTEM KARAKAŞ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi