CİNAYET AKLANMAZ!

Videoyu Aç CİNAYET AKLANMAZ!
A
a

CHP İl Kadın Kolları, Kırıkkale’de eski eşi tarafından vahşice katledilen Emine Bulut’un ardından tekrar gündeme gelen kadın cinayetleri ile ilgili açıklama yaptı. İl Kadın Kolları Başkanı Aysun Doğramacı, “Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz” dedi.


CHP Kadın Kolları, geçen gün Kırıkkale’de vahşice katledilen Emine Bulut için eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. CHP il binasında bir araya gelen kadınlar, ellerine aldıkları pankartlarla kadın cinayetlerine tepki gösterdi.
CİNAYET AKLANMAZ
Konuyla ilgili açıklama yapan İl Kadın Kolları Başkanı Aysun Doğramacı, “Ölmek istemiyorum diyen bir anne… Anne lütfen ölme diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk… Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örneklerle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor. Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor. Çünkü bu ülkede adalet de erkek. Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hakim karşısında jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar. Boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, kadınları korumayı haklarına saldıranlar bu cinayete ortaktır” ifadelerini kullandı.
ÇARPIK ZİHNİYETE DUR DİYELİM
CHP PM Üyesi Gaye Usluer, geçen gün yaşanan cinayetin ilk olmadığını ancak son da olmayacağını belirterek şu ifadelere yer verdi: “Dün ilk değildi eğer bu zihniyet devam ederse son olmayacak. 2019 yılının ilk 6 ayında 214 kadın cinayete kurban gitti. 1 yıl öncesine baktığımızda 440 kadın cinayetten yaşamını kaybetti. Bugün Türkiye toplumsal cinsiyet eşitliğinde 140 ülke arasında 130’uncu. İktidar temsilcileri dün açıklama yapıyorlar. Diyorlar ki kadın cinayetleri siyaset üstüdür. Tam da bu. Kadın cinayetleri bugün Türkiye’de siyasete ilişkindir. Türkiye’de yürütülmekte olan, dindar nesil yetiştirelim diyen zihniyetin, kadını meta olarak gören, kadın mıdır kız mıdır bilmem diyen zihniyetin, başörtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Ya satılıktır ya da kiralık diyen zihniyetin sorunudur. Aslında başörtülü kadın da başörtüsüz de ölüyor. Esas olan kadına meta olarak bakan zihniyetin çarpıklığı. Eğer TBMM’de nafaka indirimi söz konusu ise, İstanbul Anlaşmasından taraf olmaktan çıkmaya çalışıyorsak, karısını öldüren erkelere takım elbise giyen erkeklere iyi hal indirimi yapıyorsak konu tam da siyasetin göbeğindedir. Siyaset kendini düzeltmezse kadın cinayetlerini önleyemeyiz. Buradan aslında çağrımız bu ülkede yaşayan tüm kadınlar. Ama öncelikle hangi partiden olursa olsun siyasetin içinde TBMM’deki bütün kadınlara çağrımız. Bırakın hangi partide siyaset yaptığınızı, bırakın günlük ah vahları, bırakın vicdan söylemlerini, gelin TBMM’de bu çarpık zihniyete hep birlikte dur diyelim. Sözümüz bu ülkede yaşan tüm kadınlara, kız çocuklarına gelin kol kola verelim.”
KADININ HİÇBİR HAKKI YOK
CHP Milletvekili Jale Nur Süllü ise sürekli erkeklerin suçlandığını kaydederek “Biz böyle toplanıyoruz, toplanıyoruz hep aynı şeylerden söz ediyoruz. Ne diyoruz? Kadına karşı uygulanan istismar, şiddet, suiistimaller… Neden konuşuyoruz. Kadın ve erkek olarak farklı cinsiyetlerin temsilciyiz. Toplumsal yaşamla birlikte oluşuyor roller. Peki, bu toplumsal yaşamdaki roller nasıl oluşuyor? Biz hep erkekleri suçluyoruz. Oysaki biz kadınlara düşen çok fazla görev var. Özellikle çocuklarımızı yetiştirirken cinsiyet rollerinden ayrıştırmış şekilde yetiştirmeliyiz. Her türlü şiddet kalıbından uzak yetiştirmemiz gerekiyor. ben sürekli erkekleri suçlamak ya da yasal düzenlemelerle çözüm aramak yerine öncelikle kadınların aynayı kendilerine çevirip yapacakları çok şey olduğunu düşünüyorum. Siyasi iktidarların da bakış açısı önemli. Maalesef 17 yıldır bu ülkenin yönetiminde olanlar ve bu ülkeyi yönetemeyenler ne yazık ki toplumsal cinsiyet rollerini de yönetemediler. Bugün kadın evinde oturması gereken çocuklarıyla uğraşması gereken aile içinde iyi bir eş iyi bir anne tanımlamasıyla ele alınıyor. Bakın yıllardır söyleniyor. Bir kadın bakanlığı bile yok. Bugün ülkemizde kadının hiçbir hakkı yok. Yasalar ne derse desin. Önemli olan uygulamalar. Dayanışmamız çok önemli” diye konuştu. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi