DÜNYADA SES GETİRDİ

Videoyu Aç DÜNYADA SES GETİRDİ
A
a

Bir dizi ziyaret için Eskişehir’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TÜLOMSAŞ’ta işçilerle buluştu. TÜLOMSAŞ’ta üretilen ilk yerli ve milli lokomotifi inceleyen Çavuşoğlu, “En son gerçekleştirilen hibrit lokomotif üretimi dünyada ses getirdi. Tüm çalışanlarımızla gurur duyuyoruz” dedi.

ESKİŞEHİR HAYRANIYIM
Kentte bir otelde iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, programda yaptığı konuşmada önemli konulara değindi. Milletin yönetim sistemi konusunda kararı verdiğini dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Milliyetçi Hareket Partisi ile beraber Cumhur İttifakı'nı kurduk. Cumhur İttifakı bu anayasa değişikliği için önemliydi, tarihi bir değişiklikti. Şimdi karşı çıkanlar bile bu sistemin faydasını Türkiye için görmeye başladı. Sistem oturduğu zaman inşallah çok daha faydasını göreceğiz. Çok güzel bir şey başardık ülke için. Çocukluğumdan beri nasıl Eskişehir hayranıysam, Başkanlık Sistemi’ni savunurdum ben. Yani Türkiye'nin yapısına uygun olan bir sistem. Cumhur İttifakı ile beraber Cumhurbaşkanımızı, Recep Tayyip Erdoğan'ı iş başına getirdik. Şimdi yerel seçimde de bu ittifakı sürdürüyoruz.”
GURUR DUYUYORUZ
STK’larla buluşmasının ardından Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ'de (TÜLOMSAŞ) işçilerle bir araya gelen Çavuşoğlu, TÜLOMSAŞ'taki çalışmaları takdir ederek izlediğini belirterek, lokomotif konusunda katedilen mesafenin takdire şayan olduğunu söyledi. TÜLOMSAŞ'ın ürettiği lokomotiflerin dünya tarafından bilindiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “En son gerçekleştirilen hibrit lokomotif üretimi dünyada ses getirdi. Tüm çalışanlarımızla gurur duyuyoruz. Tüm Türkiye'de, tüm şehirlerimize hızlı treni getirmek için yoğun çalışıyoruz. Edirne'den Kars'a Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin, tabii İzmir, Antalya, Konya, Adana, Diyarbakır, Samsun, Trabzon ayakları da var. Tüm Türkiye'yi dolaşacak bir hızlı tren ağıdır. Yaklaşık 40 milyar dolarlık bir projeden bahsediyorum. Bugün artık, Türkiye’nin vizyonu sınırlarımızı aşmıştır. Bakü-Tiflis-Kars demir yolunu açtık. Şimdi hedefimiz Tarihi İpek Yolu’nu demir yolu olarak canlandırmaktır. Kuşak ve Yol Projesi ile Ortak Koridor Projesi'ni entegre etmek için Çin'le de ortak komisyon kuruyoruz. Türkiye en önemli aktör olacaktır.”
LOKOMOTİFİ İNCELEDİ
Çavuşoğlu, şimdi Türkiye’nin yeni bir hedefinin olduğuna değinerek, “İslam İşbirliği Teşkilatı ile beraber, zirve başkanlığını Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan yürütüyor. İslam Kalkınma Bankası dahil, Eximbank dahil birlikte bir çalışmamız var. Tüm İslam dünyasının ihtiyaçlarını da TÜLOMSAŞ karşılayacaktır” ifadelerini kullandı. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra beraberindeki Vali Özdemir Çakacak, AK Parti  milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan ve Emine Nur Günay, Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Sakallı ile TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık AŞ ve ASELSAN iş birliğiyle Eskişehir’de üretilen hibrit lokomotifi inceleyip, TÜLOMSAŞ Genel Müdür Hayri Avcı’dan bilgi aldı.
DİK DURUYORUZ
Çavuşoğlu, daha sonra Anadolu Üniversitesi (AÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Kalkınma ve insani yardımlarla dünyadaki mazlum milletlere ulaşılması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle dedi: “Bütün değerlendirmelerle oluşturduğumuz dış politikaya ‘girişimci ve insani dış politika’ diyoruz. Girişimci ve insani dış politikamız Türk milletinin girişimciliğinin ve vicdanının yansımadır. Bu politikamızda ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi, diplomasi, müzakere, diyalog, samimiyet, gayret ve uzlaşı kültürü var ama dik duruş da var. Kriz yönetimini çok iyi başarmamız lazım. Bugün yanı başımızdaki krizlere biz çözüm bulmazsak, başka ülkeler kendi gündemlerini empoze ederler. İnsanlarımızın önündeki engelleri, vizeleri kaldırmamız lazım. Bir statü elde etmemiz lazım.”
BİZİM GÖREVİMİZ
Bakan Çavuşoğlu, terörle mücadeleye öncelik verildiğini de vurguladı. Türkiye'deki terör örgütlerinin yurt dışında uzantılarının da olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Yanı başımızda Suriye'de de var, Almanya'da da var, ABD'de de var. FETÖ'sü var, PKK'sı var, DHKP-C'si var, PYD'si, YPG'si var. Ne kadar terör örgütü varsa Türkiye'ye düşman, bugün zillet ittifakının içindeki terör örgütlerinin hepsinin yurt dışında uzantıları da var. Bunlarla mücadele etmek, onların aktivitelerini sonlandırmak ve de onların orada yakalanıp Türkiye'ye getirilmesini sağlamak bizlerin de görevidir. Biz onlarla mücadele etmezsek onlar Türkiye'ye saldırmaya devam eder” değerlendirmesinde bulundu. Dışişleri Bakanlığını güçlendirdiklerini anlatan Çavuşoğlu, “FETÖ'den arıttıktan sonra Bakanlığımız daha dinamik ve etkin olmaya başladı” dedi.
MÜZEYİ DE GEZDİ
Çavuşoğlu, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı. Üniversitedeki programın ardından tarihi Odunpazarı bölgesinde esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet eden Çavuşoğlu, temeli geçen yıl şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Odunpazarı Modern Müze inşaatında incelemelerde bulundu. AA-İHA
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi