Eğitim 16 yıllık enkaz altında

Videoyu Aç Eğitim 16 yıllık enkaz altında
A
a

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Utku Çakırözer ile Jale Nur Süllü eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Çakırözer, eğitimin 16 yıllık enkaz altında olduğunu söyledi.

2018-2019 eğitim öğretim yılına 16 yıllık enkaz altında girildiğine dikkat çeken Çakırözer, şunları söyledi: “LGS ile birlikte birçok evladımız evine en yakın okula yerleşemezken, birçoğu istemediği okula yerleşmek zorunda kaldı. Aynı şekilde YKS’de ortaya çıkan sonuçlar ortaöğretimdeki çöküşün en önemli aynası oldu. Eğitim müfredatına yönelik bilim dışı müdahaleler arttıkça, her Milli Eğitim Bakanı değiştiğinde sınav sistemi ve eğitim sistemi değişirse OECD’ye üye ülkeler sıralamasında ki sonunculuğumuz hiçbir zaman değişmez. Kamusal, parasız, bilimsel, laik ve karma eğitim hakkından çocuklarımız eşit şekilde yararlanmalıdır.” Son 16 yılda eğitimde yatırım bütçesinin yarı yarıya azaldığına dikkat çeken Çakırözer, “MEB bütçesinden 2 milyar kesintiye gidildi. Şimdi okullarda öğretmenler boya, badana yapıyor, yasal olmadığı halde öğrencilerden para alınıyor. Öğrenci ve öğretmenleri geleceksiz bırakılıyor. Yapılması gereken kesinti değil bütçenin en az iki kat arttırılması ve okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılmasıdır” diye konuştu.
SORUNLAR DERİNLEŞİYOR
CHP Milletvekili Jale Nur Süllü de, “Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyon eğitimci, 2018-2019 öğretim yılına AK Parti anlayışının defalarca değiştirdiği sistem içinde çözülemeyen pek çok sorun ile başlarken, yaşanan ekonomik kriz, bu sorunları daha da derinleştiriyor. Kötü yönetilen ekonominin faturası da eğitimin mevcut sorunlarını yaşayan eğitimci, veli ve öğrencilere; yine vatandaşa kesiliyor. İktidarın, eğitimi kendi ideolojik amaçları doğrultusunda şekillendirme isteği ile bilimsellikten uzak,  sanatı dışlayan müfredat düzenlemeleri, değişen sınav sistemleri, karma eğitime son verme çabaları, cinsiyetçi söylemler çeşitli dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, bilimsel düşünen ve üreten geçlerin yetişmesi önünde engel olarak sorun teşkil ediyor. Bu sorunlar, okulların ve öğrencilerinin sınav başarısızlıklarına yol açmaktan daha da önemlisi, sorgulamaktan, toplumsal yaşamdan uzak,   üretmeye değil, tüketmeye odaklı ve geleceğe güvenle bakamayan nesiller yetişmesine yol açıyor” ifadelerini kullandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi