EĞİTİM DİRENİŞİ

Videoyu Aç EĞİTİM DİRENİŞİ
A
a

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği-Eskişehir Aydınlanma Buluşması, gerçekleştirilen yemekle devam etti. Yemeğe konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendilerine çeşitli engeller çıkararak okullara sokmadığını söyledi.


Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği-Eskişehir Aydınlanma Buluşması kapsamında gerçekleştirilen yemeğe katıldı. Çankaya Mahallesinde bulunan bir düğün salonunda düzenlenen yemekte konuşan Başkan Kurt, ünlü yazar ve şair Ataol Behramoğlu’nun kitaplarını Odunpazarı Belediyesi’ne bağışladığını açıkladı. Başkan Kurt, Behramoğlu adına kütüphane açacaklarını söyledi.
REKABETE DÖNDÜ
Başkan Kurt, Odunpazarı Bölgesi’nde oluşturdukları 11 halk merkezinde ve 19 kütüphanede köy enstitülülerinin yazdığı kitapları herkese okutma imkanı sunduklarını söyledi. Halk merkezlerinde halk eğitimini canlı tutmaya çalıştıklarını anlatan Başkan Kazım Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Çağdaş bir Avrupa kenti gibi olmasına rağmen hala okuma yazma bilmeyen insanlar var. Eskişehir’de eğitimci dostlarımız bize oralarda bedelsiz okuma yazma kursları veriyor. Çok büyük, çağdaş, imkansız denen kurslarımızın yanında okuma yazma kurslarımız da var. Ama bunları yaparken Milli Eğitim Bakanlığı’nın hiçbir imkanından yararlanamıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü, hiçbir okula belediyelerimizi sokmuyor. Yol, asfalt yapmaya, temizlik yapmaya bile izin vermiyor. Sonra da öğrencilerin velilerinden bunların parasını toplayıp, yandaşlara peşkeş çekiyorlar. Biz, bu anlayışı hiçbir zaman kabul etmedik; bundan sonra da kabul etmeyiz. Halk Eğitim Merkezi belediyemizle eğitici protokolleri imzalamıyor. Bu kurslardaki eğiticilerin masraflarını biz karşılıyoruz. Halk eğitimin yaptığı kurslara iki bin küsur kişi katılırken Odunpazarı Belediyesi’nin açtığı kurslara 12-13 bin kişi katılıyor. Bu iş rekabet haline geldi. Şimdi Halk Eğitim kurslara katılanlara 20 Türk Lirası da yevmiye vermeye başladı. Ona rağmen Eskişehirliler belediyelerin kurslarını tercih ediyor. Çünkü bakış açısı, duruş ve değerlendirme böyle bir tercihi sağlıyor. Bununda özü, temeli demokratik, katılımcı eğitim. Biz bu yolda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bize, bu mücadelede hepinizin daha çok destek olmasını bekliyoruz. Daha çok yardım istiyoruz. Umarım, önümüzdeki yerel seçimde Eskişehir’deki bu 5 belediyeyi 10 belediyeye çıkarmak bizim hedefimiz. Bunu da sağladığımız zaman, Büyükşehir Meclisini de rahatlatacağız. Çağdaş kent uygulamalarına devam edeceğiz.”
BEHRAMOĞLU KİTAPLARINI BAĞIŞLADI
Köy enstitülerinin sanatı ve kültürü ön plana çıkarıldığını hatırlatan Başkan Kurt, Odunpazarı’nda kendilerinin de bunu gerçekleştirdiğini belirtti. Başkan Kazım Kurt, “Farklı mahallelerde 19 kütüphanemiz var, bu kütüphanelerde 200 bin civarında kitabımız var. Eskişehirliler okuyor; gençler, çocuklar okuyor. Dolayısıyla kütüphanelerimizi geliştiriyoruz. Yakın zamanda Ataol Behramoğlu bütün kitaplarını bize bağışladı. Geçen ay belediye meclisimizden kararımızı çıkardık, şimdi onun adına merkezi bir yerde kütüphane açıyoruz. Ataol Bey’de bundan sonra ayda 1 ya da 2 gün Eskişehir’de olacak” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi