EĞİTİMDE YÜZDE 10 KAOSU!

Okunma: 394
Videoyu Aç EĞİTİMDE YÜZDE 10 KAOSU!
A
a

TEOG Sınavı’nın yerine uygulanacak sistem yüzünden kentimizin en gözde eğitim kurumları Fatih, Kılıçoğlu, Muzaffer Çil, Ahmet Kanatlı, Salih Zeki, 19 Mayıs ve Orhan Oğuz Anadolu Liseleri niteliksiz okul olacak. İlimiz ve Türkiye’de tam anlamıyla ‘Yüzde 10 kaosu’ yaşanacak.

LİSE EĞİTİM GÖÇÜ
İlimizde 9900 ortaokul son sınıf öğrencisi var. Belirlenen 10 nitelikli okulda bu sayının yüzde 10’u (990) kadar kontenjan açılacak. Bu okullara sadece Eskişehir’de okuyanlar girmeyecek. Türkiye ‘lise eğitim göçü’ ile tanışacak.TEOG’da herkes aldığı puana göre okullara yerleşiyordu. Kayıt döneminde niteliksiz yapılan gözde okulların müdürlerir telefonları hiç susmayacak. Eğitimde ‘Hamili kart yakınımdır’ dönemi yine başlayacak.

BÜYÜK ADALETSİZLİK
Üniversiteye yerleştirmede nitelikli ilan edilen ETİ Sosyal Bilimler Lisesi, Fahri Keskin Fen, Beylikova Fen, Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler, Süleyman Çakır Anadolu Kız, Uluslararası Cevat Ülger Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin çok önünde yer alan Fatih, Kılıçoğlu, Muzaffer Çil, Ahmet Kanatlı, Salih Zeki, 19 Mayıs, Orhan Oğuz Anadolu Liselerinin niteliksiz okul yapılması ‘büyük bir adaletsizlik’ olarak nitelendirildi.
 
AK PARTİ ZARAR GÖRÜR
Kentte niteliksiz ilan edilen en gözde okullar CHP’li seçmenlerin ağırlıklı olduğu mahallelerde. Bu yeni uygulamadan en büyük zararı AK Parti’ye oy veren seçmenler görecek. AK Parti’nin ‘oy deposu’ olan  Emek, 71 Evler ve Çamlıca’da gözde liseler yok. En gözde okullar olan Fatih, Kılıçoğlu, Salih Zeki Anadolu Liseleri CHP’nin oy deposu olan Yenikent ve Gültepe Mahallelerinde.

İŞTE NİTELİKLİ OKULLAR

1. Fatih Fen Lisesi
2. Ş.Mehmet Şengül Fen Lis.
3.Sabiha Gökçen Mes.Tek.And. Lisesi
4. Sivrihisar F. Keskin Fen Lis.
5.Beylikova Fen Lisesi
6.ETİ Sosyal Bilimler Lisesi
7.C. Mümtaz Sos. Bilm. Lisesi
8. Eskişehir Anadolu Lisesi
9. S.Çakır Anadolu Kız Lisesi
10. U. C.Ülgen İ-Hatip And. Lis.

HABERİN DEVAMI AYHAN AYDINER'İN KÖŞESİNDE
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi