23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Erdoğan: YPG maymuncuk gibi

Videoyu Aç Erdoğan: YPG maymuncuk gibi
A
a

Önceki gün gerçekleştirdiği Vatikan ve Roma ziyaretinde gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve İran'ın YPG'yle işbirliğine gidebileceği yönündeki iddialar için "YPG maymuncuk gibidir, nerede ne yapacakları belli olmaz" dedi.

''YPG maymuncuk gibidir, nerede ne yapacakları belli olmaz."

Bu sözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait. İtalya ziyaretinde gazetecilerle bir araya gelen Erdoğan, Rusya ve İran'ın YPG ile işbirliğine gidebileceği yönündeki iddiaları değerlendirdi. 

Erdoğan, "YPG bir maymuncuk gibidir, nerede ne yapacakları belli olmaz. Bunu herkes kullanabilir. YPG bir terör örgütüdür. Rusya’nın ya da İran’ın dediğiniz türden bir hareket tarzı benimseyeceklerine ihtimal vermek istemiyorum'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı'nın gündeminde ABD'nin Menbiç tutumu da vardı. Obama'nın Menbiç konusunda Türkiye'ye yalan söylediğini belirten Erdoğan, Trump yönetiminin de aynı yolu izlediğini ifade etti.

Erdoğan, ''Trump bize, 'Onlar orada kalmayacaklar, kalamazlar, Fırat’ın doğusuna gidecekler’ demişti. Münbiç’in gerçek sahibinin Araplar olduğunu kabul etmişti ama söylenilenler halen hayata geçirilmedi" diye konuştu.

Menbiç'te yerel halkın ayaklanmaya başladığını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Menbiç er ya da geç gerçek sahiplerini bulacaktır" ifadesini kullandı.

Erdoğan'a Vatikan'da Papa ile yaptığı görüşme de soruldu. Cumhurbaşkanı, "Papa’ya göre de şehrin statüsünün korunması gerekiyor. O da ABD’nin attığı adımın yanlış olduğunu söylüyor. Kendisine, 'Kudüs’ün statüsünün muhafaza edilmesi için beraberce çalışmalıyız. Katolik dünyasına bu doğrultuda sizin vereceğiniz mesajlar önemli’ dedim'' şeklinde konuştu.

Papa'ya 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye'nin hassasiyetlerini hatırlattığını da belirten Erdoğan, konunun siyasetçilere bırakılması ve siyasi malzeme yapılmaması gerektiğini aktardığını söyledi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi