ESKİŞEHİR AKILDA KALACAK

Videoyu Aç ESKİŞEHİR AKILDA KALACAK
A
a

ETO TÜYAP Fuar Merkezi ve Vehbi Koç Kongre Merkezi açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Fuar ve kongre turizmi denildiğinde artık akla Eskişehir’in gelmesini istiyoruz” dedi.

Eskişehir Ticaret Odası TÜYAP Fuar Merkezi ve Vehbi Koç Kongre Merkezi düzenlenen törenle hizmete sunuldu. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Milletvekilleri Nabi Avcı, Emine Nur Günay, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ve birçok kişi katıldı.

ESKİŞEHİR KAZANACAK
Açılış konuşmasını yapan Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, 50 yıllık özlemi son buldurmanın sevincini yaşadığını söyledi. Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nin özel sektör ve devletin desteği ile inşa edildiğini kaydeden Güler, “Eskişehir Fuar Kongre Merkezi çatısı altında 5 bin metrekarelik 2 fuar bloğu ve 3 bin metrekarelik fuaye alanından oluşan Eskişehir Ticaret Odası-TÜYAP Fuar Merkezi’ni, 750 kişilik ana salon olmak üzere 5 farklı salonu ile toplamda bin kişiye hizmet verecek Vehbi Koç Kongre Merkezi’ni hizmete sunuyoruz. 2019 yılında düzenleyeceğimiz 10 fuarla Eskişehir ekonomisi yeni bir enstrüman daha kazanacak. Üstelik gelecek yıllarda düzenlenecek fuar sayısı da artacak. Düzenlenecek olan ulusal ve uluslararası kongrelerle Eskişehir ekonomisi daha da canlanacak. Tabii bunlar Eskişehir ekonomisinin gelecek vizyonuna katkı sağlayacak. Şehrimizin uluslararası bilinirliliği artacak, ticari ilişkileri ve iş birlikleri gelişecek. Eskişehir’deki otelden tutun da, restoranından taksicisine, reklamcılık sektöründen lojistik firmalarına kadar birçok sektör daha çok kazanacak” dedi.

YATIRIMDAN MEMNUNUZ
Törende konuşan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, büyük işlerin başarılması için büyük bir vizyona ihtiyaç duyulduğunu belirterek, ETO Başkanı Metin Güler’e şehre büyük bir yatırım kazandırdığı için teşekkür etti. Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nin gerçekleşmesi için destek veren BEBKA ve KOÇ Holding’e de teşekkür eden Alagöz, TÜYAP olarak şehre yatırım yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Törende Konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk ise, kitap fuarlarına ilginin giderek arttığını belirterek, Eskişehir’de 170’ten fazla yayınevi ve 200’den fazla yazar ile kapsamlı bir kitap fuarı düzenlemekten mutluluk duyduklarını söyledi.

KOÇ’TAN BÜYÜKERŞEN’E ÖVGÜ
Fuar ve kongre merkezine 6 milyon liralık sponsor desteği sunan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Eskişehir’in büyük bir değişim geçirdiğini, bu değişimin mimarı olarak da Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i gösterdi. Çakıroğlu, “Eskişehir pek çok alanda öncü olan, ilham veren nadide bir şehrimiz. Her yeni projeyle çıtayı daha yukarı taşıyor. Eskişehir büyük bir değişim geçirdi. Eskiden Eskişehirliler, İstanbul’a, Ankara’ya, Bursa’ya giderlerdi. Şimdi ise bu şehirlerin sakinleri Eskişehir’i ziyaret geliyorlar. Bu konuda Sayın Büyükerşen’i tebrik ediyoruz” dedi.

DÜNYA PAZARINA İHRAÇ
Koç’un Eskişehir’deki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Çakıroğlu: “Topluluğumuzun Eskişehir’deki faaliyetleri Koç Ticaret Anonim Şirketi’nin 5 Haziran 1946’da şube açmasıyla başlıyor. Bu şubeyle birlikte Eskişehir aynı zamanda Rahmetli Vehbi Bey’in Ankara dışına işlerini taşıdığı ilk şehir olma özelliği kazanıyor. 1974 yılında kurduğumuz Arçelik Buzdolabı Fabrikamız ve yanındaki kompresör fabrikamız yılık 4 milyon  adetlik kapasite ile Avrupa’nın en büyük buzdolabı fabrikası. Üretimimizin yüzde 60’ından fazlasını ihraç ediyoruz. 1986 yılında üretime başlayan Ford Otosan İnönü Fabrikamız yıllık 14 bin kamyon, 75 bin motor ve 140 bin aktarma organı kapasitesine sahip. Burada ürettiğimiz kamyonlar, transit minibüslerimizin içine koyduğumuz motorlar ve aktarma organları dünyanın pek çok pazarına ihraç ediliyor. Eskişehir’deki toplam çalışan sayımız 5 bin 300. Yan sanayimizi, tedarikçilerimizi, bayilerimizi ve  yetkili servisleri eklediğimiz zaman bu istihdam oranı artıyor” diye konuştu.

KÜLTÜR ŞÖLENİ
Törende konuşan Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir’in ticaret ve sanayi şehri olduğuna vurgu yaparak, açılışı gerçekleştirilen Eskişehir Fuar Kongre Merkezi ile şehrin kongre ve fuar alanında da ivme kazanacağını kaydetti. Açılışı gerçekleştirilen kitap fuarı boyunca şehirde kültür şöleninin yaşanacağını belirten Vali Çakacak, Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nin şehre kazandırılmasına katkı sağlayan Eskişehir Ticaret Odası başta olmak üzere BEBKA ve KOÇ Holding’e teşekkür etti.

KAMU ÖZEL İŞ BİRLİĞİ
Fuar ve kongre merkezinin kamu özel iş birliğinin en güzel örneklerinden olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu süreçte şehrimize birçok kalıcı eser bıraktık. Tarihi eserlerin restore edilmesinden gençlik merkezlerine, parklardan bilim kültür sanat merkezlerine kadar pek çok nitelikli hizmeti ve eseri Eskişehir’e kazandırdık. Şimdi Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği Eskişehir’i 2019 Türk Dünyası Eğitim Başkenti ilan etti. Bu merkez Eskişehir ekonomisine hizmet sektörü başta olmak üzere önemli katkılar sağlayacak. Burası kamu, özel sektör iş birliğinin somut bir örneği. Ben inanıyorum ki bugün sadece bir binanın açılışını yapmıyoruz. Eskişehir’i önümüzdeki dönemlerde farklı bir cazibe merkezi haline getirerek markalaşmasına katkıda bulunacak önemli bir adımı atıyoruz” dedi.

SİZLER ŞAHİTSİNİZ
Fuar ve kongre turizmi dendiğinde akla Eskişehir’in gelmesini istediklerini kaydeden Bakan Varank, “Bu merkezde büyük başarılara imza atılacağına inanıyorum. Hem ekonomik hem sosyal faydalar sağlayacak bu merkez ilimizin rekabetçi gücünü daha da artıracak. Bu noktada bir şeyi özellikle vurgulamak istiyorum. Son 16 yılda Eskişehir’e 21 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Bu hizmetlerin en büyük şahitleri siz Eskişehirlilersiniz. Ben bu program için sabah 08.40’ta Ankara’dan yüksek hızlı trene bindim. Programdan sonra tekrar trene binerek Ankara’daki başka bir programa yetişeceğim. CHP Milletvekilimiz Utku Çakırözer ile beraber geldik. Kendisine de sordum kendisi de bu trenin ne kadar faydalı olduğunu, Eskişehir’e katkılarını takdir etti. Ben de kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DÖNÜŞTÜRDÜK
Değişim ve dönüşümü Eskişehir’in kendi dönemlerinde yaşadıklarını vurgulayan Bakan Varank, “Şehri İstanbul, Ankara ve Konya ile bağlayan hızlı trenle Eskişehir’i adeta çekim merkezi haline getirdik. Ulaştırmanın yanında sağlıkta, eğitimde, tarımda, sanayide birçok değişim ve dönüşümü Eskişehir bizim zamanımızda yaşadı. İlimiz yatırım teşviklerinden etkin bir şekilde faydalandı. Farklı sektörlerde düzenlenen 466 teşvik belgesiyle 9.3 milyar liralık sabit sermaye yatırımını destekledi. Yine bu yatırımlar sayesinde 15 bin 163 kişiye yeni iş imkânları oluşturduk. Eskişehir teknoloji geliştirme bölgesinde bugün 125 firma faaliyet gösteriyor. Bakanlığımız bu bölgeye 13.5 milyon liralık ödeme yaptı. Geldiğimiz noktada 320 milyon dolarlık ihracat yapan bir teknoparktan bahsedebiliyoruz” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından ETO Başkanı Metin Güler, Bakan Mustafa Varank’a hediye takdim etti ve sonrasında fuarın açılış kurdelesi kesildi.

STANTLARI GEZDİLER
Açılışın ardından Bakan Mustafa Varank, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, milletvekilleri ve diğer protokol üyeleri kitap fuarındaki stantları gezdi. Bakan Varank stantları gezerken hem yayınevi çalışanlarıyla sohbet edip kitap satın aldı hem de vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. Eline aldığı kitapları tek tek inceleyen Bakan Varank’a AK Parti Milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay da eşlik etti.

DUYGULU KARŞILAŞMA
Büyükşehir Beledi Başkanı Yılmaz Büyükerşen de CHP Milletvekili Utku Çakırözer ile birlikte kitap stantlarını gezdi. Kitap stantlarında Damla Günay Demirel ile karşılaşan Büyükerşen, duygulu anlar yaşadı. 18 yıl önce kanser hastalığına yakalanan ve Büyükerşen’in yardımıyla iyileşip, hayata yeniden tutunan Damla Günay Demirel, Büyükerşen’e sarılıp ağladı. ‘Günışığına Çıkan Gizli Duygular’ isimli kitabını Büyükerşen’e armağan eden Demirel, Büyükerşen ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ
Stantları gezerken vatandaşlarla sohbet etmeyi de ihmal etmeyen Büyükerşen’e özellikle gençlerin ilgisi yoğundu. Lise ve üniversite öğrencileriyle bol bol özçekim yapan Büyükerşen, kitap okumayı ihmal etmemeleri konusunda nasihatte bulundu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon
Doğa Sever 12 Aralık 2018 14:47

Darısı ; yıllardır bekleyen (Kızılinler gibi)projelerin başına!

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi