ESKİŞEHİR’DE BU HAFTA

Okunma: 2016
Videoyu Aç ESKİŞEHİR’DE BU HAFTA
A
a

Kültür ve sanat etkinlikleri ile ön planda olan Eskişehir’de bu ay dopdolu bir etkinlik rehberi siz Eskişehirlileri bekliyor. Sinemadan tiyatroya, senfoni orkestrasından resitale aradığınız etkinlikler bu sayfada.

39 BASAMAK
Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2016-2017 repertuarı kapsamına aldığı ‘39 Basamak’ adlı yeni oyunu bu ay izleyicisi ile buluşuyor.
Şehir Tiyatroları, Ekim ayında başlayan yeni sezonunda, birbirinden renkli ve farklı yeni oyunlar sahneleyerek nitelikli repertuar politikasını başarıyla sonuçlandırdı. ‘39 Basamak’ yeni sezonun son projesi olarak Mayıs ayında perdelerini açıyor.  

Gerilim sinemasının efsane ismi Alfred Hitchcock tarafından sinemaya da uyarlanan, İskoç yazar John Buchan’ın aynı adlı romanından Patrick Barlow’un oyunlaştırdığı ‘39 Basamak’, gerilim ve mizah unsurlarının iç içe geçtiği, kara komedi türünün iyi örneklerinden biri. Mehmet Ergen’in Türkçe’mize kazandırdığı oyunun yönetmen koltuğunda genç yaşında birçok başarıya imza atmış olan Oğuz Utku Güneş oturuyor.Can sıkıntısını gidermek için tiyatroya giden bir adamın, kendisini bir anda heyecanlı, hareketli, çılgın ve bir o kadar da komik bir casusluk serüveninin ortasında bulmasını konu eden oyunda, Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçıları Gonca Yakut, Ali Eyidoğan, Hakkı Kuş ve Alp Sunaoğlu rol alıyorlar.Oyun, 17 Mayıs saat 20.00’deTepebaşı Sahnesi’nde.
------------------------------------------------
BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ
Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri’ni Genco Erkal 50 yıl sonra yeniden yorumluyor.
Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan bir Delinin Hatıra Defteri 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. Şimdiki yapım oyunun 50’nci yıl kutlaması olarak gündeme geliyor. Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak. Oyun 15 Mayıs saat:20.00’deBüyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı (Opera)’da.
KÜNYE:
Yazan: Nikolay Gogol
Türkçesi: Coşkun Tunçtan
Uyarlayan-Yöneten-Oynayan: Genco Erkal
Müzik: Mete Sakpınar
Sahne tasarımı: Duygu Sağıroğlu
Giysi: Özlem Kaya
----------------------------------------------------
AYRILIK

Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış’ın görkemli oyunculuğuyla ‘Ayrılık’ tiyatro oyunu, Eskişehirlilerle buluşuyor.
‘Ayrılık’, Behiç Ak’ın bir yıl önce ayrılmış bir çiftin bir yıl aradan sonra bir araya gelmesiyle giriştikleri evlilik ve ayrılık süreçlerinin ironik ve gülmeceyle yüklü bir sorgulaması...Prof.Dr. Semih Çelenk’in rejisiyle, ‘Ayrılık’ ikili hayata ilişkin, budalalıklarımıza, sevimliliklerimize ilişkin eğlenceli ve sıcak bir güldürü. Her anı birilerimizin hayatında yaşadığı anlarla örtüşüveriyor. Sahnedeki insan/insanlar bize bir anda çok tanıdık geliveriyor. Ama sonra biz bu hataları hiç yapmamışız, yapmazmışız gibi oluyor. Onların budalalıklarına, şaşkınlıklarına gülüyoruz.Sevinç Erbulak ve Fırat Tanış’ın görkemli oyunculuğuyla, oyun bir komedi fırtınasına dönüşüyor. Oyun, 16 Mayıs saat: 20.00’de Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde.
---------------------------------------------------------
SOKAK KEDİLERİ

Süpervizörlüğünü usta sanatçı Ayşen Gruda’nın yaptığı ‘Sokak Kedileri’ adlı oyun bu ayki etkinlikler arasında yer alıyor.
Reha Bilgen tarafından kaleme alınan Sokak Kedileri adlı oyunun yönetmenliğini Ömer Burak Ünal yaptı. Bir grup yaramaz sokak kedisinin hikayesinin anlatıldığı Sokak Kedileri adlı oyunda, dostluk, arkadaşlık ve iyilik mesajları veriliyor. Bol müzik ve danslı oyunda ayrıca sokak hayvanları için farkındalık yaratmak hedefleniyor. Sokak Kedileri oyunu 15Mayıs saat 11.00’de Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde.
-----------------------------------------------------
ARA Kİ BULASIN

Süpervizörlüğünü Ayşen Gruda’nın yaptığı Odunpazarı Belediye Tiyatrosu ile tiyatro severlerle bu ay da buluşuyor.
Usta tiyatro sanatçısı Ayşen Gruda’nın süpervizörlüğünü yaptığı Odunpazarı Belediye Tiyatrosu, sezona Eugene Labıche’nin ‘Ara ki Bulasın!’ adlı oyunu ile bu ay da seyircisinin karşısına çıkıyor. Elvan Gruda tarafından uyarlanan oyunun yönetmenliğini ise Yılmaz Gruda yaptı. Oyun 18 Mayıs saat 20.00’de Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.
---------------------------------------------------------
YALANCI ARANIYOR

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Dimirti Psathas’ın kaleme aldığı ‘Yalancı Aranıyor’ adlı oyunu bu ay da seyircisi ile buluşuyor.
Panayot Abacı’nın çevirisini yaptığı oyun, siyaset dünyasındakilerin, yalan söyleme sanatı ile kol kola hareket ettiğinde, ne denli gülünç durumlara düştüğünü gösteren, nefes kesen bir komedi… ‘Yalancı Aranıyor’13 Mayıs saat: 20.00’de, 14 Mayıs saat: 18.00’deBüyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı (Opera)’da.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi