ESKİŞEHİR’DE BU HAFTA

Okunma: 1891
Videoyu Aç ESKİŞEHİR’DE BU HAFTA
A
a

Kültür ve sanat etkinlikleri ile ön planda olan Eskişehir’de bu ay dopdolu bir etkinlik rehberi siz Eskişehirlileri bekliyor. Sinemadan tiyatroya, senfoni orkestrasından resitale aradığınız etkinlikler bu sayfada.


 
ANTİGONE
Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde eğitimlerine devam eden 3.Dönem Gençlik Sahnesi Kursiyerlerinin ilk kez 12’nci Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalinde sahneledikleri ‘Antigone’ bu hafta da izleyicileri ile buluşuyor.
Sophokles’in yazdığı “Antigone” adlı oyunu Şehir Tiyatroları sanatçısı ve Gençlik Sahnesi Koordinatörü Emre Basalak yönetti. Antik Yunan dönemi yazarlarından Sophokles’in en önemli tragedyalarından biri olan oyun, kral Oidipus’un kızı Antigone’nin, yaşadığı cesaret dolu öyküyü konu eden trajik efsaneyi anlatıyor. Kostüm tasarımını Tülay kale ve ışık tasarımını Soner Erdoğmuş’un gerçekleştirdiği oyunda Gençlik Sahnesi kursiyerleri, Ilgın Karahan, Zeynep Bestenur Yaralı, Ekin Yılmaz, Dilara Berktaş, Ebru Eker, Elmas Itır Özkan, Aylin Hacıbekiroğlu, Gülsüm Aydoğan, Merve Azgın, Damla Benuğur, Helin Elif Balcı, Sinan Aktezcan, Ulaş Canbulat, Fatih Öcalan, Ahmet Kutan Gökkaya, Ahmet Barut, Utku Kaya, Hıdırcan Yağız, Duygu Yakasız, Ferec Necef, Hilal Keleş rol alıyorlar. “Antigone” sezon sonuna kadar Şehir Tiyatroları sahnelerinde 4 temsil gerçekleştirecek. Oyun, 27-29-30 Mayıs ve 1 Haziran’da saat 20.00’de, 28 Mayıs’ta saat 18.00’de Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı (Opera)’da.

 
39 BASAMAK
Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2016-2017 repertuarı kapsamına aldığı ‘39 Basamak’ adlı oyunu bu hafta da izleyicisi ile buluşuyor.
Gerilim sinemasının efsane ismi Alfred Hitchcock tarafından sinemaya da uyarlanan, İskoç yazar John Buchan’ın aynı adlı romanından Patrick Barlow’un oyunlaştırdığı ‘39 Basamak’, gerilim ve mizah unsurlarının iç içe geçtiği, kara komedi türünün iyi örneklerinden biri. Mehmet Ergen’in Türkçemize kazandırdığı oyunun yönetmen koltuğunda genç yaşında birçok başarıya imza atmış olan Oğuz Utku Güneş oturuyor. Can sıkıntısını gidermek için tiyatroya giden bir adamın, kendisini bir anda heyecanlı, hareketli, çılgın ve bir o kadar da komik bir casusluk serüveninin ortasında bulmasını konu eden oyunda, Şehir Tiyatrosu’nun başarılı sanatçıları Gonca Yakut, Ali Eyidoğan, Hakkı Kuş ve Alp Sunaoğlu rol alıyorlar. Oyun, 30-31 Mayıs saat 20.00’de Tepebaşı Sahnesi’nde sahnelenecek.

 
PENCERE
Britanyalı yazar David Hare tarafından yazılan ve Haluk Bilginer tarafından çevrilen oyun atölyesi prodüksiyonu Pencere, Eskişehirlilerle buluşacak!
Orijinal adı Skylight olan ve The Hours (2002) ile The Reader'ın (2008) senaryolarıyla iki Oscar adaylığı bulunan David Hare'ın kaleminden çıkan oyun, farklı dünya görüşleri olan Tom ve Kyra’nın yıllar sonra bir gece buluşup geçmişi, hayatı ve birbirlerini sorgulamalarını anlatıyor. İlk gösterimini 1995 yılında Richard Eyre rejisiyle Cottesloe Theater'da yapan Skylight, Hare ve Eyre'in yanı sıra başrolde yer alan Michael Gambon ve Lia Williams Tony Ödülü aday gösterildi. 1996 yılında Yılın En İyi Oyunu dalında Laurence Olivier Ödülü kazanan oyun, 1997 yılından bu yana Tom rolünde Bill Nighy'nin oynadığı iki ayrı prodüksiyonla seyirci karşısına çıktı. 2014'te Wyndham's Theater'da başlayan ve Stephen Daldry'nin yönettiği yeni prodüksiyonda Kyra rolünde Carey Mulligan yer alıyordu. Oyunun bu versiyonu 7 Tony Ödülü'ne aday oldu.
7 Nisan 2016’da prömiyer yapan oyunda Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir rol alıyor. Birkan Uz'un rejisiyle sahnelenen oyunun sahne tasarımı Gamze Kuş, müzikleri Çağrı Beklen, ışık tasarımı ise Kemal Yiğitcan tarafından üstleniliyor. Oyun 29 Mayıs Saat 21.00’de Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Sarayında (Opera Binası).

 
GÜNEŞİN ZAPTI
Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları yeni oyunlarından biri olan Güneşin Zaptı ile bu hafta da seyircileri ile buluşuyor. 
Tasarımını Taldans’ın yaptığı, koreografi ve performansın Mustafa Kaplan ve Filiz Sızanlı’ya ait dans –performans gösterisi olan Güneşin Zaptı seyircileri ile buluşuyor. Güneşin Zaptı, 27 Mayıs saat 20.00’de, 28 Mayıs saat 18.00’de Tepebaşı Sahnesi’nde sahnelenecek.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi