Eskişehir deprem önerilerine kulak tıkıyor

Okunma: 276
Videoyu Aç Eskişehir deprem önerilerine kulak tıkıyor
A
a

Jeoloji Mühendisliği Eskişehir Şube Başkanı Ayday deprem ile ilgili tüm önerilere Eskişehir'deki sorumluların kulak tıkadığını ifade ederek, "Deprem zararını en aza indirmek imar kanunun rant yerine insan yaşamına önem vererek uygulanması gerekiyor" dedi.

Jeoloji Mühendisliği Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Can Ayday 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 18. yıldönümüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayday depremin üzerinden 18 yıl geçmesine karşın acısının hala yüreklerde olduğunu belirtti. Depremin doğal bir olay olduğunu ifade eden Ayday, "İnsanoğlu bu mücadeleden karlı çıkmasına karşın ülkemizde ne yazık ki bu mücadeleden deprem gibi doğal olaylar karlı çıkmaktadır" dedi.

"ÖNERİLERE KULAK TIKIYORLAR"
Depremin araştırılması konusunda bilim ışığı yerine hurafelerin ön plana çıktığını belirten Ayday, "İnsan yaşamını iyileştirme yerine rant ön plana çıkmaktadır" ifadelerini kullandı. 1999 depreminden bu yana Eskişehir ile ilgili gerekli uyarıları yaptıklarını ancak kulak tıkandığını aktaran Ayday şunları söyledi: "1999 depreminde Eskişehir'de zarar görmüş, can ve mal kaybı yaşanmıştır. Biz oda olarak gerekli uyarıları yapmamıza rağmen Eskişehir deprem ile ilgili tüm sorumluların önerilerimize kulak tıkadıklarını görüyoruz. Deprem zararını en aza indirmek için öncelikli yapmamız gereken jeolojik ve jeolojik etüt raporlarının jeoloji mühendislerince denetlenmesi, bu denetimde sorumlu olan belediyelerin jeoloji mühendisleri çalıştırmaları, imar kanunun rant yerine insan yaşamına önem vererek uygulanması gerektiğini vurguluyoruz." HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi