Festival başlıyor

Okunma: 270
Videoyu Aç Festival başlıyor
A
a

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ‘Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali’ Anemon Otel’de başladı. Vali Özdemir Çakacak, “Eskişehir’imiz animasyon sektörünün merkezi olma yolunda kararlı yürüyüşünü devam ettirmektedir” dedi.

Valiliğinin ev sahipliğinde, Türkiye’de çizgi film ve animasyon sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla Anemon Otel’de düzenlenen ve 2 gün sürecek festivalin açılışında konuşan Vali Özdemir Çakacak, “Ülkemizde sektörün 75 milyon dolarlık pazar hacmine ulaştığını düşünürsek daha kat edeceğimiz çok yolumuz var. Sektöre Eskişehir özelinde bakacak olursak kentimiz son derece önemli ve merkez konumundadır. İlimizin sahip olduğu konum, sosyolojik yapı ve uygun yatırım ortamı sayesinde ülkemizin animasyon merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğimizi gururla söyleyebiliriz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen BEBKA’nın animasyon sektörüne yaptığı desteğin önemli olduğunu vurguladı. Türkiye’nin daha önce yabancı çizgi filmleri satın aldığını anımsatan Büyükerşen, “Biz de yabancıların yaptığı ve çok para kazandıkları benzer çizgi filmleri üretmeliyiz. Üniversite de Çizgi Film bölümü uzunca bir süre ihmal edildi. Türkiye’ye büyük para getirecek ihracatını yapabilecekleri bir üretimi tarzıdır” dedi.
BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ise şunları söyledi: “BEBKA olarak temel amacımız kamu kesimi, üniversite ve özel sektör arasında ki koordinasyon ve işbirliğini sağlayarak bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmaktır. Bu etkinliklerle animasyon sektörüne bir adım daha ileriye taşımak ana hedefimizdir.” Konuşmaların ardından açılan stantları tek tek gezen Vali Özdemir Çakacak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen sanal gerçeklik gözlüklerini denemeyi de ihmal etmedi. MERVE ÇAKIR
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi