FİDANLIĞA KAYAÇ BAHÇESİ

Okunma: 856
Videoyu Aç FİDANLIĞA KAYAÇ BAHÇESİ
A
a

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman Fidanlığına yapılan Açık Hava Kayaç Bahçesi Projesi şekilleniyor. BahçedePamukkale traverteni,Erzurum obsidyeni, Eskişehir kalsedonu gibikaya kütleleri sergilenecek.

Orman Yüksek Mühendisi Dr. Nejat Çelik’in başlattığı proje daha tamamlanmadan ilgi görmeye başladı. Jeoparkın amacı; toprağın hammaddesi olan kayaçların tanıtılması, parçalanıp aşındığında hangi tür topraklara dönüşerek oluşan topraklarda hangi tür bitkilerin yetişme ortamına uygun olduğunun anlatılması olarak belirtildi. Yapılan açıklamada, “Zaman, mekan ve maliyet masrafını bir araya getirerek, ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerini oluşturan, başta toprak ve bitkilerin hammaddesi olan anakaya çeşitliliğini genç nesillere tanıtmak. Orman fidanlığının içindeki 5 dekarlık bir alanda kurulan jeoparkta 76 kaide bulunuyor. 22 orman bölge müdürlüğünden gönderilen 60 farklı kayaç ise bu kaidelerin üzerine (doğal bir heykel gibi) konulmuş durumda. Kalan parçalar geldiğinde proje tamamlanmış olacak. Pamukkale traverteninden Erzurum’un obsidyenine, Afyonkarahisar’ın mermerinden Eskişehir’in kalsedonuna kadar birçok maden ve kaya kütlesi sergilenecek. Objeler, magmatik kayaçlar, metamorfik kayaçlar ve tortul kayaçlar olmak üzere 3 ana bölümde sahaya yerleştirildi. Hava şartlarından ve yağıştan etkilenen kayaçların üzerinde yağmur barınakları olacak.
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel geçtiğimiz günlerde çalışmaları yerinde inceledi. Dr. Nejat Çelik’ten bir de brifing alan Genel Müdür Bekir Karacabey, Yapay Jeopark’ın ülkemizde bir boşluğu dolduracağını söyledi ve çalışmaların ilkbahara kadar tamamlanmasını istedi. Karacabey, her ilden bir kayaç olacak şekilde kaide sayısının 81’e çıkarılması talimatını da verdi. Jeoparkta objelerin arasında yürüyüş yolları bulunacak ve tanıtım levhaları konacak” denildi. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi