Fiyat artışları istikrarsızlıktan

Videoyu Aç Fiyat artışları istikrarsızlıktan
A
a

Vatandaşın pazardaki sebze meyvenin fiyat artışından şikâyetçi olmasının sebebiyle ilgili konuşan Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, “Bu sebzelerdeki fahiş fiyat artışları istikrarsız üretimden kaynaklanıyor” dedi.

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen, pazardaki sebze ve meyvelerin fiyat artışının sebebi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşın kendilerine de şikâyette bulunduğunu söyleyen Şen, “Sürdürülebilir tarım ve önümüzü görerek tarım yapabilmek isteriz. Öyle bir programımız yok. Yaptığımız girdilerimizi de bilmiyoruz, satış fiyatımızı da bilmeden iş yapıyoruz yıllardır. Tarımdaki ürettiğimiz her şey böyle. Bizde de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi en aşağı 10 yıllık tarım programı olması lazım ve sürdürülebilir bir plan dâhilinde yapmak lazım. İstikrarsız üretimler yapıyoruz. Bu sebzelerdeki fahiş fiyat artışları istikrarsız üretimden kaynaklanıyor. Satamadığın ürünlerin maliyeti çok ağır oluyor. Bundan üretici de tüketici de ciddi şekilde etkileniyor. İnsanlarımızın sağlıklı beslenebilmesi lazım bunun için de istikrarlı üretim yapmak lazım. Devlet tarımdan elini çekemez. Gıda stratejik bir üründür. Toprağını kirletemezsin. Başıboşluk olamaz. Dalgalanmalar bizim belimizi büküyor” dedi. “Tanzim satış noktaları artsın” diyen Şen, “Tanzimler artsın üretici birlikler de görevini yapsın. Tarım krediler amacına göre çalışmıyor. Herkes görevini yapmak zorunda. Mantar gibi üretmek de doğru değil. Plansızlık bunların sebebi. Mazottaki alınan vergilerin düşmesin. Türkiye’de çiftçinin tanımı yok” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon
Kadir 14 Şubat 2019 09:38

Geçin bu işler...masa başında tarım olmaz.Türkiye de tarım planlaması yok.Seneye patates ve soğanı çöpe dökeriz.Daha sonraki sene arjantinden ,İrandan alırız.

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi