Gergin başlangıç

Videoyu Aç Gergin başlangıç
A
a

2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin açılışını sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan TÜVTÜRK işçileriyle birlikte bir otel önünde basın açıklaması yaparak açmak isteyen Eğitim Sen ve Nakliyat İş temsilcilerine emniyet görevlileri izin vermedi. İşçiler ve emniyet görevlileri arasında uzun süren gerginlik yaşandı.

İşten çıkarılan ve işyeri önünde 76 gündür direnen Nakliyat İşçileri ve çocuklarına destek amacıyla Eğitim Sen ve Nakliyat İş bir otel önünde bir araya geldi. Emniyet görevlileri Hilton işverenin Valilliğe verdiği dilekçe üzerine otel önünde basın açıklaması yapamayacaklarını belirterek yine otelin göründüğü yan tarafta yapmalarını istedi. Otelin önünde yapmak için ısrar eden sendika başkanları ve emniyet görevlileri arasında uzun süren tartışmalar yaşandı. Tartışmalara işçilerin aileleri de katılarak, “Sizlerin çocukları yok mu? İşsiziz” diyerek izin vermelerini istediler. Tartışmalar sonrasında işçiler ve sendika temsilcileri otel önüne yürümek istedi ancak emniyet güçleri önlerini kapatarak yürümelerine izin olmadığını yineledi.
1 LİRANIN HESABINI YAPIYORLAR
Yolun ortasından kenara yönlendiren eylemciler adına açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “En son yaşadığımız ekonomik krizde de gördük ki sermayeye başta vergi kolaylıkları olmak üzere her türlü kolaylığı sağlayan iktidar iş asgari ücrete, işçiye, emekliye ve kamu emekçilerine gelince 1 liranın dahi hesabını yapmaktadır. Şimdi buradan soruyorum: Bu gün Eskişehir’de binlerce öğrenci okullara heyecanla koşarak giderek onların velileri aynı şevk ve arzuya sahipler mi? Çocuğuna 1 lira dahi okul harçlığı veremeyen insanlar bu ülkede ne kadar mutlu olabilirler ki” diye sordu?
KIŞIN ORTASINDA EKMEK MÜCADELESİ
Daha sonra yapılan müdahale ile ilgili konuşan DİSK’e bağlı Nakliyat- İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu,  “Sendikalı olmak anayasal bir haktır. Ülkemizde bu hak yasalarla güvence altına alınmıştır. Ancak sendikalı oldukları gerekçesiyle 15 arkadaşımız bir tek kuruş tazminat almadan işten çıkarılmıştır. Bu işçiler kışın ortasında aileleri ile birlikte ekmek mücadelesi veriyor.  Anayasayı ihlal eden kim? Reysaş işvereni. Reysaş işverenin bir dilekçesiyle Eskişehir Valiliği ve Emniyeti hareket geçiyor. TOMA’sıyla, çevik kuvvetiyle ekmek kavgası yapanların karşısına çıkıyor” dedi. Grup açıklama sonrası oturma eylemi yapmak istedi ancak emniyet görevlileri yolun kapatılmaması için izin vermedi.  ESRA ÜNLÜ
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi