19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

GÖRKEMLİ FESTİVAL

Videoyu Aç GÖRKEMLİ FESTİVAL
A
a

Odunpazarı Meydanı’nda devam eden Lületaşı Festivali’ne vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Lületaşı Festivali’ne 17 sanatçı katıldı. Sanatçılardan yaptıkları çalışmalar ve lületaşı ile ilgili bilgi alan vatandaşlar, çalışmaları ilgi ile izledi. Çalışmaları yerinde incelemek için festival alanını gezen Odunpazarı Belediye Başkan Kazım Kurt, sanatçılarla bir araya geldi.
MİLLİ İŞLERE
İHTİYAÇ VAR
Festival kapsamında Ali Rıza Saltık da, Odunpazarı Meydanı’nda halk konseri verdi. Konserin bir kısmında Mithat Körler de sahneye çıktı. Başkan Kazım Kurt’un da katıldığı konserde, Saltık birbirinden güzel eserleri seslendirdi. Konserde konuşan Başkan Kurt, lületaşının Eskişehir’in en önemli madeni olduğunu söyledi. Lületaşı yok olmasın diye bir mücadelenin içinde olduklarını vurgulayan Başkan Kurt, “Lületaşı çıkaran madenciden, işleyen ustadan ve sanata dönüştüren sanatçıya kadar hepsinin çok uzun süre hayatta kalmasını istiyoruz. Eskişehirlilerinde buna sahip çıkmasını istiyoruz. Bu festival bir farkındalık festivali. Ve şuna da dikkat çekmek istiyoruz; Türkiye’nin her zamankinden daha çok yerli ve milli işlere ihtiyacı var. Lületaşımız yerli, lületaşımız ve madenimiz milli olmalı. Dünyada da rekabet edebileceğimiz 3-5 işten birisidir lületaşı” dedi.
YİNE YAPACAĞIZ
Termik santral ile de lületaşı ocaklarının kapatılmasının insanlık suçu olduğunu kaydeden Başkan Kurt, lületaşının yok edilmesine itiraz ettiklerinin altını çizdi. Başkan Kurt, “Bizim bu itirazımıza destek veren bütün sanatçı arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Onlar da bizim milli sanatçılarımız, onlara da sahip çıkıyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum. Ellerinize sağlık. Seneye bu festivali yine yapacağız. Ondan sonraki sene yine yapacağız, lületaşını yok etmeyeceğiz” diye konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi