‘Bağış’ ve ‘himmet’ iddianamesi

FETÖ’den tutuklu iş adamlarına yönelik iddianame hazırlandı

Güncel Hit: 401 / Yorum: 0 / 8 Ocak 2017 23:59
‘Bağış’ ve ‘himmet’ iddianamesi
-A +AFethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) iş adamları örgütlenmesine ilişkin kabul edilen iddianamede, 10’u tutuklu 12 sanığın özel okul, yurt ve dershane gibi eğitim kurumlarından elde edilen kaynağı örgüte aktardıkları ve Vergi Usul Kanununa Muhalefet ettikleri öne sürüldü.
Cumhuriyet Savcısı Hasan Karagöz tarafından ‘Vergi Usul Kanununa Muhalefet ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarından tutuklu A.K. (52), A.Ç. (47), A.D. (48), H.A. (46), H.K. (34), M.C. (37), M.S. (39), M.E.Y. (35), M.K. (53), S.T. (55), tutuksuz M.G.Ç. (58) ve R.Ç. (49) hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı.
Eskişehir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, örgütün kentte faaliyet gösteren özel okul, yurt ve dershane gibi eğitim kurumlarının ortağı ve yöneticileri ile örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandığı saptananların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’e ait kitaplar, CD’ler ile bir dolarlık banknot ve çeşitli doküman ele geçirildiği belirtildi.
Tanık ifadelerinin de bulunduğu iddianamede, ülke genelinde FETÖ’ye ait şirketlere art arda kayyum atanmaya başlayınca Eskişehir yapılanmasının, eğitim kurumlarının bazılarına güvendikleri çalışanlarını büyük ortak yaptığı, bazılarını da elden çıkarıp aynı yerde kiracı olmaya çalıştığı bilgisi yer aldı.
Silahlı terör örgütünün elebaşı Fethullah Gülen’in, 17-25 Aralık operasyonları sonrası örgüt mensuplarına ‘bağış’ ve ‘himmet’ adı altında toplanan paraların ‘kayıt altına alınmadan’ yurtdışına çıkartılması talimatı verdiğinin saptandığı da vurgulanan iddianamede, tanıklar bu yönde beyanda bulundu.
Kimlik bilgilerinin gizlenmesine ilişkin tanık koruma tedbiri uygulanarak ifadesi alınan A.G, okul, dershane, yurt ve şirketlerin gerçek sahibinin FETÖ/PDY olduğunu ve güvendikleri kişiler üzerine kayıt edildiğini beyan etti.
Etkin pişmanlıktan faydalanmak istediğini beyan edip, bu kapsamda yeniden ifade veren tutuklu sanıklardan birinin, “Eskişehir’de cemaatin okul ve dershanelerinin bağlı olduğu Tolerans A.Ş, Zafer A.Ş. ve Zirve A.Ş gerçekten cemaatin topladığı bağış ve himmetlerle kurulmuş şirketlerdir. Ancak kağıt üzerinde görünen ortakları ise bu yapının güvendiği kişilerdir. Yani gerçekten bunların hiçbirisi bu şirketlerin, bu okulların sahipleri değillerdir” ifadesi de iddianamede yer aldı. AA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

ÖNCE KANALLARI TEMİZLESİN

23:59 18 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti