“DİĞER İLLERDEN GERİDE KALDIK”

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Amatör Spor Evi'nde kulüp başkanlarıyla bir araya geldi. Avcı, “Eskişehir tesis sayısı bakımından da, kulüplerin imkanları bakımından bir Bursa ile Samsun ile karşılaştırılabilecek durumda değil. Sportif başarıda da genele göre biraz geride kaldığımız açıktır” dedi.

Spor Hit: 500 / Yorum: 0 / 10 Nisan 2017 19:28
“DİĞER İLLERDEN GERİDE KALDIK”
-A +A

Amatörlerle buluştu
Eskişehir Amatör Spor Kulüp Başkanları ve Spor Taban Birlikleri Başkanları, Sazova’da bulunan Amatör Spor Evinde. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile bir araya geldi. Ziyarette açılış konuşmasını zaman Eskişehir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sadri Atam, Bakan Avcı’ya ziyaretinden dolayı teşekkür ederek, “Kulüplerimiz sporcu sayısını yükseltiyor. Fakat bunu yanında tesis anlamında eksiklerimiz devam ediyor” dedi.
 
“1-2 tesis iyi olur”
Atam, “İlimizde yaklaşık 8 tane merkezdeki sahada, her yıl bin 200 civarı müsabaka oynanıyor. Bunu diğer iller ile karşılaştırdığımızda müsabaka anlamında yüksek bir rakam. Son yıllarda tesis anlamında büyük bir atılım içerisinde, hem ilimiz hem ülkemiz. Bu anlamda sayın bakanımızın huzurunda bütün amatör spor kulüpleri adında tekrar teşekkür etmek istiyorum. İlimize de bu sayede 1 -2 tesis kazandırılırsa bu çok yerinde olur” diye konuştu.
 
“İlerlemeler kaydetti”
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, “Türkiye son 15 yılda birçok alanda gözle görülür ilerlemeler kaydetti. Ama bazı konular var ki oradaki ilerlemeler zaman içerisinde anlaşılabilir. Bazı alanlar var ki hemen fark edilebiliyor. Türkiye genelinde bu konuda farkındalık ve bilinç oluştu. Sadece merkezi değil aynı zamanda yerel yönetimler olarak da amatör sporun önemi çok iyi anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.
 
“Göle maya çalındı”
Bakan Avcı, “O yüzden Türkiye genelinde amatör sporcularımızın sayısında, onlara verilen eğitimin sayısında, altyapı imkanlarında tesis sayılarında çok ciddi gelişmeler oldu. Çok şükür bugün Türkiye’de Amatör spor açısından göle maya çalındı. Zaman içerisinde de bunun sonuçlarını göreceğiz. Eskişehir’de bile madalyalar görülmeye başladı. Bile dememin sebebi Eskişehir, Türkiye geneline göre biraz geride kaldığımız açıktır” diye konuştu.
 
“Siyaset gibi…”
“Siyaset gibi sporda, yerelden başlıyor” diyen Avcı, “Eğer yerelde bunun kökleri iyi çalışmıyorsa o zaman sadece merkezden taşınan imkanlarla bu iş ağır aksak yürüyor. Eskişehir’de biz bunu yaşıyoruz. Başka alanlarda da var ama özellikle bu alanda merkezi yönetimle yerel yönetim, yani belediyelerle hükümet arasında bir uyum, sinerji olmadığı zaman maalesef bu işler ağır aksak yürüyor” şeklinde konuştu.
 
“Tesis sayısı az”
Bakan Avcı, “Eskişehir tesis sayısı bakımından da kulüplerin imkanları bakımından da bir Bursa ile, Konya ile karşılaştırılabilecek durumda değil. Çünkü oraların büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri meseleye çok sahip çıkıyorlar. Amatör sporda yereldeki sahip çıkmayla semt statlarıyla semt tesisleriyle semtte geliştirilen programlarla canlılık kazanıyor. O olmazsa sadece merkezin imkanlarıyla bu tabana inme işi maalesef gerçekleşmiyor” dedi.
 
“Sorumluluklarımızı yaptık”
Kendi sorumluluklarını yaptıklarını dile getiren Bakan Avcı, “Biz Eskişehir’de merkezi hükümet olarak kendi sorumluluk alanımıza giren konularda spor alanında da güzel işler yaptık. Yeni Stadyum, Kapalı Spor Salonu, Yüzme Havuzu, Gençlik Merkezi gibi…” diye konuştu.
 
16 Nisan’ı işaret etti
Bakan Avcı, “İnşallah 16 Nisan aynı zamanda 2019’un da önünü açacak. 2019 aynı zamanda yerel seçimlerin yapılacağı tarih. Biz o zamanda kadar elimiz kolumuz bağlı oturmayacağız tabii ki. Biz de gençlik spor bakanlığı olarak diğer kamu kuruluşları üzerinden inşallah imkanlarımız artarsa, Türk Dünyası Vakfı üzerinden çalışmalar yapacağız ve çalışmaların içerisindeyiz zaten. Belediye ile yapılabilecek birçok şey çok daha kolay olur. O zamana kadar biz sizlere elimizden gelen desteği yapacağız” dedi. (Aytaç Ersoy)

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti